Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.net

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat
Menu
WEJŚCIE na nasze FORUM
WSPÓLNOTA SERCA JEZUSA
JAK ZMNIEJSZYĆ ZDJĘCIE ?
Strona Główna
WATYKAN na żywo - obraz mały
WATYKAN na żywo - obraz duży
ADORACJA on-line

Kto jest na Forum
Przez ostatnie 24 godziny byli na forum:
6 Zarejestrowanych, 0 Ukrytych i 160 Gości
Z zarejestrowanych:
Abuna Zygmunt, barmal, ElzbietaS, Giga, Rozaniec, ZoRo
Użytkowników w ostatniej godzinie:160
[ Kto jest na Forum ]
Na Forum jest 27 użytkowników :: 0 Zarejestrowanych, 0 Ukrytych i 27 Gości
Zarejestrowani Użytkownicy: Brak
Najwięcej użytkowników 82 było obecnych 21 Sierpień 2016, 20:41

Rudy ksiądz, czyli 10 ciekawostek z życia Vivaldiego
Autor: ZoRo @ 21 Sierpień 2017, 18:36
https://malymeloman.wordpress.com/2014/03/04/vivaldi-10-ciekawostek/
Rudy ksiądz, czyli 10 ciekawostek z życia Vivaldiego

Jest jednym z naszych ulubionych twórców i instrumentalistów. Mistrz koncertów i skrzypiec, kompozytor i dyrygent. Urodzony 4 marca 1678 roku w Wenecji. Dziś rocznica urodzin Antonio Vivaldiego.

Mistrzem skrzypiec został obwieszczony w wieku 25 lat, pracując w sierocińcu Ospedale della Pietà. Swoim życiem i twórczością skomponował piękny życiorys i dorobek, jednak tak naprawdę doceniono go, a sławę zyskał dopiero po śmierci (28 lipca 1741 roku, Wiedeń). Swoją muzyką obecny jest do dziś.

Dziś, podobnie jak przy okazji wpisu o Beethovenie – przedstawiamy 10 ciekawostek o tym utalentowanym wielkim artyście, które warto znać.

1. KSIĄDZ

Postać Antonio Vivaldiego jest na tyle znana, że większość osób wie o jego kompozycjach i grze. Nie każdy jednak wie, że Vivaldi został księdzem i był wyświęcony w Kościele katolickim mając 25 lat. Niedługo po tym otrzymał przydomek „Il Prete Rosso” – czyli rudy, czerwony ksiądz. Cenił ten okres w życiu, a praca z dziećmi i wiara była dla niego natchnieniem. Poczuł jednak także powołanie do muzyki i tworzenia. Zrezygnował więc z obowiązków religijnych i zajął się komponowaniem, ale swój tytuł kapłana zachował do końca życia.
2. RODZINA

To kolejny kompozytor, w którego domu i rodzinie ważna była muzyka. Ojciec Antonio Vivaldiego z zawodu był fryzjerem, jednak już w metryce z czasów chrztu kompozytora znajdziemy informacje, że widnieje on w nich jako „instrumentalista”. Giambattista Vivaldi (ok. 1655-1736) był młodszym z dwóch synów. Ożenił się z Camillą Calicchio, córką krawca, matką Antonio. Od 1685 pracował jako skrzypek w bazylice świętego Marka. Z faktu, że był angażowany jako „Gimabattista Rossi” lub „Gimbattista Vivaldi detto Rossetto”, przypuszcza się, że odznaczał się rudym kolorem włosów, który odziedziczył syn. Gimbattista i Camilla mieli sześcioro dzieci. Antonio Lucio był najstarszym z nich (ur. 4 marca 1678) i miał 5 rodzeństwa: Margarita Gabriela (1680), Cecilia Maria (1683), Bonaventura Tomaso (1685), Zanetta Anna (1687) i Francesco Gaetano (1700).

3. ZDOLNY RUDZIELEC

W czasach Vivaldiego nie znano fotografii, a w modzie męskiej i portretach królowały specjalne stylowe białe peruki. Ale wielce prawdopodobne jest, że Vivaldi był zdolnym rudzielcem. Skąd? Po pierwsze geny. Ojciec Antonio Vivaldiego – Giambattista Vivaldi (ok. 1655-1736) pracował jako skrzypek w bazylice świętego Marka jako „Gimabattista Rossi” lub „Gimbattista Vivaldi detto Rossetto” (z włoskiego „rosso” – czerwony, rudy). Przypuszcza się więc, że odznaczał się rudym kolorem włosów. Poza tym, podobne przezwisko nadano samemu Antonio Vivaldiemu w okresie kaznodziejskim (il Prete Rosso). Cechę tę więc prawdopodobnie przekazał swemu najstarszemu synowi ojciec.

4. KONTROWERSYJNA OPERA

To jedna z bardziej kontrowersyjnych oper – zwłaszcza jak na tamte czasy. Vivaldi stworzył wielkie i rozbudowane dzieło poświęcone miłości… kobiety do kobiety. „Arsilda, regina di Ponto” opowiada historię dwóch kobiet (Arsilda i Lisea), które zakochują się w sobie kiedy Lisea udaje mężczyznę. Opera została oczywiście ocenzurowana, ale Vivaldiemu udało się z sukcesem wystawić dzieło rok później.

5. KOBIECE ORATORIUM
„Judyta triumfująca” z 1716 roku (kompletny tytuł:Juditha triumphans devicta Holofernis barbarie) to jedno z najsłynniejszych oratorium, nie tylko Vivaldiego, ale w historii muzyki. Pierwotnie wykonywane było całkowicie przez dziewczęta z sierocińca Pieta. Wszystkie jedenaście części, a nawet męskie role, były wykonywane przez młode dziewczęta śpiewające o zwycięstwie Republiki Weneckiej nad Turkami.

6. GRAJĄC DLA PAPIEŻA

W 1722 roku Vivaldi przeniósł się do Rzymu i został zaproszony do zagrania przed papieżem Benedyktem XIII. Było to podobnie jak dziś, ogromną nobilitacją, zwłaszcza dla tak uduchowionego kompozytora.

7. „CZTERY PORY ROKU” – NOWY WYMIAR MUZYKI I KOMPONOWANIA
Najsłynniejsze dzieło Vivaldiego powstało w wiejskim regionie Mantui we Włoszech. Kompozytor czerpał inspirację z dźwięków i obrazów przyrody, co doskonale udało mu się uchwycić w dźwiękach kompozycji. Utwór naśladuje i przedstawia różne doświadczenia słuchowe dotyczące zimy, wiosny, lata i jesieni. Usłyszmy tu brzmienie krajobrazu jak szum potoków, zamarzniętych wód, trzask ognia, czy odgłosy dzikich zwierząt (różne gatunki ptaków, psów i owadów) i oczywiście ludzi. Jednym z najbardziej zaskakujących motywów jest muzyczna ilustracja grupy myśliwych z perspektywy zarówno drapieżników, jak i polujących. Podobne wrażenie robią efekty dźwiękowe oddające dźwięki brzęczenia komarów i szczękanie zębami w zimie.

8. WYKLĘTY PRZEZ KONSERWATYSTÓW

Vivaldi nie był lubiany i poważany w kręgach konserwatywnych muzyków swoich czasów.
Około 1720 roku powstał pamflet zatytułowany „Il Teatro alla moda”. W studium potępiono Vivaldiego i jego kontrowersyjny, kreatywny i postępowy styl. W napisanej przez adwokata, kompozytora i muzyka Benedetto Marcello rozprawie, specjalnie pomija się osobę i twórczość Vivaldiego. Ale na jednej z ilustracji znalazł się wymowny motyw anioła, kapelusza i księdza grającego na skrzypcach, a także słowo „ALDIVIVA” – czyli anagram A. Vivaldiego.
Źródło: WikiMedia

Źródło: WikiMedia

9. ZMARŁ JAKO BIEDAK

Zyskał ogromną sławę za życia, ale mimo popularności Vivaldi zmarł w 1741 jako biedak. Podobnie jak w przypadku wielu innych starszych kompozytorów, z czasem i jego muzyka stawała się przestarzała i niemodna. Niejednokrotnie był zmuszony sprzedawać wiele swoich rękopisów, aby się utrzymać, zwłaszcza gdy stracił muzyczne źródło dochodu. Zmarł z powodu infekcji, „zakażenia wewnętrznego” i został pochowany w grobie dostarczonych przez fundusz w szpitalu publicznym w Wiedniu.

10. BACH WŚRÓD FANÓW

Wybitny niemiecki kompozytor J. S. Bach (ur. 21/31 marca 1685, zm. 28 lipca 1750) był wielkim fanem Vivaldiego. Doceniał jego twórczość, ale też przepisywał, studiował i przerabiał wiele ze smyczkowych i dętych koncertów Vivaldiego. Uważa się, że prace te i dzieła były dla niego ważną inspiracją. Co ważne – to dzięki transkrypcjom Bacha i jego rosnącej popularności, natrafiono na oryginały i twórczość Vivaldiego, o którym po śmierci niestety zapomniano. Dzięki dorobkowi Bacha odkryto go na nowo i doceniono go na nowo, jako jednego z czołowych światowych kompozytorów i mistrzów klasyki.

Komentarze: 0 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Witamy Gość
Obecny czas to 23 Sierpień 2017, 11:46

Szukaj
Szukaj:
Szukaj w:

Zaawansowane wyszukiwanie

Ostatnie tematy
» Środa - Czytania i Błogosławieństwo - 23SIERPNIA 2017
» Rudy ksiądz, czyli 10 ciekawostek z życia Vivaldiego
» Najświętsza Maryja Panna Królowa - 22 sierpnia
» Wtorek - Czytania i Błogosławieństwo - 22SIERPNIA 2017
» Święty Pius X, papież - 21sierpnia
» Poniedziałek - Czytania i Błogosławieństwo - 21SIERPNIA 2017
» NASZA KAPLICZKA w sierpniu (20.VIII.- 26.VIII.2017)
» Niedziela - Czytania i Błogosławieństwo - 20SIERPNIA 2017
» To był mistyk
» HELEN KELLER - BIOGRAFIA
» Kilka ciekawostek o mózgu
» Sobota - Czytania i Błogosławieństwo - 19SIERPNIA 2017
» W Szymanowie
» Piątek - Czytania i Błogosławieństwo - 18SIERPNIA 2017
» 17 sierpnia - Święty Jacek, prezbiter


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nyszkur Allah !!!