Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.net

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat
Menu
WEJŚCIE na nasze FORUM
WSPÓLNOTA SERCA JEZUSA
JAK ZMNIEJSZYĆ ZDJĘCIE ?
Strona Główna
WATYKAN na żywo - obraz mały
WATYKAN na żywo - obraz duży
ADORACJA on-line

Kto jest na Forum
Przez ostatnie 24 godziny byli na forum:
7 Zarejestrowanych, 0 Ukrytych i 103 Gości
Z zarejestrowanych:
Abuna Zygmunt, barmal, dbs, Giga, mwisniewski, R. z DMM, ZoRo
Użytkowników w ostatniej godzinie:103
[ Kto jest na Forum ]
Na Forum jest 39 użytkowników :: 0 Zarejestrowanych, 0 Ukrytych i 39 Gości
Zarejestrowani Użytkownicy: Brak
Najwięcej użytkowników 82 było obecnych 21 Sierpień 2016, 19:41

ŚWIĘTY AMBROŻY
Autor: ZoRo @ 6 Grudzień 2017, 16:39
https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/swieci/s_ambrozy.html
Ks. Stanisław Hołodok
ŚWIĘTY AMBROŻY

Urodził się w Trewirze (dzisiejsze Niemcy) w chrześcijańskiej arystokratycznej rodzinie rzymskiej około 340 r. Ojciec św. Ambrożego zajmował wysokie stanowisko w administracji Cesarstwa Rzymskiego, był bowiem namiestnikiem cesarskim. Imię Ambroży - oznacza: nieśmiertelny. Nasz Patron po śmierci swojego ojca prawdopodobnie kształcił się w Rzymie w zakresie literatury greckiej i rzymskiej, retoryki i prawa. Zgodnie też z tradycją rodzinną obrał karierę urzędniczą i już w roku 373 został namiestnikiem Ligurii i Emilii z siedzibą w Mediolanie.

Św. Ambroży, jak wielu jemu współczesnych, nie przyjął chrztu w dzieciństwie, ale odkładał go na później, zapewne na starsze lata. Pan Bóg chciał jednak inaczej. Po śmierci biskupa mediolańskiego Auksencjusza św. Ambroży został wybrany przez lud w roku 374 biskupem Mediolanu. W związku z tym faktem dnia 30 listopada tegoż roku przyjął chrzest, a 7 grudnia udzielono mu święceń biskupich. Od początku dał się poznać jako gorliwy pasterz, opiekun ubogich, który dla Kościoła pozyskiwał nowych wiernych, w tej liczbie także św. Augustyna, późniejszego biskupa miasta Hippona w północnej Afryce, którego również osobiście ochrzcił. Nowy biskup Mediolanu był w latach 378-397 doradcą rzymskich cesarzy: Gracjana, Walentyniana II i Teodozjusza Wielkiego. W zachowaniu czystości wiary widział św. Ambroży pomyślność Cesarstwa Rzymskiego. Ideałem dla biskupa Mediolanu było państwo chrześcijańskie, w którym Kościół i władza świecka wzajemnie udzielałyby sobie pomocy, a wiara umacniałaby cesarstwo i jeszcze bardziej by je jednoczyła. Dzięki staraniom św. Ambrożego wydano 27 II 380 r. dekret cesarski uznający chrześcijaństwo za jedyną religię państwową w Cesarstwie Rzymskim. Biskup Mediolanu bardzo odważnie zwalczał herezję ariańską i z tego też powodu nie uległ żądaniom matki cesarza Walentyniana II, Justyny, i nie wydał świątyń w ręce arian, których zwolenniczką była wspomniana cesarzowa. Św. Ambroży uważał, że przykazania mają obowiązywać wszystkich: maluczkich i wielkich tego świata. Stąd też skłonił swojego przyjaciela, cesarza Teodozjusza do publicznej pokuty za dokonanie rzezi tysięcy mieszkańców Tesaloniki.

Biskup Mediolanu był przede wszystkim duszpasterzem, ale też pozostawił po sobie wiele pism, przeważnie o tematyce moralno-ascetycznej i katechetycznej. Po nim też pozostały kazania i mowy. On jest także autorem hymnów liturgicznych i organizatorem śpiewu kościelnego. Św. Ambroży odszedł do Pana pełen zasług w Wigilię Paschalną 4 IV 397 r. Pochowano go w bazylice mediolańskiej, która dzisiaj nosi jego imię. Św. Ambroży jest doktorem Kościoła.

W ikonografii przedstawia się św. Ambrożego w stroju biskupim, pontyfikalnym. Wśród atrybutów (umieszczanych przy jego osobie) można wyróżnić: pióro (pisarz), księgę, ul z pszczołami (według tradycji rój pszczeli otoczył nowo narodzonego Ambrożego, składając w jego usta miód, co miało być zapowiedzią gorliwej pracy pasterskiej, a w niej głoszenia słowa Bożego), dziecko w kołysce, kość i bicz o trzech rzemieniach, którym biczował się. Św. Ambroży jest patronem pszczelarzy, pasieczników i piernikarzy.

Liturgiczny obchód ku czci św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła, przypada na dzień 7 grudnia i ma rangę wspomnienia obowiązkowego. Teksty liturgiczne Mszy świętej i Liturgii Godzin (t. I, s. 970-973) przybliżają nam osobę Świętego i jego działalność. W kolekcie mszalnej podkreśla się, że św. Ambroży był nauczycielem katolickiej wiary i mężnym następcą Apostołów oraz błaga, aby Pan dał swojemu Kościołowi biskupów, którzy będą nim rządzić „mężnie i roztropnie”. W modlitwie nad darami prosimy, aby Duch święty przenikał nas światłem wiary, którym „nieustannie oświecał św. Ambrożego głoszącego Twoją naukę”. Modlitwa po Komunii zawiera prośbę, abyśmy oświeceni nauką św. Ambrożego mężnie szli drogą przykazań i przygotowali się w ten sposób do udziału w uczcie niebieskiej. W Liturgii Godzin znajduje się fragment listu św. Ambrożego do biskupa Konstancjusza polecający mu wiernie głosić słowo Boże (tekst może być przedmiotem medytacji dla wszystkich, szczególnie zaś dla kapłanów - głosicieli słowa Bożego). Zakończmy nasze rozważanie o św. Ambrożym fragmentem hymnu ku jego czci z Jutrzni:

„Chwalmy mężnego pasterza,
Pełnego cnót i dobroci,
Który oddalił od świata
Niszczący wiatr niepokoju (...)
Przyczyń się swoją modlitwą,
By Pan otworzył nam niebo,
Tym razem z Tobą pragniemy
Wychwalać Trójcę pieśniami.
Amen”.

Komentarze: 0 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Witamy Gość
Obecny czas to 12 Grudzień 2017, 17:02

Szukaj
Szukaj:
Szukaj w:

Zaawansowane wyszukiwanie

Ostatnie tematy
» Święta Łucja, dziewica i męczennica - 13 grudnia
» Środa - Czytania i Błogosławieństwo - 13GRUDNIA 2017
» Wtorek - Czytania i Błogosławieństwo - 12GRUDNIA 2017
» FENOMEN ZACHOWANIA CIAŁA PO ŚMIERCI - BERNARDETTA SOUBIROUS
» Jezus daje Apostolom moc odpuszczania grzechowl
» Poniedziałek - Czytania i Błogosławieństwo - 11GRUDNIA 2017
» NASZA KAPLICZKA w grudniu (10.XII.- 16.XII.2017)
» Niedziela - Czytania i Błogosławieństwo - 10GRUDNIA 2017
» Sobota - Czytania i Błogosławieństwo - 9GRUDNIA 2017
» 8. grudnia - "Godzina łaski dla świata"
» Piątek - Czytania i Błogosławieństwo - 8GRUDNIA 2017
» Celibat
» ŚWIĘTY AMBROŻY
» Czwartek - Czytania i Błogosławieństwo - 7GRUDNIA 2017
» Święty Mikołaj, biskup - 6 grudnia


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nyszkur Allah !!!