Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UĹźytkownicyUĹźytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Niedziela, 2 września 2012
Autor Wiadomość
karino09
Ania


Miejscowosc: Lublin
Wysłany: 1 Wrzesień 2012, 22:22   Niedziela, 2 września 2012

2 WRZEŚNIA 2012
XXII niedziela zwykła

Wspomnienia: Salomona i towarzyszy; Juliana

Dzisiejsze czytania: Pwt 4,1-2.6-8; Ps 15,1-5; Jk 1,17-18.21b-22.27; Jk 1,18; Mk 7,1-8.14-15.21-23

(Pwt 4,1-2.6-8)
Mojżesz powiedział do ludu izraelskiego: A teraz, Izraelu, słuchaj praw i nakazów, które uczę was wypełniać, abyście żyli i doszli do posiadania ziemi, którą wam daje Pan, Bóg waszych ojców. Nic nie dodacie do tego, co ja wam nakazuję, i nic z tego nie odejmiecie, zachowując nakazy Pana, Boga waszego, które na was nakładam. Strzeżcie ich i wypełniajcie je, bo one są waszą mądrością i umiejętnością w oczach narodów, które usłyszawszy o tych prawach powiedzą: Z pewnością ten wielki naród to lud mądry i rozumny. Bo któryż naród wielki ma bogów tak bliskich, jak Pan, Bóg nasz, ilekroć Go wzywamy? Któryż naród wielki ma prawa i nakazy tak sprawiedliwe, jak całe to Prawo, które ja wam dziś daję?

(Ps 15,1-5)
REFREN: Prawy zamieszka w domu Twoim, Panie

Kto zamieszka na Twej górze świętej?
Ten, kto postępuje nienagannie, działa sprawiedliwie
i mówi prawdę w swym sercu,
kto swym językiem oszczerstw nie głosi.

Kto nie czyni bliźniemu nic złego,
nie ubliża swoim sąsiadom,
kto za godnego wzgardy uważa złoczyńcę,
ale szanuje tego, kto się boi Pana.

Kto dotrzyma przysięgi dla siebie niekorzystnej,
kto nie daje swych pieniędzy na lichwę
i nie da się przekupić przeciw niewinnemu.
Kto tak postępuje, nigdy się nie zachwieje.

(Jk 1,17-18.21b-22.27)
Każde dobro, jakie otrzymujemy, i wszelki dar doskonały zstępują z góry, od Ojca świateł, u którego nie ma przemiany ani cienia zmienności. Ze swej woli zrodził nas przez słowo prawdy, byśmy byli jakby pierwocinami Jego stworzeń. a przyjmijcie w duchu łagodności zaszczepione w was słowo, które ma moc zbawić dusze wasze. Wprowadzajcie zaś słowo w czyn, a nie bądźcie tylko słuchaczami oszukującymi samych siebie. Religijność czysta i bez skazy wobec Boga i Ojca wyraża się w opiece nad sierotami i wdowami w ich utrapieniach i w zachowaniu siebie samego nieskalanym od wpływów świata.

(Jk 1,18)
Ze swej woli zrodził nas przez słowo prawdy, abyśmy byli jakby pierwocinami Jego stworzeń.

(Mk 7,1-8.14-15.21-23)
Zebrali się u Niego faryzeusze i kilku uczonych w Piśmie, którzy przybyli z Jerozolimy. I zauważyli, że niektórzy z Jego uczniów brali posiłek nieczystymi, to znaczy nie obmytymi rękami. Faryzeusze bowiem, i w ogóle Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, jeśli sobie rąk nie obmyją, rozluźniając pięść. I /gdy wrócą/ z rynku, nie jedzą, dopóki się nie obmyją. Jest jeszcze wiele innych /zwyczajów/, które przejęli i których przestrzegają, jak obmywanie kubków, dzbanków, naczyń miedzianych. Zapytali Go więc faryzeusze i uczeni w Piśmie: Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą nieczystymi rękami? Odpowiedział im: Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane: Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. Ale czci Mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi. Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji, /dokonujecie obmywania dzbanków i kubków. I wiele innych podobnych rzeczy czynicie/. Potem przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego: Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumiejcie! Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym.

Źródło: http://mateusz.pl/czytania/2012/20120902.htm
 
 
ElzbietaS
Elzbieta


Miejscowosc: Tokio
Wysłany: 2 Wrzesień 2012, 05:55   

"Wprowadzajcie zaś słowo w czyn, a nie bądźcie tylko słuchaczami oszukującymi samych siebie."
" Religijność ... wyraża się w opiece nad sierotami i wdowami w ich utrapieniach"
Sam zachwyt slowem jest pusty.

"Religijność ... wyraża się w zachowaniu siebie samego nieskalanym od wpływów świata"
"...co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym"
By nie byc jak gabka.
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
Wysłany: 2 Wrzesień 2012, 07:28   

Nic nie dodacie do tego, co ja wam nakazuję, i nic z tego nie odejmiecie, zachowując nakazy Pana, Boga waszego, które na was nakładam. Strzeżcie ich i wypełniajcie je, bo one są waszą mądrością i umiejętnością w oczach narodów, które usłyszawszy o tych prawach powiedzą: Z pewnością ten wielki naród to lud mądry i rozumny.

Wystarczy wypelniac przykazania Boze, aby byc narodem madrym, rozumnym i blogoslawionym przez Boga. Przeciez na przykazaniach opieraja sie wszystkie chyba konstytucje swiata.
Dlaczego pojedynczy ludzie i cale narody juz od mileniow lamia przykazania Boga? Z tego lamania nakazow Bozych pochodzi nieprawosc, bieda, wyzysk, nierzad, wszelkie konflikty i wojny.
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
Wysłany: 2 Wrzesień 2012, 07:37   

Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym.

W obecnych czasach jest tak wielka daznosc do zachowania i eksponowania czystosci zewnetrznej. Czysty i uporzadkowany dom i ogrodek sa przejawem zamoznosci i przynaleznosci do grupy ludzi zamoznych. Zwaraca sie uwage na czystosc zewnetrza, ale czesto w tym czystym domu nie ma ludzi, nie ma milosci. To co wewnetrzne ma czlowieka nie ograniczac, tylko dawac mu "wolnosc". Tak naprawde nieczystosc, ktora pochodzi z czlowieka jest powodem jego zniewolenia.
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
Wysłany: 2 Wrzesień 2012, 13:42   

Bog nie bawi sie w szkole, nie robi z nas gry komputerowej, nie jestesmy dla Niego rozyrywka, sprawa do zalatwienia....
Bog nas kocha dlatego Jego Prawo uczy nas drog rozumienia tej milosci i pojscia za jej glosem.
Laska Boza rozwija w nas rozumienie Jego a zarazem samych siebie. Prawo Boze nas do Boga zbliza, inaczej jest Prawa Bozego karykatura.

Ten jest prawdziwym uczniem Boga, kto SLUCHA madrosci Bozej, SZANUJE ja i stara sie ja WCIELIC w zycie.

"Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie" . Nie ma sensu przestrzeganie Bozego Prawa w sposob bezduszny, to znaczy nie bedac prowadzony przez Bozego Ducha. Jasne, ze Duch Bozy uwidacznia sie nie tylko w deklaracjach, slowach, wzruszeniach, ale przede wszystkim w wiernosci zobowiazaniom, sluchaniem slowa Prawdy, konkretnych czynach i postawach.
 
 
Alina


Wysłany: 2 Wrzesień 2012, 14:37   

Bóg Ojciec w którym nie ma przemiany ani cienia zmienności zaszczepia w nas Słowo, które ma nas zbawić przez przemianę naszego serca.
Moje serce ma być blisko Serca Pana. Mam Pana poznać i zrozumieć, tak jak On zna i rozumie mnie. Mam nauczyć się być jak On- pełna miłości i miłosierdzia, pełna troski o słabszych i wszystkich, którzy źle się mają.
Mam pozostać nieskalana od wpływów świata.
Na tym właśnie polega RELIGIJNOŚĆ CZYSTA I BEZ SKAZY.
I za to właśnie kocham chrześcijaństwo !
 
 
karino09
Ania


Miejscowosc: Lublin
Wysłany: 2 Wrzesień 2012, 19:48   

Co innego w sercu a co innego na ustach. Jakie to częste, jak sami temu ulegamy, jak często jesteśmy ofiarami tej obłudy. Bardziej przywiązani do odbicia siebie w oczach ludzi niż Boga, wykrzywiamy Jego Słowo.
Pytanie, które ciągle powraca - jak oczyścić serce z nieuporządkowanych myśli i przywiązań?
Panie przymnóż nam swojej Łaski i Ducha.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group