Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Ecclesia in Medio Oriente 39/40
Autor Wiadomość
karino09
Ania


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 24 PaĽdziernik 2012, 23:31   Ecclesia in Medio Oriente 39/40

Patriarchowie

39. Patriarchowie, „ojcowie i prze³o¿eni” Ko¶cio³ów sui iuris, s± widocznymi znakami, punktami odniesienia i czuwaj±cymi stró¿ami jedno¶ci. Na mocy swej to¿samo¶ci i w³a¶ciwej im misji s± oni lud¼mi komunii, stra¿nikami owczarni, zgodnie z wol± Bo¿± (por. 1 P 5, 1-4), s³ugami jedno¶ci ko¶cielnej. Wype³niaj± oni pos³ugê, która dokonuje siê poprzez mi³o¶æ prze¿ywan± realnie na wszystkich poziomach: miêdzy samymi patriarchami, miêdzy ka¿dym z patriarchów a biskupami, kap³anami, osobami konsekrowanymi i wiernymi ¶wieckimi, powierzonymi ich jurysdykcji.

40. Patriarchowie, których nienaruszalna jedno¶æ z Biskupem Rzymu jest zakorzeniona w ecclesiastica communio, o któr± prosili Papie¿a i któr± otrzymali nazajutrz po swym wyborze kanonicznym, czyni± przez tê szczególn± wiê¼ namacalnymi powszechno¶æ i jedno¶æ Ko¶cio³a . Ich troska obejmuje ka¿dego ucznia Jezusa Chrystusa, ¿yj±cego na terytorium patriarchalnym. Na znak komunii dla ¶wiadectwa, bêd± umacniaæ jedno¶æ i solidarno¶æ w ramach Rady Katolickich Patriarchów Wschodu oraz ró¿nych synodów patriarchalnych, zawsze daj±c pierwszeñstwo porozumieniu co do kwestii o wielkim znaczeniu dla Ko¶cio³a, maj±c na celu dzia³anie kolegialne i zjednoczone. D±¿±c do wiarygodno¶ci swego ¶wiadectwa, patriarcha bêdzie stara³ siê o sprawiedliwo¶æ, pobo¿no¶æ, wiarê, mi³o¶æ, wytrwa³o¶æ i ³agodno¶æ (por. 1 Tm 6, 11). Bêdzie pragn±³ skromnego stylu ¿ycia, na wzór Chrystusa, który ogo³oci³ samego siebie, aby nas ubóstwem swoim ubogaciæ (por. 2 Kor 8, 9). Bêdzie on te¿ troszczy³ siê o krzewienie miêdzy eparchiami rzeczywistej solidarno¶ci w nale¿ytym zarz±dzaniu personelem i mieniem ko¶cielnym. Nale¿y to do jego obowi±zków . Na¶laduj±c Jezusa, przemierzaj±cego wszystkie miasta i wioski, by pe³niæ swoj± misjê (por. Mt 9, 35), patriarcha bêdzie gorliwie dokonywa³ wizytacji duszpasterskich w swoich eparchiach . Bêdzie to czyni³ nie tylko, ¿eby wype³niaæ swoje prawo i obowi±zek czuwania, ale tak¿e, aby konkretnie ¶wiadczyæ o swojej braterskiej i ojcowskiej mi³o¶ci wobec biskupów, kap³anów i wiernych ¶wieckich, zw³aszcza wobec ludzi biednych, chorych i marginalizowanych, a tak¿e wobec tych, którzy cierpi± duchowo.

http://ekai.pl/biblioteka...ta-xvi/?print=1
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 25 PaĽdziernik 2012, 01:23   

D±¿±c do wiarygodno¶ci swego ¶wiadectwa, patriarcha bêdzie stara³ siê o sprawiedliwo¶æ, pobo¿no¶æ, wiarê, mi³o¶æ, wytrwa³o¶æ i ³agodno¶æ (por. 1 Tm 6, 11). Bêdzie pragn±³ skromnego stylu ¿ycia, na wzór Chrystusa, który ogo³oci³ samego siebie, aby nas ubóstwem swoim ubogaciæ (por. 2 Kor 8, 9).
...aby konkretnie ¶wiadczyæ o swojej braterskiej i ojcowskiej mi³o¶ci wobec biskupów, kap³anów i wiernych ¶wieckich, zw³aszcza wobec ludzi biednych, chorych i marginalizowanych, a tak¿e wobec tych, którzy cierpi± duchowo.

Mysle, ze jest to powolanie chrzescijanina w ogole
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group