Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
8o3o2013--o--oooNASZooo--o--ROZANIECoo-
Autor Wiadomość
ElzbietaS
Elzbieta


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 7 Marzec 2013, 23:51   8o3o2013--o--oooNASZooo--o--ROZANIECoo-

Królu Niebios, cierniem ukoronowany,
Ubiczowany , w purpurê odziany,
Królu zniewa¿ony, oplwany,
B±d¼ Królem i Panem naszym
Tu i na wieki.
Amen

(Modlitwa ¶w. Br. Alberta)
 
 
ElzbietaS
Elzbieta


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 8 Marzec 2013, 00:05   

K+M+B

8-3-2013 wtorek

Czesc Bolesna
---------------------------------------------------
Tajemnice Bolesne:

1.Modlitwa Pana Jezusa w Ogrojcu.
2.Biczowanie Pana Jezusa.
3.Ukoronowanie korona z cierni.
4.Dzwiganie krzyza przez Pana Jezusa.
5.Smierc na krzyzu.

----------------------------------------------------

//
Twoim oczom
bo nigdy smutkiem nie gasn±
wierzê
Twoim oczom
bo przesz³y przez krzyk
i jeszcze bardziej g³o¶ne od krzyku milczenie
Twoim oczom
bo po najdalsze otch³anie siêgaj± patrzeniem
bo spogl±daj± na mnie
z trosk±
bo budz± nadziejê
Twoim oczom
wierzê
-O.Zygmunt Kwiatkowski

W tym Roku Wiary modlmy sie o wiare w Jezusa Chrystusa
i o opieke Opatrznosci Bozej dla nas i naszych bliskich,
i bysmy chcieli i umieli swiadczyc o Bogu wszedzie, gdzie nas Bog posle...


od wszelakich zlych przygod racz nas zawsze wybawiac Panno chwalebna i blogoslawiona

Maryjo, pros z nami Ducha Swietego o
mi³o¶æ, rado¶æ, pokój, cierpliwo¶æ, uprzejmo¶æ, dobroæ, wierno¶æ, ³agodno¶æ, opanowanie.


Modlmy sie za dusze naszych bliskich zmarlych.
Modlmy sie o pokoj w Syrii i na swiecie.
Modlmy sie za nas samych.

Aby wzrasta³o poszanowanie przyrody, ze ¶wiadomo¶ci±, ¿e ca³e stworzenie jest dzie³em Boga, powierzonym ludzkiej odpowiedzialno¶ci.
Aby biskupi, prezbiterzy i diakoni byli niestrudzonymi g³osicielami Ewangelii a¿ po krañce ziemi.


//


W Imie Ojca i Syna i Ducha Swietego. Amen
Wierze w Boga... Ojcze nasz...
(O wiare, nadzieje i milosc): Zdrowas Maryjo... Zdrowas Maryjo... Zdrowas Maryjo...
Chwala Ojcu i Synowi i Duchowi Swietemu ...

+---o---o-o-o---o

------------------ 1.Modlitwa Pana Jezusa w Ogrojcu. --------------
//„Teraz dusza moja dozna³a lêku i có¿ mam powiedzieæ? Ojcze, wybaw Mnie od tej godziny. Nie, w³a¶nie dlatego przyszed³em na tê godzinê.”
Nie jest ³atwo przyj±æ Boga, który przychodzi do mnie ukryty w sytuacji trudnej, której nie mogê zrozumieæ. Jedynie oczami wiary mo¿emy dostrzec plan Boga. Gdy siê patrzy na wydarzenia po Bo¿emu – nie ma przypadków. Ca³e ¿ycie a¿ po najdrobniejsze szczegó³y nakre¶lone jest w planach Boga i uk³ada siê w sensown± ca³o¶æ…
http://parafiablackburn.eu
//
Ojcze nasz ... Zdrowas Maryjo ... Zdrowas Maryjo ... ................. Chwala Ojcu i Synowi i Duchowi Swietemu ...
+---o---o-o-o---o---o-o-o-o-o-o-o-o-o-o---o

----------------- 2.Biczowanie Pana Jezusa. ---------------
//Bóg zsy³a na nas ró¿ne do¶wiadczenia i próby. Nie powinny nas one jednak za³amywaæ, ale umacniaæ nasz± wiarê. Nieraz musimy przej¶æ przez ogniow± próbê, ale Bóg ma zaskakuj±ce rozwi±zania dla tych, którzy Mu zawierzyli.
„Za pe³n± rado¶æ poczytujcie to sobie, ilekroæ spadaj± na was ró¿ne do¶wiadczenia. Wiedzcie, ¿e to, co wystawia wiarê wasz± na próbê rodzi wytrwa³o¶æ.”
//
Ojcze nasz ... Zdrowas Maryjo ... Zdrowas Maryjo ... ................. Chwala Ojcu i Synowi i Duchowi Swietemu ...
+---o---o-o-o---o---o-o-o-o-o-o-o-o-o-o---o---o-o-o-o-o-o-o-o-o-o---o

----------------- 3.Ukoronowanie korona z cierni. ----------------
//„Kto kocha swoje ¿ycie, traci je, a kto nienawidzi swego ¿ycia na tym ¶wiecie zachowa je na ¿ycie wieczne.”
Zdanie siê na Boga jest najwy¿sz± form± zawierzenia i oparcia siê na Nim. Bóg daj±c nam trudne ³aski ogo³aca nas z wielu rzeczy, które nas zniewalaj±. Gdy uznajemy swoje ubóstwo i nêdzê, pozwalamy dzia³aæ mocy Bo¿ej. Moc Bo¿a doskonali siê w naszej s³abo¶ci.
//
Ojcze nasz ... Zdrowas Maryjo ... Zdrowas Maryjo ... ................. Chwala Ojcu i Synowi i Duchowi Swietemu ...
+---o---o-o-o---o---o-o-o-o-o-o-o-o-o-o---o---o-o-o-o-o-o-o-o-o-o---o---o-o-o-o-o-o-o-o-o-o---o

---------------- 4.Dzwiganie krzyza przez Pana Jezusa. -----------
//Bóg realizuje swoje zamiary i obietnice konsekwentnie, chocia¿ nie zawsze potrafimy zrozumieæ Jego sposób dzia³ania. W nas, jako ludziach nadziei nie powinno byæ miejsca na beznadziejno¶æ, smutek, czy przygnêbienie. Wierz±c, ¿e cierpienie ma sens, potrafimy znie¶æ wiele. Trzeba sobie wci±¿ wyja¶niaæ sens Bo¿ych do¶wiadczeñ i duchowych oczyszczeñ. Chrystus nam przypomina: „Wystarczy ci mojej ³aski”.
//
Ojcze nasz ... Zdrowas Maryjo ... Zdrowas Maryjo ... ................. Chwala Ojcu i Synowi i Duchowi Swietemu ...
+---o---o-o-o---o---o-o-o-o-o-o-o-o-o-o---o---o-o-o-o-o-o-o-o-o-o---o---o-o-o-o-o-o-o-o-o-o---o---o-o-o-o-o-o-o-o-o-o---o

----------------- 5.Smierc na krzyzu-----------------------
//Po ludzku Chrystus poniós³ klêskê. Nasze dzia³anie równie¿ mo¿e siê czêsto ³±czyæ z pozorn± klêsk±. Jest to okazja, by upodobniæ siê do Ukrzy¿owanego. Inna jest Bo¿a logika i ocena rzeczywisto¶ci. Bóg dopuszcza sytuacje trudne, które mog± boleæ, ale które przyjête w duchu wiary mog± stawaæ siê momentami najwiêkszego u¶wiêcenia. Bóg bowiem z tymi, którzy go mi³uj± wspó³dzia³a we wszystkim dla ich dobra.
//
Ojcze nasz ... Zdrowas Maryjo ... Zdrowas Maryjo ... ................. Chwala Ojcu i Synowi i Duchowi Swietemu ...
+---o---o-o-o---o---o-o-o-o-o-o-o-o-o-o---o---o-o-o-o-o-o-o-o-o-o---o---o-o-o-o-o-o-o-o-o-o---o---o-o-o-o-o-o-o-o-o-o---o---o-o-o-o-o-o-o-o-o-o---o

O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, chroñ od ognia piekielnego; zaprowad¼ do nieba wszystkie dusze, a szczególnie te, które najwiêcej potrzebuj± Twego Mi³osierdzia ".


Stacja I

K³aniamy Ci siê Panie Jezu Chryste i b³ogos³awimy Ciebie, ¿e¶ przez krzy¿ i mêkê swoj± odkupi³ ¶wiat

Ju¿ wiem
nic nie oddali wyroku
tak mia³o byæ
Synku ja wiedzia³am
¿e tak siê stanie
od chwili gdy
zosta³e¶ wtedy tam
w ¶wi±tyni

wraz z wod±
z r±k Pi³ata
sp³ynê³y ostatnie
krople
mych ³ez

Który¶ za nas cierpia³ rany, Jezu Chryste, zmi³uj siê nad nami



Stacja II

K³aniamy Ci siê Panie Jezu Chryste i b³ogos³awimy Ciebie, ¿e¶ przez krzy¿ i mêkê swoj± odkupi³ ¶wiat

Pamiêtam ¿e
zawsze kocha³e¶
drzewo Synku
bawi³e¶ siê
wiórami spadaj±cymi
spod d³uta Józefa

potem tym d³utem
ju¿ sam

i tylko teraz
ta
belka

Który¶ za nas cierpia³ rany, Jezu Chryste, zmi³uj siê nad nami



Stacja III

K³aniamy Ci siê Panie Jezu Chryste i b³ogos³awimy Ciebie, ¿e¶ przez krzy¿ i mêkê swoj± odkupi³ ¶wiat

Ludzie Ciê Synku
odepchnêli
uczniowie opu¶cili
jeste¶ sam
choæ w t³umie

w ¿³óbku le¿a³e¶
taki bezradny
jak teraz

Który¶ za nas cierpia³ rany, Jezu Chryste, zmi³uj siê nad nami



Stacja IV

K³aniamy Ci siê Panie Jezu Chryste i b³ogos³awimy Ciebie, ¿e¶ przez krzy¿ i mêkê swoj± odkupi³ ¶wiat

Sk±d w Twych
oczach
tyle blasku
gdy rêce s³abe
gdy plecy obite
gdy ciernie w g³owie

chcia³am Ci pomóc
mym wzrokiem

Ty mi pomog³e¶

Który¶ za nas cierpia³ rany, Jezu Chryste, zmi³uj siê nad nami



Stacja V

K³aniamy Ci siê Panie Jezu Chryste i b³ogos³awimy Ciebie, ¿e¶ przez krzy¿ i mêkê swoj± odkupi³ ¶wiat

Ta belka
nic nie wa¿y
ponad drewno
me matczyne oczy
widz±
¿e najwiêkszy ciê¿ar
niesiesz Ty
Synku

nie Szymon


Który¶ za nas cierpia³ rany, Jezu Chryste, zmi³uj siê nad nami



Stacja VI

K³aniamy Ci siê Panie Jezu Chryste i b³ogos³awimy Ciebie, ¿e¶ przez krzy¿ i mêkê swoj± odkupi³ ¶wiat

Pamiêtam
kocha³e¶ dzieci
g³adzi³e¶ je
po g³ówkach
u¶miecha³e¶ siê
b³ogos³awi³e¶

mo¿e
jej dziecko
tak¿e

Który¶ za nas cierpia³ rany, Jezu Chryste, zmi³uj siê nad nami



Stacja VII

K³aniamy Ci siê Panie Jezu Chryste i b³ogos³awimy Ciebie, ¿e¶ przez krzy¿ i mêkê swoj± odkupi³ ¶wiat

Syneczku wstañ
b±d¼ dzielny
oszczêd¼ matce
widoku
kopi±cych
bij±cych
obra¿aj±cych
Syneczku
wstañ

Który¶ za nas cierpia³ rany, Jezu Chryste, zmi³uj siê nad nami



Stacja VIII

K³aniamy Ci siê Panie Jezu Chryste i b³ogos³awimy Ciebie, ¿e¶ przez krzy¿ i mêkê swoj± odkupi³ ¶wiat

By³am blisko
s³ysza³am ka¿de
Twe s³owo

one p³aka³y
ale to Ty
okaza³e¶ im
lito¶æ

Który¶ za nas cierpia³ rany, Jezu Chryste, zmi³uj siê nad nami



Stacja IX

K³aniamy Ci siê Panie Jezu Chryste i b³ogos³awimy Ciebie, ¿e¶ przez krzy¿ i mêkê swoj± odkupi³ ¶wiat

Nie mam ju¿ ³ez
Synku
i g³osu nie mam
i my¶leæ nie mogê
ju¿ tylko
patrzê

Który¶ za nas cierpia³ rany, Jezu Chryste, zmi³uj siê nad nami



Stacja X

K³aniamy Ci siê Panie Jezu Chryste i b³ogos³awimy Ciebie, ¿e¶ przez krzy¿ i mêkê swoj± odkupi³ ¶wiat

Szata któr± utka³am
zada³a Ci
ból

nie mam nawet si³y
oczu zamkn±æ
g³owy odwróciæ

muszê patrzeæ
jak Cia³o
z mego cia³a
wygl±da teraz

Który¶ za nas cierpia³ rany, Jezu Chryste, zmi³uj siê nad nami


Stacja XI

K³aniamy Ci siê Panie Jezu Chryste i b³ogos³awimy Ciebie, ¿e¶ przez krzy¿ i mêkê swoj± odkupi³ ¶wiat

Czarne kruki
ju¿ znacie
ten g³os
g³uchy stuk zwabia
spalona ziemio
ju¿ znasz ten cieñ
d¼wigany w górê
zranione serce
ju¿ znasz ten ból

wiêkszego
nie ma

Który¶ za nas cierpia³ rany, Jezu Chryste, zmi³uj siê nad nami



Stacja XII

K³aniamy Ci siê Panie Jezu Chryste i b³ogos³awimy Ciebie, ¿e¶ przez krzy¿ i mêkê swoj± odkupi³ ¶wiat

Synku
jak d³ugo to trwa³o
nie wiem
s³ysza³am Twój
s³abn±cy oddech
widzia³am
gasn±cy wzrok

i jeszcze tylko
ten urwany g³os

Niewiasto

Który¶ za nas cierpia³ rany, Jezu Chryste, zmi³uj siê nad nami



Stacja XIII

K³aniamy Ci siê Panie Jezu Chryste i b³ogos³awimy Ciebie, ¿e¶ przez krzy¿ i mêkê swoj± odkupi³ ¶wiat

Tyle lat pragnê³am
zamkn±æ Ciê w objêciach
jak wtedy
w Betlejem

dzisiaj siê spe³ni³o

ale ju¿
za pó¼no

Który¶ za nas cierpia³ rany, Jezu Chryste, zmi³uj siê nad nami



Stacja XIV

K³aniamy Ci siê Panie Jezu Chryste i b³ogos³awimy Ciebie, ¿e¶ przez krzy¿ i mêkê swoj± odkupi³ ¶wiat

Jeszcze raz zabrali mi
Ciebie
delikatnie owinêli
ca³unem
nawet ptaki
kwiliæ przesta³y
gdy o ska³ê
uderzy³a
ska³a

Który¶ za nas cierpia³ rany, Jezu Chryste, zmi³uj siê nad nami



Stacja XV

K³aniamy Ci siê Panie Jezu Chryste i b³ogos³awimy Ciebie, ¿e¶ przez krzy¿ i mêkê swoj± odkupi³ ¶wiat

Ju¿ wiem
tak mia³o byæ
Synku ja wierzy³am
¿e tak siê stanie
od chwili
gdy obudzi³e¶ dzieweczkê

na mych policzkach
b³ysnê³y
brylanty
³ez

Który¶ za nas cierpia³ rany, Jezu Chryste, zmi³uj siê nad nami

za: www.wiara.liturgia.pl
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 8 Marzec 2013, 01:08   

Dzisiaj dzien kobiet. Modlmy sie za matki, ktore cierpia, modlmy sie za matki w Syrii i w innych krajach gdzie tocza sie wojny, za matki, ktore musza patrzec na cierpienie swoich dzieci i nie moga im pomoc. Dzieci nie sa nasze, naleza do Boga, mozemy sie do nich upodobnic, ale nie mozemy wymagac, aby one upodobnily sie do nas. Sa jak strzala wystrzelona z luku przez Boga. Modlmy sie za synow niewinnie skazanych na Krzyz, za matki Zolnierzy Wykletych, "wykletych" dla swiata i zyjacych przez tyle lat w sercach matek, za trud, ktory wlozyly w ich wychowanie i za Krzyz, na ktory musialy patrzec, ktory musialy niesc.
Modlmy, sie za kobiety wykorzystywane do niewolniczej pracy, seksualnie, ktorych godnosc zostala podeptana. Modlmy sie tez za kobiety, ktore wykorzystuja innych i depcza godnosc innych ludzi, aby zstapil na nie Duch Swiety.

Ja jestem Bogiem, s³uchaj g³osu mego

S³yszê jêzyk nieznany:
"Uwolni³em od brzemienia jego barki:
jego rêce porzuci³y kosze.
Wo³a³e¶ w ucisku, a Ja ciê ocali³em.

Odpowiedzia³em ci z grzmi±cej chmury,
do¶wiadczy³em ciê przy wodach Meriba.
S³uchaj, mój ludu, chcê ciê napomnieæ,
oby¶ Mnie pos³ucha³, Izraelu

Nie bêdziesz mia³ obcego boga,
cudzemu bogu nie bêdziesz siê k³ania³.
Jam jest Pan, Bóg twój,
który ciê wywiód³ z ziemi egipskiej.

Gdyby mój lud Mnie pos³ucha³,
a Izrael kroczy³ moimi drogami:
jego bym karmi³ wyborn± pszenic±
i nasyci³ miodem z opoki".
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 8 Marzec 2013, 06:58   

Modlmy sie za szczesliwe matki i zony aby dodawaly swiatu barw swym szczesciem i byly znakiem Radosnej Nowiny, czyli Ewangelii.
Modlmy sie za "zwykle" matki i kobiety, ktorych koleje losu sa zwyczajne, raz radosne, raz bolesne, aby w hustawce zdarzen i wrazen dochowywaly wiernosc Bogu i sobie.
Modlmy sie za kobiety ktore pragnely byc matkami i przez okolicznosci zyciowe zostaly zmuszone do zycia samotnego, aby zostalo ono napelnione anielska miloscia, czystoscia i pokojem.
Modlmy sie wszystkie kobiety , szczegolnie zas te z naszego otoczenia, aby cieszyly sie szacunkiem , otrzymywaly od nas wsparcie i byly wsparciem dla nas i dla innych.
 
 
dbs


Miejscowosc: W-wa
WysÅ‚any: 8 Marzec 2013, 09:33   

Módlmy siê za m³ode kobiety, wkraczaj±ce w doros³e ¿ycie, aby wobec oczekiwañ wspó³czesnego rynku pracy, nie zatraci³y swojej kobieco¶ci.
_________________
Z Bogiem!
 
 
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
WysÅ‚any: 8 Marzec 2013, 16:10   

historia obrazu
Ecce Homo

Bêd±c w Krakowie warto zatrzymaæ siê na chwilê w sanktuarium Ecce Homo. Znajduje siê on przed skrzy¿owaniem z ulic± Lublañsk±, przy ul. Woronicza 11.Wy³o¿ona now± kostk± ulica Woronicza sprawia wra¿enie, jakby znalaz³a siê w wielkim mie¶cie przez przypadek - mimo dwóch ruchliwych ulic ci±gn±cych siê równolegle po jej bokach, panuje tu spokój, a ³adne domy i sanktuarium nadaj± zak±tkowi szczególny urok. Na tle bia³ego muru klasztornego odcinaj± siê ciemnobr±zowe ¶ciany budynków zakonnych, z ja¶niejszym br±zem okien i dopasowanymi kolorystycznie dachówkami.
Ko¶ció³ Ecce Homo powsta³ w 1983 r. Nie jest ko¶cio³em parafialnym, lecz przyklasztornym. Jego nazwa nawi±zuje do obrazu bêd±cego w posiadaniu sióstr. Dzie³o namalowane przez Adama Chmielowskiego powsta³o pod koniec lat 70. XIX w. we Lwowie. Artysta ofiarowa³ je Andrzejowi Szeptyckiemu, metropolicie Ko¶cio³a greckokatolickiego. Obraz, sprowadzony do Polski w 1978 r., przechowywany jest na terenie klasztoru (p³ótno, które mo¿na obejrzeæ w ko¶ció³ku, to tylko kopia). W o³tarzu g³ównym w metalowej trumnie wykonanej przez Antoniego Oremusa spoczywaj± relikwie ¶w. brata Alberta. Znajduj± siê tu równie¿ szcz±tki wspó³za³o¿ycielki zakonu, b³. siostry Bernardyny.


Historia obrazu
Zanim Adam Chmielowski podj±³ decyzjê o wst±pieniu do zakonu jezuitów, zacz±³ malowaæ we Lwowie w 1879 r. obraz przedstawiaj±cy Chrystusa ubiczowanego. Wed³ug przekazów rodziny, mia³ mu pozowaæ do tego obrazu jego kuzyn, Boles³aw Krzy¿anowski. Obraz ten malowa³ z przerwami, bardzo d³ugo. Wiemy ze wspomnieñ Braci Albertynów, ¿e mia³ go ze sob±, niewykoñczony w Krakowie, w mieszkaniu na Ska³ce. Mimo niewykoñczenia obraz robi³ na widzu g³êbokie wra¿enie; bracia odprawiali przed nim rozmy¶lania, a metropolicie obrz±dku greckokatolickiego Andrzejowi Szeptyckiemu tak bardzo siê spodoba³, ¿e Brat Albert, zniewolony jego naleganiami, musia³ mu go podarowaæ, wykoñczywszy go uprzednio - jak siê sam wyrazi³ - "po rzemie¶lniczemu". Oto jego w³asne s³owa: Obszed³em siê z tym obrazem jak partacz ostatni, lecz tak mnie molestowa³ metropolita, ¿e aby mieæ spokój, dokoñczy³em go po rzemie¶lniczemu. Obraz jest istotnie niezupe³nie wykoñczony. Przemawia jednak wyj±tkow± g³êbi± wyrazu. Metropolita Andrzej Szeptycki zauwa¿y³, ¿e obraz Ecce Homo jest nowym przedstawieniem Serca Pana Jezusa. Brat Albert zdeformowa³ trochê ramiê Chrystusa. Czerwony p³aszcz opada z ramion tak, ¿e zarysowuje na ubiczowanej piersi Zbawiciela olbrzymie serce. Ca³y Chrystus zamienia siê w serce - zbiczowane Serce Jezusa.

Ten najlepszy z obrazów ¶w. Brata Alberta pozosta³ we Lwowie. W 1939 r. znalaz³ siê na Wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie. Szeptycki, pod koniec swego ¿ycia przekaza³ go do Muzeum Archidiecezjalnego pod opiekê Studytów - mnichów bazyliañskich. Wed³ug relacji Brata Starszego Bonawentury Mroza, Bracia Albertyni prosili Metropolitê o odst±pienie im tego obrazu, ale odmówi³, ofiaruj±c w zamian jego kopiê (nie wiemy, czy udan±). Bracia, po wojnie opuszczaj±c w po¶piechu Lwów, kopii tej ze sob± nie zabrali. Studyci zostali rozproszeni, a zbiory archiwalne dosta³y siê do Muzeum Sztuki Ukraiñskiej we Lwowie przy ul. Drahomanowa.

Po II wojnie ¶wiatowej nikt nie wiedzia³, co siê sta³o z obrazem Ecce Homo. Mo¿na by³o przypuszczaæ, ¿e zosta³ zniszczony w zawierusze wojennej przez Sowietów. Siostry Albertynki próbowa³y ró¿nych sposobów, by go odnale¼æ, jednak bezskutecznie. We Lwowie mieszka³a wychowanka sióstr, Olga Moskalewicz, z któr± siostry nawi±za³y kontakt. Ona to, 7 lutego 1972 r przekaza³a wiadomo¶æ, ¿e po d³ugich poszukiwaniach odnalaz³a obraz w Muzeum Ukraiñskim i zorientowa³a siê, ¿e istnieje mo¿liwo¶æ odzyskania go przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek. Obraz ten jako religijny dla muzeum nie przedstawia³ ¿adnej warto¶ci, wiêc dyrektor wyrazi³ chêæ zamiany go na jakie¶ inne dzie³o ukraiñskiego malarza, np. Iwana Trusza. W trakcie poszukiwañ okaza³o siê, i¿ w DESIE znajdowa³ siê obraz tego malarza; przedstawia³ krajobraz, cyprysy na tle zachodz±cego s³oñca. Wyszuka³ go o. W³adys³aw Kluz OCD i zakupi³ 4 sierpnia 1972 r.

W lutym 1976 r. siostry otrzyma³y od pani Olgi ze Lwowa kolorowe zdjêcia i diapozytywy obrazu Ecce Homo. W marcu 1976 r. doc. Helena Blumówna i mgr Barbara Domañska oceni³y obraz Trusza jako autentyczny i warto¶ciowy. Dnia 5 marca 1976 r. Siostry Albertynki wys³a³y do Radzieckiego Ministerstwa Kultury i Sztuki list polecony w sprawie wymiany obrazów. Do³±czono fotografie obydwu obrazów oraz o¶wiadczenie z Muzeum Narodowego w Krakowie.

2 kwietnia 1976 r. siostry otrzyma³y wiadomo¶æ ze Lwowa, ¿e sprawa wymiany obrazów jest aktualnie omawiana. Dnia 13 lipca 1978 r. na wiadomo¶æ otrzyman± od pani Olgi zawioz³y obraz Trusza do Warszawy i odda³y go w Ministerstwie Kultury i Sztuki w rêce Jaros³awy Szczepañskiej, która zosta³a wydelegowana do Lwowa w celu dokonania wymiany i przywiezienia obrazu Ecce Homo. Po udanej wymianie, 20 lipca 1978 r. - nie bez k³opotów i przygód - pani Szczepañska dotar³a z obrazem 21 lipca do Przemy¶la, gdzie skrajnie wyczerpana zatrzyma³a siê w domu Sióstr Albertynek. Przekazanie obrazu mia³o miejsce nastêpnego dnia, kiedy przyby³y siostry z Krakowa i z wielk± wdziêczno¶ci± odebra³y cenn± relikwiê.

W Krakowie, dnia 21 lipca 1978 r. o godz. 18.00 odby³o siê uroczyste powitanie obrazu przez ks. bpa Albina Ma³ysiaka i Siostry Albertynki zebrane w Domu Generalnym Zgromadzenia. 3 marca 1979 r. bardzo zniszczony obraz oddano do konserwacji, której dokona³a Irena D±browska, b. kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie.

Aktualnie obraz znajduje siê w o³tarzu g³ównym w Sanktuarium Ecce Homo ¦wiêtego Brata Alberta w Krakowie, ul. Woronicza 10 przy Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Albertynek.

Obraz Ecce Homo sw± g³êbi± wyra¿a duchow± drogê Brata Alberta, od Adama - artysty malarza do Ojca Ubogich. Jest najwybitniejszym dzie³em artystycznym Adama Chmielowskiego, ale jest przede wszystkim wyrazem jego zmagañ o autentyczn±, ewangeliczn± mi³o¶æ Boga i bli¼niego. Zmagañ, które zakoñczy³y siê oddaniem swego ¿ycia Bogu w s³u¿bie najbiedniejszym i najbardziej poni¿onym bli¼nim. W zdeprawowanych twarzach ¿ebraków i w³óczêgów Brat Albert dostrzeg³ Zniewa¿one Oblicze Chrystusa. Do¶wiadczywszy tego zrozumia³, ¿e swojego obrazu na p³ótnie ju¿ nie dokoñczy, lecz bêdzie odnawia³ wizerunek Boga w cz³owieku zdeprawowanym i odepchniêtym przez innych.

(za: www.albertynki.pl)
 
 
Alicja


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 8 Marzec 2013, 16:25   

¦wiêty Brat Albert:
"W my¶lach o Bogu i o przysz³ych rzeczach znalaz³em szczê¶cie i spokój, którego daremnie szuka³em w ¿yciu."
(S³owa te wyryte s± w pustelni Brata na Kalatówkach)
 
 
R. z DMM
czyli Romek


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 9 Marzec 2013, 17:12   

Wracaj±c ze "spotkania" z JPW na B³oniach Krakowskich, musieli¶my siê na d³u¿ej zatrzymaæ w pobli¿u klasztoru Albertynek i tam - po wej¶ciu do ko¶ció³ka, "odkry³em" ów obraz (kopiê).
_________________
R-k DMM
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group