Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Czytania - WTOREK - 5LISTOPADA 2013
Autor Wiadomość
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
WysÅ‚any: 4 Listopad 2013, 21:09   Czytania - WTOREK - 5LISTOPADA 2013

Wtorek, 5 LISTOPADA 2013

(Rz 12,5-16a)
Wszyscy razem tworzymy jedno cia³o w Chrystusie, a ka¿dy z osobna jeste¶my nawzajem dla siebie cz³onkami. Mamy za¶ wed³ug udzielonej nam ³aski ró¿ne dary: b±d¼ dar proroctwa - [do stosowania] zgodnie z wiar±; b±d¼ to urz±d diakona - dla wykonywania czynno¶ci diakoñskich; b±d¼ urz±d nauczyciela - dla wype³niania czynno¶ci nauczycielskich; b±d¼ dar upominania - dla karcenia. Kto zajmuje siê rozdawaniem, [niech to czyni] ze szczodrobliwo¶ci±; kto jest prze³o¿onym, [niech dzia³a] z gorliwo¶ci±; kto pe³ni uczynki mi³osierdzia, [niech to czyni] ochoczo. Mi³o¶æ niech bêdzie bez ob³udy. Miejcie wstrêt do z³ego, pod±¿ajcie za dobrem. W mi³o¶ci braterskiej nawzajem b±d¼cie ¿yczliwi. W okazywaniu czci jedni drugich wyprzedzajcie. Nie opuszczajcie siê w gorliwo¶ci. B±d¼cie p³omiennego ducha. Pe³nijcie s³u¿bê Panu. Weselcie siê nadziej±. W ucisku b±d¼cie cierpliwi, w modlitwie - wytrwali. Zaradzajcie potrzebom ¶wiêtych. Przestrzegajcie go¶cinno¶ci. B³ogos³awcie tych, którzy was prze¶laduj±. B³ogos³awcie, a nie z³orzeczcie. Weselcie siê z tymi, którzy siê wesel±. p³aczcie z tymi, którzy p³acz±. B±d¼cie zgodni we wzajemnych uczuciach. Nie goñcie za wielko¶ci±, lecz niech was poci±ga to, co pokorne.

(Ps 131,1-3)
REFREN: Strze¿ duszy mojej w Twym pokoju, Panie.

Panie, moje serce siê nie pyszni
i nie patrz± wynio¶le moje oczy.
Nie dbam o rzeczy wielkie
ani o to, co przerasta me si³y.
Lecz uspokoi³em i uciszy³em moj± duszê.

Jak dziecko na ³onie swej matki,
jak ciche dziecko jest we mnie moja dusza.
Izraelu, z³ó¿ nadziejê w Panu,
teraz i na wieki.

(Mt 11,28)
Przyjd¼cie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obci±¿eni jeste¶cie, a Ja was pokrzepiê.

(£k 14,15-24)
Gdy Jezus siedzia³ przy stole, jeden ze wspó³biesiadników rzek³ do Niego: Szczê¶liwy jest ten, kto bêdzie ucztowa³ w królestwie Bo¿ym. Jezus mu odpowiedzia³: Pewien cz³owiek wyprawi³ wielk± ucztê i zaprosi³ wielu. Kiedy nadszed³ czas uczty, pos³a³ swego s³ugê, aby powiedzia³ zaproszonym: Przyjd¼cie, bo ju¿ wszystko jest gotowe. Wtedy zaczêli siê wszyscy jednomy¶lnie wymawiaæ. Pierwszy kaza³ mu powiedzieæ: Kupi³em pole, muszê wyj¶æ, aby je obejrzeæ; proszê ciê, uwa¿aj mnie za usprawiedliwionego. Drugi rzek³: Kupi³em piêæ par wo³ów i idê je wypróbowaæ; proszê ciê, uwa¿aj mnie za usprawiedliwionego. Jeszcze inny rzek³: Po¶lubi³em ¿onê i dlatego nie mogê przyj¶æ. S³uga powróci³ i oznajmi³ to swemu panu. Wtedy rozgniewany gospodarz nakaza³ s³udze: Wyjd¼ co prêdzej na ulice i zau³ki miasta i wprowad¼ tu ubogich, u³omnych, niewidomych i chromych. S³uga oznajmi³: Panie, sta³o siê, jak rozkaza³e¶, a jeszcze jest miejsce. Na to pan rzek³ do s³ugi: Wyjd¼ na drogi i miêdzy op³otki i zmuszaj do wej¶cia, aby mój dom by³ zape³niony. Albowiem powiadam wam: ¿aden z owych ludzi, którzy byli zaproszeni, nie skosztuje mojej uczty.
...........................................
www.mateusz.pl/czytania
 
 
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
WysÅ‚any: 5 Listopad 2013, 04:18   

....B±d¼cie p³omiennego ducha. Pe³nijcie s³u¿bê Panu. Weselcie siê nadziej±. W ucisku b±d¼cie cierpliwi, w modlitwie - wytrwali....
...Weselcie siê z tymi, którzy siê wesel±. p³aczcie z tymi, którzy p³acz±. B±d¼cie zgodni we wzajemnych uczuciach. Nie goñcie za wielko¶ci±, lecz niech was poci±ga to, co pokorne.

.......................................................
(Mt 11,28)
Przyjd¼cie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obci±¿eni jeste¶cie, a Ja was pokrzepiê.
...............
...i dlatego nie mogê przyj¶æ. S³uga powróci³ i oznajmi³ to swemu panu. Wtedy rozgniewany gospodarz nakaza³ s³udze: Wyjd¼ co prêdzej na ulice i zau³ki miasta i wprowad¼ tu ubogich, u³omnych, niewidomych i chromych. S³uga oznajmi³: Panie, sta³o siê, jak rozkaza³e¶, a jeszcze jest miejsce. Na to pan rzek³ do s³ugi: Wyjd¼ na drogi i miêdzy op³otki i zmuszaj do wej¶cia, aby mój dom by³ zape³niony. Albowiem powiadam wam: ¿aden z owych ludzi, którzy byli zaproszeni, nie skosztuje mojej uczty.

.............................
Tu znajdujê wytlumaczenie sensu cierpienia...Jezeli nie bede jedna z tzw. niepelnosprawnych (z woli Pana), prawdopodobnie nie przyjme zaproszenia na JEGO Uczte - w KRÓLESTWIE! Dziekuje ze mnie doswiadczyles, Boze...Dziekuje, ze przyszlam, utrudzona do Ciebie...dziekuje, ze mnie pokrzepiles...Umacniaj mnie w dalszej drodze, prosze...
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 5 Listopad 2013, 08:16   

Istotnie Zosiu, wydaje mi sie , ze zauwazylas cos bardzo waznego, o czym w Kosciele sie mowi bardzo czesto mechanicznie, bez rozumienia wypowiadanych slow : wszyscy jestesmy grzeszni, dlatego wszyscy potrzebujemy milosierdzia Bozego. Bez uznania swojej grzesznosci, jestesmy w nieswiadomosci, bledzie, uporze wewnetrznym, ktory zamyka droge prawdziwemu nawroceniu.
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 5 Listopad 2013, 08:16   

Mozna poboznie i bardzo teatralnie wzdychac i nic nie bedzie z tego wartosciowego zyciowo wynikac. Poboznym wzdychaniem mozna samego siebie oszukac, gdy przedmiot westchnien jest na odleglosc wyciagnietej reki, a ja wzdychaniem wymiguje sie od jego przyjecia, bo mam cos innego do „zobaczenia” albo do „wyprobowania”, czy jakies wzgledy osobiste mnie przed tym powstrzymuja.
Prawdziwej religijnosci potrzeba szczerosci i wolnosci . Znanym sposobem unikniecia oskarzenia jest przerzucenie ciezaru odpowiedzialnosci na drugiego. Bogu nie brakuje ani szczerosci ani determinacji, ani zaangazowania. To ja swoim falszywym wzdychaniem utr±cam ziszczenie sie tego za czym placze falszywymi lzami faryzeusza. Efekt takiego postepowania jest ogromna strata i to podwojna, bo z jednej strony chodzi o zupelnie nieporownywalna wartosc Zbawienia, a z drugiej utrata dobrego mniemania o sobie samym, gdy sie okaze, ze moj spryt nie byl zadnym sprytem ale lenistwem i glupota.
 
 
Alina


WysÅ‚any: 5 Listopad 2013, 11:06   

...kupi³ pole, wo³y, o¿eni³ siê...buduje dom, pracuje do pó¼na, sprz±ta, gotuje , pierze...martwi siê i zabiega o wiele...

Jak wielka bywa przepa¶æ pomiêdzy tym co nam w ¿yciu wydaje siê wa¿ne, czym wype³niamy swoje dni, miesi±ce i lata, a tym do czego nieustannie zaprasza i powo³uje nas Pan. Oczywi¶cie, ¿e te wszystkie nasze codzienne dzia³ania i ró¿norakie aktywno¶ci s± wa¿ne, ale prawdziwy wymiar zyskuj± one dopiero wtedy gdy s± one wykonywane w perspektywie wiary ,z my¶l± o budowaniu Bo¿ego Królestwa. Same w sobie naprawdê niewiele znacz±, zajmuj± czas, wype³niaj± serce i my¶li, zamykaj± nas na co¶ o wiele wa¿niejszego. S± niczym innym jak odrzuceniem zaproszenia do uczestnictwa w Jego Mi³o¶ci.
 
 
ElzbietaS
Elzbieta


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 5 Listopad 2013, 11:17   

Tez sie spostrzezeniem Zosi zachwycilam
Jezeli nie bede jedna z tzw. niepelnosprawnych (z woli Pana), prawdopodobnie nie przyjme zaproszenia na JEGO Uczte - w KRÓLESTWIE!”

Dokladniej, jesli nie uznam, ze taka niepelnosprawna jestem.
Bo ze wszyscy jestesmy grzeszni , o tym pouczaja nas ostatnio kolejne czytania:

„W jakiej bowiem sprawie s±dzisz drugiego, [w tej] sam na siebie wydajesz wyrok, bo ty czynisz to samo, co os±dzasz.

„Bóg podda³ wszystkich niepos³uszeñstwu, aby wszystkim okazaæ swe mi³osierdzie”

Ta niepelnosprawnosc z woli Pana jest moja szansa szukania ratunku u Boga, przyjecia zaproszenia.
Gorzej jesli uznam , ze nie ma we mnie winy, bede syta sama soba.

Ci dzisiaj zaproszeni nie byli glodni.
 
 
dbs


Miejscowosc: W-wa
WysÅ‚any: 5 Listopad 2013, 14:51   

"Nie dbam o rzeczy wielkie
ani o to, co przerasta me si³y."

Ale czy potrafiê "uciszyæ i uspokoiæ moj± duszê"?
_________________
Z Bogiem!
 
 
karino09
Ania


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 5 Listopad 2013, 22:58   

Zastanawia mnie, dlaczego bêd±c na uczcie Jezus przytoczy³ przyk³ad dotycz±cy uczty. Rozmawiaj±c z wspó³biesiadnikami widzia³ ich niezrozumienie sytuacji, w jakiej znale¼li siê. Ignorancja wobec osób, relacji, otwarto¶ci pozwala snuæ wyobra¿enia teoretyczne i nie zauwa¿aæ, ¿e rozmowa o Bo¿ym Królestwie toczy siê w obecno¶ci Króla, który jest w zasiêgu rêki, oczu, serca… Niewiedza, brak wiêzi, obojêtno¶æ, ob³uda mo¿e nawet nieu¶wiadomiona, to wynik obrazu Boga noszonego w sobie jako namiastki, spogl±dania ukradkiem na sprawy Bo¿e, przed którymi maj± pierwszeñstwo codzienne obowi±zki, k³opoty, zadania, przymusy, sprawy i sprawki.
Bycie z Jezusem to szczyt marzeñ, niewyobra¿alna sytuacja przekraczaj±ca nasze rozumienie.
Czêsto jednak oznaki religijno¶ci przes³aniaj± prawdziwe widzenie Boga.
Mechanizmy ludzkiego my¶lenia zawsze by³y i s± podobne. Czy ludzie, których spotykamy na swojej drodze przyjmowani s± przez nas ze zrozumieniem, ¿yczliwo¶ci±, rado¶ci±, otwarto¶ci±, po prostu sercem? Odpowied¼ pozytywna nie nara¿a³aby na b³±d w rozpoznawaniu znaków bo¿ych. Czêsto sami nie jeste¶my ¶wiadomi, ¿e mamy okazjê uczestniczyæ w wa¿nym wydarzeniu, które mo¿e odmieniæ nasze ¿ycie. Do tego jednak potrzebna jest g³êboka refleksja nad obrazem Boga, który tkwi we mnie. Czy funkcjonuje w nas ca³o¶ciowo czy tylko postrzegany ukradkiem, fragmentaryczny. Mówi±c o ob³udzie ¶w. Pawe³ byæ mo¿e ma na my¶li rozd¼wiêk naszych chêci, aspiracji, d±¿eñ z podjêciem ryzyka wezwania Pana Boga, które pojawia siê w momentach i sytuacjach wskazuj±cych jak bardzo jeste¶my nieprzygotowani na nie. Mówimy a nie dzia³amy, chcemy a nie korzystamy. Zamiast stan±æ w prawdzie o sobie i swoich brakach wynajdujemy tysi±ce argumentów tworz±c spokojne i pozornie bezpieczne usprawiedliwienie.
Jak po³±czyæ tekst ¶w. Paw³a o tworzeniu prawdziwej wspólnoty z ewangeliczn± uczt±? Radykalizm zalecany przez ¶w. Paw³a eliminuje ob³udê uczty, która pozbawiona cech ewangelicznej wspólnoty obna¿a ubóstwo zaproszonych go¶ci.
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group