Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UĹźytkownicyUĹźytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Czytania-CZWARTEK-IIdzien w oktawie NP- św.Szczepana
Autor Wiadomość
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
Wysłany: 25 Grudzień 2013, 22:20   Czytania-CZWARTEK-IIdzien w oktawie NP- św.Szczepana

Czwartek, 26 GRUDNIA 2013

Drugi dzień w oktawie Narodzenia Pańskiego, święto św. Szczepana, pierwszego męczennika


(Dz 6,8-10;7,54-60)
Szczepan pełen łaski i mocy działał cuda i znaki wielkie wśród ludu. Niektórzy zaś z synagogi, zwanej /synagogą/ Libertynów i Cyrenejczyków, i Aleksandryjczyków, i tych, którzy pochodzili z Cylicji i z Azji, wystąpili do rozprawy ze Szczepanem. Nie mogli jednak sprostać mądrości i Duchowi, z którego /natchnienia/ przemawiał. Gdy usłyszeli to, co mówił zawrzały gniewem ich serca i zgrzytali zębami na niego. A on pełen Ducha Świętego patrzył w niebo i ujrzał chwałę Bożą i Jezusa, stojącego po prawicy Boga. I rzekł: Widzę niebo otwarte i Syna Człowieczego, stojącego po prawicy Boga. A oni podnieśli wielki krzyk, zatkali sobie uszy i rzucili się na niego wszyscy razem. Wyrzucili go poza miasto i kamienowali, a świadkowie złożyli swe szaty u stóp młodzieńca, zwanego Szawłem. Tak kamienowali Szczepana, który modlił się: Panie Jezu, przyjmij ducha mego! A gdy osunął się na kolana, zawołał głośno: Panie, nie poczytaj im tego grzechu. Po tych słowach skonał.

(Ps 31,3-4.6.8.16-17)
REFREN: W ręce Twe, Panie, składam ducha mego

Bądź dla mnie skałą schronienia,
warownią, która ocala.
Ty bowiem jesteś moją skałą i twierdzą,
kieruj mną i prowadź przez wzgląd na swe imię.

W ręce Twoje powierzam ducha mego:
Ty mnie odkupisz Panie, Boże.
Weselę się i cieszę się Twoim miłosierdziem,
boś wejrzał na moją nędzę.

W Twoim ręku są moje losy,
wyrwij mnie z rąk wrogów i prześladowców.
Niech Twoje oblicze zajaśnieje nad Twym sługą:
wybaw mnie w swym miłosierdziu.

(Ps 118,26-27)
Błogosławiony, który przybywa w imię Pańskie! Pan jest Bogiem i daje nam, światło.

(Mt 10,17-22)
Jezus powiedział do swoich Apostołów: Miejcie się na baczności przed ludźmi! Będą was wydawać sądom i w swych synagogach będą was biczować. Nawet przed namiestników i królów będą was wodzić z mego powodu, na świadectwo im i poganom. Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić, gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was. Brat wyda brata na śmierć i ojciec syna; dzieci powstaną przeciw rodzicom i o śmierć ich przyprawią. Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony.
..............................
www.mateusz.pl/czytania
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
Wysłany: 26 Grudzień 2013, 09:55   

„Miejcie się na baczności przed ludźmi!”
Milosc nie kloci sie z inteligencja ani rozsadkiem ale nimi powinna kierowac. Czlowiekiem powinien kierowac Duch Bozy (sumienie) a nie tylko czysty rozum.



„Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony”.
Zbawienie wymaga wytrwalej wiary i milosci.
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
Wysłany: 26 Grudzień 2013, 10:00   

Szczepan jak Jezus, „pelen laski i mocy, dzialal cuda i znaki wielkie wsrod ludu”.Rowniez zginal meczensko jak Jezus , wypowiadajac Jego slowa :” Panie (Jezu), przyjmij ducha mego”, oraz „Panie , nie poczytaj im tego grzechu”. Jak Jezusa, skazano go na smierc jako bluznierce. Zyje jako swiety Bozy i wspiera Kosciol, bedac jego czlonkiem.
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
Wysłany: 26 Grudzień 2013, 11:17   

Panie nie poczytaj im tego grzechu.

To slowa pelne wiary i pokory charakteryzujacej swietego. Jednym z patrzacych na meczenska smierc Sw. Szczepana byl Szawel. Czy ta smierc poruszyla go w jakis sposob? Czy byla jakims kamyczkiem, ktory posluzyl do budowania jego wlasnej wiary? Jak roznymi sposobami dziala Opatrznosc Boza. Jak dobrze jest sie jej zawierzyc
 
 
Alicja


Miejscowosc: Lublin
Wysłany: 26 Grudzień 2013, 12:30   

Podobnie jak Dorota, myślę o Szawle. Wykształcony Faryzeusz, przestrzegający i egzekwujący w bezwzględny sposób przepisy Prawa, nie znalazł w nich tego czego szukało jego serce. Może dlatego w jego póżniejszym nauczaniu, tak bardzo akcentowane jest zbawienie przez wiarę a uczynki są drugim planem
Jesteśmy w chwili, gdy szaty oprawców Szczepana leżą u stóp jego dawnego kolegi Szawła. Niedługo potem, przed obu nimi otworz y się niebo.
Kto wytrwa do końca, otworzy się przed nim niebo.
Wytrwać do końca.
Tak mi dopomóż Bóg.
 
 
Alina


Wysłany: 26 Grudzień 2013, 19:08   

Chrystus przyszedł ze względu na wszystkich ludzi i wszystkich chce zbawić. Idziemy tą drogą razem ,dlatego ani dobro, ani zło pojedynczego człowieka nie są tylko jego własnością. Wszystko to oddziałuje na całą wspólnotę. Prawdopodobnie o wiele bardziej niż nam się wydaje.Tym bardziej męczeńska śmierć zarówno kiedyś jak i teraz ma wielkie znaczenie dla zbawienia innych. W tym sensie męczeństwo św. Szczepana miało pewnie jakąś rolę w nawróceniu Szawła. Św. Paweł nie tyle pomniejszał rolę uczynków, co jasno powiedział, że nasze usprawiedliwienie dokonuje się przez wiarę, a nie poprzez Prawo.Chrześcijanin to nowy człowiek, który jest zjednoczony z Jezusem i z tego zjednoczenia wypływać ma wszystko co dobre i święte, także nasze uczynki. Bóg będzie nas kiedyś sądził nie z wypełniania przykazań, ale z podobieństwa do swojego Syna.
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
Wysłany: 27 Grudzień 2013, 09:10   

Mozna powiedziec, ze sadzic nas bedzie nasza wiara i nasze uczynki, jako ze wiara to postawa serca i czynu. Sw. Pawel jest wzorem wielkiego, calkowitego zawierzenia Bogu ale i heroicznych czynow.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group