Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Czytania - NIEDZIELA - 9LUTEGO 2014
Autor Wiadomość
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
WysÅ‚any: 8 Luty 2014, 20:10   Czytania - NIEDZIELA - 9LUTEGO 2014

9 LUTEGO 2014

V niedziela zwyk³a


(Iz 58,7-10)
Dziel swój chleb z g³odnym, wprowad¼ w dom biednych tu³aczy, nagiego, którego ujrzysz, przyodziej i nie odwróciæ siê od wspó³ziomków. Wtedy twoje ¶wiat³o wzejdzie jak zorza i szybko rozkwitnie twe zdrowie. Sprawiedliwo¶æ twoja poprzedzaæ ciê bêdzie, chwa³a Pañska i¶æ bêdzie za tob±. Wtedy zawo³asz, a Pan odpowie, wezwiesz pomocy, a On [rzeknie]: Oto jestem! Je¶li u siebie usuniesz jarzmo, przestaniesz groziæ palcem i mówiæ przewrotnie, je¶li podasz twój chleb zg³odnia³emu i nakarmisz duszê przygnêbion±, wówczas twe ¶wiat³o zab³y¶nie w ciemno¶ciach, a twoja ciemno¶æ stanie siê po³udniem.

(Ps 112,4-9)
REFREN: Wschodzi w ciemno¶ciach jak ¶wiat³o dla pp>On wschodzi w ciemno¶ciach jak ¶wiat³o dla prawych,
³agodny, mi³osierny i sprawiedliwy.
Dobrze siê wiedzie cz³owiekowi, który z lito¶ci po¿ycza,
i swymi sprawami zarz±dza uczciwie.

Sprawiedliwy nigdy siê nie zachwieje
i pozostanie w wiecznej pamiêci.
Nie przelêknie siê z³ej nowiny,
jego mocne serce zaufa³o Panu.

Jego wierne serce lêkaæ siê nie bêdzie.
Rozdaje i obdarza ubogich;
jego sprawiedliwo¶æ bêdzie trwa³a zawsze,
wywy¿szona z chwa³± bêdzie jego potêga.

(1 Kor 2,1-5)
Bracia, przyszed³szy do was, nie przyby³em, aby b³yszcz±c s³owem i m±dro¶ci± dawaæ wam ¶wiadectwo Bo¿e. Postanowi³em bowiem, bêd±c w¶ród was, nie znaæ niczego wiêcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzy¿owanego. I stan±³em przed wami w s³abo¶ci i w boja¼ni, i z wielkim dr¿eniem. A mowa moja i moje g³oszenie nauki nie mia³y nic z uwodz±cych przekonywaniem s³ów m±dro¶ci, lecz by³y ukazywaniem ducha i mocy, aby wiara wasza opiera³a siê nie na m±dro¶ci ludzkiej, lecz na mocy Bo¿ej.

(J 8,12b)
Ja jestem ¶wiat³o¶ci± ¶wiata. Kto idzie za Mn±, bêdzie mia³ ¶wiat³o ¿ycia.

(Mt 5,13-16)
Wy jeste¶cie sol± dla ziemi. Lecz je¶li sól utraci swój smak, czym¿e j± posoliæ? Na nic siê ju¿ nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. Wy jeste¶cie ¶wiat³em ¶wiata. Nie mo¿e siê ukryæ miasto po³o¿one na górze. Nie zapala siê te¿ ¶wiat³a i nie stawia pod korcem, ale na ¶wieczniku, aby ¶wieci³o wszystkim, którzy s± w domu. Tak niech ¶wieci wasze ¶wiat³o przed lud¼mi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie.
.................................
www.mateusz.pl/czytania
 
 
BJW


Miejscowosc: Nadarzyn k. Warszawy
WysÅ‚any: 8 Luty 2014, 21:42   

Mój tata by³ sparali¿owany 40 lat. Mimo ciê¿aru opieki i kszta³cenia dzieci MAMA
Zawsze mia³a i ma jedzenie dla wêdrowca, usmiech i wsparcie . Wychowa³am
sie w domu gdzie Wigilijny talerz dla obcego by³ zawsze i zawsze pe³ny.
Jakie¿ by³o moje zaskoczenie kiedy przyjecha³am na studia do Warszawy i zamieszkalam
w tzw. dobrej dzielnicy..............
W czwartek bylam w maleñkiej restauracji w Warszawie wszed³ bezdomny , krzyk obs³ugi i ¿±danie wyj¶cia.
Zaproponowa³am, ze zje przy moim stole bo jest moim go¶ciem ale ON wyszed³ .
Jaka by³a satysfakcja obs³ugi....................w naszym pachn±cych ¶wiecie nie ma miejsca dla biedy, bezdomnosci , nieswiezego zapachu . Im bardziej to wypieramy tym bardziej rozleg³y
jest problem.

Modlmy sie za Papie¿a Franciszka, On otwiera oczy widzacym. Wspólna modlitwa to wspólnota uczniów Chrystusa.
 
 
Alina


WysÅ‚any: 8 Luty 2014, 22:41   

Na stronie wwwdomwschodni.pl znajduje siê ju¿ wprowadzenie do lectio divina z jutrzejszej Ewangelii.

Serdecznie zapraszam do zapoznania siê z tym tekstem zarówno DOMowników jak i go¶ci.
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 9 Luty 2014, 09:27   

Dobre uczynki wedlug Ewangelii sa rzeczywiscie takimi, jezeli nie czyni sie ich na pokaz, po to aby powiekszyc grono osobistych pochlebcow i stac sie celebryta, ale takie ktore sie podejmuje majac na uwadze Boga, to znaczy s± one wyrazem wiary i milosci do Niego, wzbudzajac u tych ktorzy je widz± wdziecznosc i uwielbienie Boga, a nie dla pretendenta do bycia celebryta.


Bezdomny nie przyjal zaproszenia Beaty . DLACZEGO?

Personel kawiarni czy restauracji odetchnal z ugla. DLACZEGO NIE WIELBIL BOGA? A MOZE WSTYDZIL SIE PRZED NIM, GDY DZISIAJ POSZEDL DO KOSCIOLA NA NIEDZIELNA MSZE SW. ?
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 9 Luty 2014, 09:29   

Bardzo bliskie sa mi Twoje refleksje Beato. Moja mama byla dzieckiem zamojszczyzny i byla bardzo wrazliwa na los drugiego czlowieka.

Jak waznym jest aby w bezdomnym dostrzec drugiego, takiego samego jak ja czlowieka, ktorego Bog tak samo powolal do zycia i ktorego kocha tak samo jak mnie i chce zebym ja tez go kochala
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 9 Luty 2014, 09:35   

Odnosnie pierwszego czytania liturgicznego :

Papiez Jan Pawel II spelnial jakos te oczekiwania ale patrzac na scenê polityczn± naszego i nie tylko naszego kraju odnosi sie wrazenie, ze osoby ktore sie prezentuja i te ktore sa prezentowane w swietle reflektorow mediow publicznych i prywatnych to aktorzy, chetnie odgrywajacy role zatroskanych o los ludu , po to aby zyskac jego aprobate , gdy w rzeczywistosci sa to sprytni gracze polityczni, ktorym zalezy na wladzy jako narzedziu realizowania osobistych ambicji i sposobie na ochrone interesow grupy do ktorej naleza.

Modlmy sie o Boze swiatlo pokoju i radosci, przyrzeczone tym ktorzy postepuja w sposob sprawiedliwy.
Modlmy sie o wysoka etyke zawodowa politykow, oraz o to aby spolecznie wymagano wysokiego statusu moralnego od tych ktorzy zawiaduja sprawami publicznymi w naszym kraju.
 
 
AnnaC


Miejscowosc: Warszawa, Jerozolima
WysÅ‚any: 9 Luty 2014, 10:00   

Dlaczego bezdomny nie przyjal zaproszenia w restauracji? Dlaczego wyszedl?

Moge sie podzielic swoim doswiadczeniem pracy z bezdomnymi w warszawskiej fundacji, ktora daje im dom, wyzywienie i pomaga szukac pracy. No wlasnie, kiedy tam mieszkaja, to mieszkanie i korzystanie ze stolowki traktuja jako cos naturalnego. Ale wszelka inna pomoc – wymaga sporej dyskrecji i nieokazywania przez pomagajacego, ze sie pomaga. Czuja sie na tyle `gorsi`, ze nie bardzo potrafia przyjac otwarta pomoc, robia uniki, mowia, ze nie trzeba, ze sami sobie poradza itp.
Pamietam tez bezdomnych w Tybecie – nigdy nie przyjeli posilku na zaproszenie przy stole nawet w jakiejs byle jadlodajni, woleli, bysmy im jedzenie wyniesli na zewnatrz i dali w torbie do reki.
 
 
AnnaC


Miejscowosc: Warszawa, Jerozolima
WysÅ‚any: 9 Luty 2014, 10:02   

Swiatlo jest przeciwienstwem ciemnosci. Sol jest przeciwienstwem braku soli. Gorace serce jest przeciwienstwem zimnego i letniego tez.
Tylko wychodzac z ciemnosci w strone Jego Swiatla, mozna potem niesc dalej Jego odblask. Tylko dajac Mu sie posolic, mozna niesc dalej te sol i solic nia innych. Tylko majac gorace serce mozna gorliwie niesc innym Jego Slowo.
Tacy byli Jego pierwsi Uczniowie. A jaka jestem ja? Ty?
Tylko bedac wyraznie widocznym przeciwienstwem tego, co w przewazajacym stopniu nas otacza, mozna to starac sie zmieniac.
 
 
Alicja


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 9 Luty 2014, 11:21   

"On nie chce, ¿eby¶my my ¶wiecili, on nie chce ¿eby¶my my smakowali.
On chce ¿eby¶my temu ¶wiatu pomogli uzyskaæ jego w³asny smak, On chce ¿eby¶my temu ¶wiatu pomogli odzyskaæ jego w³asny kolor, jego w³asny kszta³t, który Bóg mu nada³.
To jest nasze wezwanie, to jeste¶my my: sól ¶wiata, ¶wiat³o¶æ ¶wiata..."

http://boskatv.pl/item,893

W kontek¶cie tych s³ów zastanawiam siê nad smakiem, kolorem i kszta³tem ¶wiata bezdomnych.
W tym kontek¶cie, wezwanie do tego, abym by³a sol± tego ¶wiata, przerasta mnie.
Podziwiam AnnêC i Ma³gosiê.
 
 
Alina


WysÅ‚any: 9 Luty 2014, 11:44   

Jezus jest sol± ziemi i ¶wiat³o¶ci± ¶wiata. Ja otrzyma³am wszystko, aby t± sol± i tym ¶wiat³em byæ.Je¶li jeszcze nimi nie jestem, pytanie "DLACZEGO ?" -powinno towarzyszyæ mi nieustannie.
Dzisiejsza Ewangelia zawiera wezwanie, które bardzo mnie poci±ga i porusza. Je¶li my¶lê przy tej okazji o ewangelizacji w ¶wiecie chrze¶cijañskim, widzê j± w³a¶nie tak:
-aby stawaæ siê jak Jezus, aby dorastaæ nieustannie do tej Pe³ni Cz³owieczeñstwa, która ujawni³a siê w Nim
-aby pielêgnowaæ w sobie i wokó³ siebie braterstwo i mi³o¶æ- znak Jego Obecno¶ci i znak rodz±cego siê i rosn±cego Bo¿ego Królestwa
 
 
JurekS


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 9 Luty 2014, 12:17   

Uczê siê pokory w tym byciu sol± ziemi i ¶wiat³em ¶wiata. Dzisiaj na Mszy ¶w jako¶ bardziej zobaczy³em, ¿e tego potrzebujê. ¯e nie jestem "gwiazd±", która ¶wieci swoim ¶wiat³em, ale "planet±" oddaj±c± blask s³oñca. ¯e je¿eli jest jakie¶ dobro we mnie to pochodzi ono od Niego. To piêkne wezwanie: "Byæ sol± ziemi i ¶wiat³em ¶wiata". Poci±ga mnie to wezwanie i w nim odnajdujê swoj± drogê jako chrze¶cijanina. Odczytujê to te¿ jako szczególne wezwanie na ten czas. I mo¿e nie bez powodu dana mi zosta³a na ten czas Adhortacja papie¿a Franciszka Evangelii Gaudium, z której przes³ania uczê siê ³±czyæ wewnêtrzny zapa³ z budowaniem jakiego¶ prze¶wiadczenia, postawy, ¿eby mowa moja i moje g³oszenie nauki nie mia³y nic z uwodz±cych przekonywaniem s³ów m±dro¶ci, lecz by³y ukazywaniem ducha i mocy, aby wiara moja opiera³a siê nie na m±dro¶ci ludzkiej, lecz na mocy Bo¿ej."
_________________
Pozdrawiam
Jurek S
 
 
JurekS


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 9 Luty 2014, 12:43   

Dobre pytania stawia ks. Przemek w Domu Wschodnim przy okazji Lectio divina http://domwschodni.pl/lec...edziela-zwykla/

Zastanowiæ siê nad „wietrzeniem soli” i „przykrywaniem ¶wiat³a”.
Co we mnie czyni sól Ewangelii zwietrza³±?
Co jej odbiera smak?
Co jest moim „korcem”, który przykrywa ¶wiat³o Ewangelii w moich s³owach, my¶lach, czynach? Jak siê tego pozbyæ, uchroniæ siê przed tym?
_________________
Pozdrawiam
Jurek S
 
 
AnnaC


Miejscowosc: Warszawa, Jerozolima
WysÅ‚any: 9 Luty 2014, 15:55   

Alu, dzieki za dobre slowo, ale niestety musze zaoponowac, bo naprawde to, co napisalas w odniesieniu do mnie, to jest gruba przesada. Bywalam w tej fundacji dla bezdomnych tylko raz w tygodniu i szukalam z nimi pracy. Ale wcale nie bylam oddana tylko temu dzielu, mialam normalna `spora posade`.
 
 
Alicja


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 9 Luty 2014, 22:34   

AnnoC, pisz±c my¶la³am o Twojej pracy w szerszym kontek¶cie, o pracy w Afryce te¿. Bieda i ubóstwo Czarnej Afryki wpisa³y mi siê w kontekst bezdomno¶ci. Problemy Afryki we wspó³czesnym ¶wiecie s± spychane na margines, s± niechciane przez bogaty Zachód, niczym bezdomny w kawiarni, o którym pisa³a BJW.
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group