Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UĹźytkownicyUĹźytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Czytania - PIĄTEK - 30PAŹDZIERNIKA 2015
Autor Wiadomość
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
Wysłany: 29 PaÄ˝dziernik 2015, 15:51   Czytania - PIĄTEK - 30PAŹDZIERNIKA 2015

Piątek, 30 PAŹDZIERNIKA 2015

(Rz 9,1-5)
Prawdę mówię w Chrystusie, nie kłamię, potwierdza mi to moje sumienie w Duchu Świętym, że w sercu swoim odczuwam wielki smutek i nieprzerwany ból. Wolałbym bowiem sam być pod klątwą [odłączony] od Chrystusa dla [zbawienia] braci moich, którzy według ciała są moimi rodakami. Są to Izraelici, do których należą przybrane synostwo i chwała, przymierza i nadanie Prawa, pełnienie służby Bożej i obietnice. Do nich należą praojcowie, z nich również jest Chrystus według ciała, który jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen.

(Ps 147,12-15.19-20)
REFREN: Kościele święty, chwal swojego Pana

Chwal, Jeruzalem, Pana,
wysławiaj Twego Boga, Syjonie.
Umacnia bowiem zawory bram twoich
i błogosławi synom twoim w tobie.

Zapewnia pokój twoim granicom
i wyborną pszenicą hojnie ciebie darzy.
Śle swe polecenia na krańce ziemi,
a szybko mknie Jego słowo.

Oznajmił swoje słowo Jakubowi,
Izraelowi ustawy swe i wyroki.
Nie uczynił tego dla innych narodów.
Nie oznajmił im swoich wyroków.

(J 10,27)
Moje owce słuchają mego głosu, Ja znam je, a one idą za Mną.

(Łk 14,1-6)
Gdy Jezus przyszedł do domu pewnego przywódcy faryzeuszów, aby w szabat spożyć posiłek, oni Go śledzili. A oto zjawił się przed Nim pewien człowiek chory na wodną puchlinę. Wtedy Jezus zapytał uczonych w Prawie i faryzeuszów: Czy wolno w szabat uzdrawiać, czy też nie? Lecz oni milczeli. On zaś dotknął go, uzdrowił i odprawił. A do nich rzekł: Któż z was, jeśli jego syn albo wół wpadnie do studni, nie wyciągnie go zaraz, nawet w dzień szabatu? I nie mogli mu na to odpowiedzieć.
...........................
www.mateusz.pl/czytania
 
 
ElzbietaS
Elzbieta


Miejscowosc: Tokio
Wysłany: 30 PaÄ˝dziernik 2015, 02:05   

... potwierdza mi to moje sumienie w Duchu Świętym ...

Czy wolno …, czy też nie?

Stworzycielu Duchu, przyjdź.
Światłem rozjaśnij naszą myśl.
W serce nam miłość Świętą wlej
I wątłą słabość naszych ciał,
pokrzep stałością mocy Twej.
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
Wysłany: 30 PaÄ˝dziernik 2015, 02:48   

Św. Paweł ubolewa nad upadkiem swoich współbraci. Chce ich zbawienia. Zbawienia nie można osiągnąć samemu. Zbawiony zostanie ten kto zabiega o zbawienie innych. Jest to wielka próba miłości bliźniego. Zabiegać o zbawienia człowieka, którego się nie lubi, kto jest jawnym grzesznikiem. Ale i jego i mnie Pan Bóg w taki sam sposób kocha i nas oboje chce zbawić. O mój Jezu,
przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego,
zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym,
którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia


Faryzeusze milczeli w odpowiedzi na pytanie Jezusa, bo nie byli zainteresowani dochodzeniem prawdy. Oni nie milczeli, bo było im głupio, albo nie znali odpowiedzi na pytnaie, ale dlatego, że byli źli, bo nie udał im się kolejny podstęp. Śledzili Go, bo nie mieli argumentów, aby z nim rozmawiać i chcieli Go ze złości zgładzić. Dla nich ważna była tylko obrona własnych, prywatnych interesów. Jezus był wrogiem, bo podważał ich stanowiska i funkcje. Był zagrożeniem dla ich pozycji i bogactwa, bo pokazywał ludziom prawdę, że wszyscy są równi przed Bogiem. To była i jest prawda rewolucyjna. To co napisał ewangelista Łukasz jest aktualne również dziś. Widać wokół nas, że są ludzie którzy muszą szydzić, kłamać i uciekać się do podstępu, aby budować swoją pozycję i bogactwo. Ale Jezus pokazuje mi, że jedyną odpowiedzią na takie postawy jest podążanie Jego Drogą, za Nim i za Jego Przykazanami, bo wszystko inne bardzo szybko przeminie bez śladu. Tylko Pełnia Życia, którą On oferuje przynosi prawdziwy pokój i szczęście, ale to trzeba samemu zrozumieć
 
 
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
Wysłany: 30 PaÄ˝dziernik 2015, 04:18   

Gdy Jezus przyszedł do domu pewnego przywódcy faryzeuszów, aby w szabat spożyć posiłek, oni Go śledzili. A oto zjawił się przed Nim pewien człowiek chory na wodną puchlinę….

Faryzeusz…posiłek…śledzili Go…chory człowiek…ON uzdrowił…każda pora byla dla Niego dogodna na cud…
Już w początku dzisiejszej Ewangelii kazde slowo jest tak bardzo wazne, niesie tyle tresci…że az zamilkne...
Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu teraz i zawsze…
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
Wysłany: 30 PaÄ˝dziernik 2015, 08:54   

Jezus uczy nas, ze należy posługiwać się analogiami w poszukiwaniu właściwych rozwiązań moralnych. Jeżeli prawo zezwala na ratunek zwierzecia w dzien szabatu, to tym bardziej na taki ratunek zasluguje człowiek. Wyraznie pobrzmiewa tutaj wygloszona przez Jezusa w innym miejscu zasada, ze „nie jest człowiek stworzony dla szabatu, ale szabat dla czlowieka”.





Pomoc człowiekowi jest priorytetem Bozym i istota prawdziwej swietosci. Możemy być pewni, ze pomagając człowiekowi spełniamy wole Boza, albo inaczej mówiąc, wykonujemy pragnienie Bozego Serca, które „pragnie milosierdzia raczej anizeli ofiar”
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
Wysłany: 30 PaÄ˝dziernik 2015, 08:55   

Narod który był tak blisko stal się tak bardzo daleki pochodzącego z tego narodu Mesjasza. W jednym z listow sw. Pawel mowi , ze ewangelizacyjna misja Kosciola doczeka się czasu, kiedy narod żydowski się nawroci i uzna Jezusa za oczekiwanego przez nich Mesjasza. Wówczas razem będziemy gotowi na Jego przyjscie w chwale.


„W sercu swoim odczuwam wielki smutek i nieprzerwany ból”mowi sw. Pawel. Chodzi o jego narod, o zbawienie tego narodu. My często mylimy perspektywe zbawcza z perspektywa polityczna. Często, jak Zydzi w czasach ewangelicznej dzialanosci Chrystusa i potem Apostolow, tajemnice Wcielenia mylili z programem politycznym, my również to czynimy. Nie pomagamy w ten sposób narodowi i wypaczamy jednoczesnie zbawcza misje Kosciola.
 
 
dbs


Miejscowosc: W-wa
Wysłany: 30 PaÄ˝dziernik 2015, 11:23   

"Zapewnia pokój twoim granicom
i wyborną pszenicą hojnie ciebie darzy." (PS 147)

Oby było to i naszym udziałem.
***
"My często mylimy perspektywe zbawcza z perspektywa polityczna."/AZ/
Szczególnie uwidocznione w ostatnim czasie.
_________________
Z Bogiem!
 
 
Giga


Miejscowosc: Lublin
Wysłany: 30 PaÄ˝dziernik 2015, 15:46   

Mylenie perspektywy zbawczej z perspektywą polityczną

Czyli co,w polityce ma nie byc Boga i Jego pragnienia dobra kadego czlowieka?
 
 
Giga


Miejscowosc: Lublin
Wysłany: 30 PaÄ˝dziernik 2015, 15:50   

Ludzie dla ktorych wartosci chrzescijanskie sa najwazniejsze chca je wprowadzic w postaci prawa i w ten sposob wprowadzic Bozy ład.Czy przez dzialanie takich.ludzi nie dziala sam Bog?
 
 
Giga


Miejscowosc: Lublin
Wysłany: 30 PaÄ˝dziernik 2015, 15:53   

Zawsze dziwne bylo dla mnie stwarzanie strefy sacrum i profanum.Czy nie w Nim dzieje sie i ma dziac sie wszystko?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group