Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Czytania - II Niedziela Wielkiego Postu - 21LUTEGO 2016
Autor Wiadomość
Rozaniec


Miejscowosc: Ca³y ¦wiat
WysÅ‚any: 20 Luty 2016, 15:53   Czytania - II Niedziela Wielkiego Postu - 21LUTEGO 2016

Niedziela, 21 LUTEGO 2016
II niedziela Wielkiego Postu


(Rdz 15,5-12.17-18)
Bóg poleciwszy Abramowi wyj¶æ z namiotu, rzek³: Spójrz na niebo i policz gwiazdy, je¶li zdo³asz to uczyniæ; potem doda³: Tak liczne bêdzie twoje potomstwo. Abram uwierzy³ i Pan poczyta³ mu to za zas³ugê. Potem za¶ rzek³ do niego: Ja jestem Pan, który ciebie wywiod³em z Ur chaldejskiego, aby ci daæ ten oto kraj na w³asno¶æ. A na to Abram: O Panie, mój Bo¿e, jak bêdê móg³ siê upewniæ, ¿e otrzymam go na w³asno¶æ? Wtedy Pan rzek³: Wybierz dla Mnie trzyletni± ja³owicê, trzyletni± kozê i trzyletniego barana, a nadto synogarlicê i go³êbicê. Wybrawszy to wszystko, Abram poprzer±bywa³ je wzd³u¿ na po³owy i przer±bane czê¶ci u³o¿y³ jedn± naprzeciw drugiej; ptaków nie porozcina³. Kiedy za¶ do tego miêsa zaczê³o zlatywaæ siê ptactwo drapie¿ne, Abram je odpêdzi³. A gdy s³oñce chyli³o siê ku zachodowi, Abram zapad³ w g³êboki sen i opanowa³o go uczucie lêku, jak gdyby ogarnê³a go wielka ciemno¶æ. A kiedy s³oñce zasz³o i nasta³ mrok nieprzenikniony, ukaza³ siê dym jakby wydobywaj±cy siê z pieca i ogieñ niby gorej±ca pochodnia i przesunê³y siê miêdzy tymi po³owami zwierz±t. Wtedy to w³a¶nie Pan zawar³ przymierze z Abramem, mówi±c: Potomstwu twemu dajê ten kraj, od Rzeki Egipskiej a¿ do wielkiej rzeki Eufrat.

(Ps 27,1.7-9.13-14)
REFREN: Pan moim ¶wiatem i zbawieniem moim

Pan moim ¶wiat³em i zbawieniem moim,
kogo mia³bym siê lêkaæ?
Pan obroñc± mego ¿ycia,
przed kim mia³bym czuæ trwogê?

Us³ysz, o Panie, kiedy g³o¶no wo³am,
zmi³uj siê nade mn± i wys³uchaj mnie.
O Tobie mówi moje serce:
„Szukaj Jego oblicza”.

Bêdê szuka³ oblicza Twego, Panie.
Nie zakrywaj przede mn± swojej twarzy,
nie odtr±caj w gniewie Twojego s³ugi.
Ty jeste¶ moj± pomoc± wiêc mnie nie odrzucaj.

Wierzê, ¿e bêdê ogl±da³ dobra Pana
W krainie ¿yj±cych.
Oczekuj Pana, b±d¼ mê¿ny,
nabierz odwagi i oczekuj Pana.

(Flp 3,17-4,1)
Bracia, b±d¼cie wszyscy razem moimi na¶ladowcami i wpatrujcie siê w tych, którzy tak postêpuj±, jak tego wzór macie w nas. Wielu bowiem postêpuje jak wrogowie krzy¿a Chrystusowego, o których czêsto wam mówi³em, a teraz mówiê z p³aczem. Ich losem - zag³ada, ich bogiem - brzuch, a chwa³a - w tym, czego winni siê wstydziæ. To ci, których d±¿enia s± przyziemne. Nasza bowiem ojczyzna jest w niebie. Stamt±d te¿ jako Zbawcy wyczekujemy Pana naszego Jezusa Chrystusa, który przekszta³ci nasze cia³o poni¿one, na podobne do swego chwalebnego cia³a, t± potêg±, jak± mo¿e On tak¿e wszystko, co jest, sobie podporz±dkowaæ. Przeto, bracia umi³owani, za którymi têskniê - rado¶ci i chwa³o moja! - tak stójcie mocno w Panu, umi³owani!

(Mt 17,7)
Z ob³oku ¶wietlanego odezwa³ siê g³os Ojca: „To jest mój Syn umi³owany, Tego s³uchajcie”.

(£k 9,28b-36)
Jezus wzi±³ z sob± Piotra, Jana i Jakuba i wyszed³ na górê, aby siê modliæ. Gdy siê modli³, wygl±d Jego twarzy siê odmieni³, a Jego odzienie sta³o siê l¶ni±co bia³e. A oto dwóch mê¿ów rozmawia³o z Nim. Byli to Moj¿esz i Eliasz. Ukazali siê oni w chwale i mówili o Jego odej¶ciu, którego mia³ dokonaæ w Jerozolimie. Tymczasem Piotr i towarzysze snem byli zmorzeni. Gdy siê ocknêli, ujrzeli Jego chwa³ê i obydwóch mê¿ów, stoj±cych przy Nim. Gdy oni odchodzili od Niego, Piotr rzek³ do Jezusa: Mistrzu, dobrze, ¿e tu jeste¶my. Postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Moj¿esza i jeden dla Eliasza. Nie wiedzia³ bowiem, co mówi. Gdy jeszcze to mówi³, zjawi³ siê ob³ok i os³oni³ ich; zlêkli siê, gdy [tamci] weszli w ob³ok. A z ob³oku odezwa³ siê g³os: To jest Syn mój, Wybrany, Jego s³uchajcie! W chwili, gdy odezwa³ siê ten g³os, Jezus znalaz³ siê sam. A oni zachowali milczenie i w owym czasie nikomu nic nie oznajmili o tym, co widzieli.
..................................
www.mateusz.pl/czytania
 
 
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
WysÅ‚any: 21 Luty 2016, 05:16   

Jezus wzi±³ z sob± Piotra, Jana i Jakuba i wyszed³ na górê, aby siê modliæ. Gdy siê modli³, wygl±d Jego twarzy siê odmieni³, a Jego odzienie sta³o siê l¶ni±co bia³e...
...Piotr rzek³ do Jezusa: Mistrzu, dobrze, ¿e tu jeste¶my. Postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Moj¿esza i jeden dla Eliasza. Nie wiedzia³ bowiem, co mówi. Gdy jeszcze to mówi³, zjawi³ siê ob³ok i os³oni³ ich; zlêkli siê, gdy [tamci] weszli w ob³ok. A z ob³oku odezwa³ siê g³os: To jest Syn mój, Wybrany, Jego s³uchajcie! W chwili, gdy odezwa³ siê ten g³os, Jezus znalaz³ siê sam.


Jak ogromnie wazna jest MODLITWA! Jak przemienia! Tyle wa¿nego podczas niej mo¿e siê wydarzyæ! Mo¿na wtedy uslyszeæ g³os samego Boga Ojca:"To jest Syn mój, Wybrany, Jego s³uchajcie!".
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 21 Luty 2016, 09:15   

Narod Wybrany na Gorze Horeb otrzymal Dziesiec Przykazan. Kosciol, na Gorze Przemienia otrzymal Chrystusa, ktorego nalezy sluchac, aby dosjsc do pelni Zbawienia. Apostolowie nie rozumieli tego wydarzenia. Piotr chcial wzniesc trzy namioty. Sadzil, ze teraz , z Mojzeszem i Eliaszem zaczna nowy exodus do Ziemi Obiecanej, poprzez marsz na Jerozolime. Nie wiedzial, ze ten marsz bedzie inaczej wygladal anizeli on to sobie wyobrazal. Chrystusowe "przejscie", bedzie o wiele bardziej dramatyczne, ale jednoczesnie nieskonczenie bardziej Boze, cudowne, wielkie i chwalebne. Nie rozumial jeszcze wtedy zbawczej mocy i zbawczego piekna ZMARTWYCHWSTANIA.
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 21 Luty 2016, 09:15   

Miara upadku cywilizacji jest stan, gdy to co chwalebne zamienia sie w bezwstyd, to co bezwstydne staje sie przedmiotem wyniesienia i chwaly, cnota widziana jest jako slabosc, a grzech i umiejetnosc jego usprawiedliwienia kluczem do uzyskania sukcesu i zdobycia bogactrwa i wladzy.


Istnieja przed kazdym czlowiekiem dwie opcje egzystencjalne. Sa dwa humanizmy, ktore konkuruja ze soba, dwie perspektywy zyciowe : Boska i bez-Bozna. Ta pierwsza jest otwarta i uniwersalna, obejmujaca integralnie cala rzeczywistosc, zarowna materialna, jak i duchowa. Ziemie i Niebo. Ta druga jest perspektywa ograniczona, wylacznie ziemska i wylacznie materialna, a wiec niezdolna do dania odpowiedzi na pytanie o sens zycia. Ta pierwsza obejmuje nie tylko ludzkie potrzeby, ale i pragnienia. Kieruje sie nie tylko pozadaniami ciala, ale rowniez pragnieniami serca. Ta druga porusza sie w zamknietej sferze glodu i jego zaspokojenia, szukajac na prozno w konsumpcji swojego spelnienia. Choc temu przeczy, to jednak rozpaczliwie potrzebuje ona Chrystusa, bez ktorego nie znajdzie prawdziwego Zbawienia.
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 21 Luty 2016, 09:17   

Z namiotu beduina do gwiazd na niebie.

Ofiara jest rytualn± obietnica i zarazem spelnieniem.

Oczekiwanie jest czescia prawdziwej ofiary. Oczekiwanie jest dojrzewaniem do przymierza. Spelnienie obietnicy jest wyzwoleniem i nowymi narodzinami. Zycie chrzescijanskie powinno byc w tej perspektywie widziane. Sakrament Malzenstwa mozna glebiej zrozumiec w odniesieniu do tej prawdy.

Bog objawia sie jako ogien w kompletnych ciemnosciach. Ogien ktory swieci i spala zlozona ofiare jako znak jej przyjecia i jednoczesnie znak zawarcia przymierza i symboliczne spelnienie danej obietnicy.


Roznica pomiedzy UTOPIA a OBIETNICA polega na zawarciu PRZYMIERZA.
Utopia jest ludzka fantazja, snem lub chwilowym uniesieniem. Obietnica jest STWORCZYM SLOWEM BOGA, ktorego symbolem jest strach i wielka radosc, ciemnosc i samoistne swiatlo, ofiara i jej skonsumowanie...
To wszystko ma odniesienie do historii realnej, do nocy paschalnej, do swiatla zmartwychwstania, do ofiary krzyzowej i jej spozywania podczas Eucharystii, w Kosciele, przez dzieci Abrahama , tak liczne jak gwiazdy na niebie. My tez nimi jestesmy, wraz z pokoleniami tych ktorzy nas poprzedzili i przyjda po nas.
 
 
dbs


Miejscowosc: W-wa
WysÅ‚any: 24 Luty 2016, 10:04   

"Ty jeste¶ moj± pomoc± wiêc mnie nie odrzucaj. " (Ps 27)

W do¶wiadczeniach codzienno¶ci, które s± moim udzia³em i moich bliskich.
_________________
Z Bogiem!
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group