Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Papieska intencja ewangelizacyjna:
Autor Wiadomość
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 4 Listopad 2017, 16:07   Papieska intencja ewangelizacyjna:

Listopad

Aby chrze¶cijanie w Azji, daj±c ¶wiadectwo Ewangelii swoimi s³owami i czynami, przyczyniali siê do dialogu, pokoju i wzajemnego zrozumienia, zw³aszcza z wyznawcami innych religii.

Rozumiem , ¿e tê intencjê moga przyj±æ pogodnie i z ferworem ci chrze¶cijanie którzy maj± siê dobrze, w Azji, albo gdzie indziej na ¶wiecie, to znaczy tacy którzy s± szanowani i którym nic nie zagra¿a z powodu ich przynale¿no¶ci religijnej.

Szokuj±c± mo¿e siê ona okazaæ i ponad si³y dla tych chrze¶cijan którzy s± prze¶ladowani, których krew siê przelewa w przeprowadzanych przeciwko nim pogromach, którzy s± wyganiani z domów, ich domy i ich ko¶cioly s± palone, gdzie porywa siê m³ode chrze¶cijanki i zmusza do ma³¿eñstw z ich porywaczami.

Sugerowaæ „dialog, pokój i wzajemne zrozumienie” i do tego : „zw³aszcza z wyznawcami innych relgiii”, gdy przedstawiciele tych religii zniewa¿aj± chrze¶cijan i manifestuj± im swoj± wrogo¶æ.... Czy mo¿na im proponowaæ tak± intencjê modlitwy?

Drastyczno¶æ tej propozycji mo¿na uchwyciæ wyra¼niej , gdy wyobrazimy sobie, ¿e papie¿ kieruje tego rodzaju zachêtê na przyk³ad do Polaków w czasie okupacji hitlerowskiej. Jak by zabrzmia³o w naszych duszach wówczas wezwanie do „dialogu, pokoju i wzajemnego zrozumienia”?

Ale po co szukaæ daleko. Otó¿ mieszkamy sobie w naszych cieplych domach, chodzimy do szko³y, na uczelniê, do pracy. Nikt nas na ulicach nie zaczepia i z powodu naszej religii, nie ¶ciga , nie aresztuje, nie bije , a mimo to jak ciê¿ko nam zastosowaæ zasadê „dialogu, pokoju i wzajemnego zrozumienia” do uchod¼ców i emigrantow, przybywajacych z Azji czy Afryki, szczególnie za¶ gdy s± muzu³manami.

Mozna przybli¿yæ problem który poruszy³ papiez jeszcze inaczej. Mo¿emy zapytaæ jak tê zasadê praktykuje siê dzisiaj, „miêdzy nami Polakami”? Mimo ¿e jestesmy jednolitym etnicznie narodem, ¿e mówimy tym samym jêzykiem, mamy wspóln± historiê, nale¿ymy do tego samego krêgu kultury, jeste¶my nie¼le wykszata³ceni, nale¿ymy do Unii Europejskiej, jeste¶my w wiêkszo¶ci chrze¶cijanami i to g³ównie identyfikujacymi siê z tradycj± katolick±, a mimo to trudno nam tê intencjê, któr± papie¿ poda³, zastosowaæ do nas samych i naszej narodowej debaty.

Czy jest mo¿liwe, aby zaproponowaæ, tak jak to papie¿ czyni w stosunku do Azjatów, aby szukali „ dialogu, pokoju i wzajemnego zrozumienia” uczestnicy wojny polsko-polskiej, ci którzy popieraj± reformy PiSu i ci którzy siê im sprzeciwiaj± ?

Waga sprawy jest tym wiêksza, ¿e intencjê tê sugeruje nie tylko papie¿, ale dyktuje nam j± Ewangelia. Papie¿ formu³uj±c tê intencjê wyrazi³ pragnienie Chrystusa, chc±cego nas ustrzec przed tym aby nienawi¶æ i wrogo¶æ nie zdominowa³y naszego ¿ycia.

Ewangelia przecie¿ niedwuznacznie opowiada siê za mi³o¶ci± i to w sposób tak redykalny, ¿e a¿ to mo¿e szokowaæ. Mówi przecie¿ nie tylko o tym, ¿e jedynym znakiem szczególnym który ma cechowaæ Jego uczniów powinna byæ ich wzajemna mi³o¶æ, ale równie¿ o tym, ¿e powinni mi³owaæ swoich nieprzyjació³ i modliæ siê za prze¶ladowców. Kiedy pytano Chrystusa o „pierwsze i najwa¿niejsze przykazanie”, to powiedzia³ wóczas o mi³osci Boga, która zawiera w sobie wszystkie inne przykazania, ale uzupelni³ je o mi³o¶æ „bli¼niego jak siebie samego”.

Nie ma zatem w±tpliwo¶ci, ¿e intencja papieska na ten miesi±c dotyka serca Ewangelii i nale¿y do samej istoty nauczania Jezusa. Posiada ona szczególn± warto¶æ w³a¶nie dzisiaj, poniewa¿ jeste¶my ¶wiadkami (uczestnikami ) olbrzymiego natê¿enia wzajemnej wrogo¶ci i to na ró¿nych poziomach i w najbardziej ró¿norodnych kontekstach. Obserwujemy to równie¿ na codzieñ w naszym kraju i to zarówno w przestrzeni ¿ycia publicznego, jak i prywatnego.

Pe³ne gwa³tu i wulgarno¶ci s± media. Ka¿da debata spo³eczna to przede wszystkim miotanie wzajemnie na siebie oskar¿eñ i gloszenie potêpieñ, co stoi w jawnej sprzeczno¶ci z warto¶ciami na jakie siê powo³ujemy, wskazuj±c na Ewangeliê i na chrze¶cijañstwo.

Nie stanowi to jednak tylko znaku kryzysu moralno¶ci i nie jest to tylko kwestia zepsucia siê dobrych obyczajów, ale jest to zagro¿enie dla naszej to¿samo¶ci chrze¶cijañkiej, na rzecz przyjêcia mêtnego be³kotu o wolno¶ci i nowoczesno¶ci. Be³kot ten polega na nonszalanckim relatywizowaniu prawdy, chowaj±c siê za zwodniczymi has³ami, pozbawionymi konsystencji, bo chocia¿ brzmi± szlachetnie, to w rzeczywisto¶ci szkodz± cz³owiekowi.

Odpowiadaj±c na listopadow± intencjê modlitwy sformu³owanej przez papie¿a, powinni¶my w pierwszym rzêdzie pamietaæ oczywi¶cie o modlitwie. Czy mo¿na zrobiæ co¶ ponadto? To wyniknie samo z siebie. Je¶li kto¶ szczerze zaanga¿uje siê w tê intencjê , mo¿e siê na przyk³ad przekonaæ , ¿e konkretny wyraz troski o „dialog, pokój i wzajemne zrozumienie” tutaj nad Wis³±, te¿ ma zwi±zek z Azj± , o której prosi nas aby¶my pamiêtali papie¿. Dzia³anie jest bowiem uwiarygodnieniem naszej modlitwy, bo gdy kierujemy j± do Nieba, to jednocze¶nie staramy siê wcielaæ jej duchow± tre¶æ w realia ziemskie, tam wszêdzie, gdzie praktycznie mamy z nimi do czynienia.
 
 
R. z DMM
czyli Romek


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 8 Listopad 2017, 10:34   

Co¶ tu rzeczywi¶cie wydaje siê zgrzytaæ. Jaki¶ przekrêt a je¶li nie, to na pewno podkrêcenie. Zaraz, zaraz; przecie¿ papie¿ nie apeluje do Chrze¶cijan na Wschodzie, ale do nas o modlitwê, o pro¶bê skierowan± Boga, aby to On sprawi³, by tamci Chrze¶cijanie ewangelizowali ludzi innej wiary - a zapewne bêdzie to mo¿liwe, gdy ci ludzie innej wiary oka¿± Chrze¶cijanom przyja¼ñ, szacunek. Mo¿e papie¿ powinien by³ inaczej intencjê sformu³owaæ: aby niechrze¶cijañskie ludy Azji okaza³y ¿yczliwo¶æ Chrze¶cijanom i ochoczo przyjmowali wyznawan± i g³oszon± przez nich Naukê.
A je¶li chodzi o dogadanie siê u nas, to jeste¶my blisko: co druga niedziela wolna od pracy marketów jako etap przej¶ciowy miêdzy prac± we wszystkie niedziele a ¶wiêtowaniem we wszystkie niedziele, choæ przecie¿ mo¿na by by³o od razu znie¶æ pracê we wszystkie niedziele.

_________________________________
Po wys³aniu przejrza³em "intencjê" i okaza³o mi siê, ¿e papie¿ mówi³ nie o ewangelizowaniu, tylko o dialogu, pokoju i wzajemnym zrozumieniu, ale tutaj to niewiele zmienia.
_________________
R-k DMM
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group