Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Co oznacza:"Chleba naszego powszedniego dajnam dzisiaj&
Autor Wiadomość
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
WysÅ‚any: 12 Maj 2018, 15:39   Co oznacza:"Chleba naszego powszedniego dajnam dzisiaj&

https://www.deon.pl/relig...am-dzisiaj.html
Co oznacza: "Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj"?
Katechizm Ko¶cio³a Katolickiego

Je¶li przyjmiemy, ¿e ludzkie potrzeby s± bardzo zró¿nicowane, to chleb oznacza nie tylko pokarm zaspokajaj±cy g³ód fizyczny, ale te¿ g³ód duchowy. G³ód ten cz³owiek najczê¶ciej wyra¿a zadaj±c pytania o ostateczny sens swego ¿ycia, o swoje przeznaczenie itd. Jest to g³ód duchowy - g³ód s³owa Bo¿ego, Jego tchnienia i Cia³a Chrystusa. G³ód ten Bóg zaspokaja wyja¶niaj±c za po¶rednictwem Ko¶cio³a s³owo Bo¿e oraz udzielaj±c przez Chrystusa zbawiaj±cego w sakramentach Ko¶cio³a ¿ycia Bo¿ego.

► KKK 2828: "Daj nam": s³owa te wyra¿aj± g³êbok± ufno¶æ dzieci, które oczekuj± wszystkiego od swego Ojca. "On sprawia, ¿e s³oñce Jego wschodzi nad z³ymi i nad dobrymi, i On zsy³a deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych" (Mt 5, 45), On "daje pokarm w swym czasie" (Ps 104, 27). Jezus uczy nas tej pro¶by; w rzeczywisto¶ci wys³awia ona Ojca, poniewa¿ uznaje, ¿e jest On dobry ponad wszelk± dobroæ.



► KKK 2829: "Daj nam" jest równie¿ wyrazem Przymierza; nale¿ymy do Ojca, a On nale¿y do nas i jest dla nas. To "nam" wyra¿a równie¿ nasze uznanie Go za Ojca wszystkich ludzi i dlatego modlimy siê za nich wszystkich, w poczuciu solidarno¶ci z ich potrzebami i cierpieniami.



► KKK 2830: "Chleba naszego". Ojciec, który daje nam ¿ycie, nie mo¿e nam nie daæ pokarmu koniecznego do ¿ycia, "stosownych" dóbr materialnych i duchowych. W Kazaniu na Górze Jezus podkre¶la tê synowsk± ufno¶æ wspó³dzia³aj±c± z Opatrzno¶ci± naszego Ojca. Nie zachêca nas do jakiej¶ bierno¶ci, lecz chce nas wyzwoliæ od wszelkich niepokojów i k³opotów. Takie jest synowskie zdanie siê dzieci Bo¿ych na Ojca: Tym, którzy szukaj± Królestwa i sprawiedliwo¶ci Bo¿ej, przyrzeka On udzieliæ wszystkiego w nadmiarze. W rzeczywisto¶ci wszystko nale¿y do Boga: temu, kto posiada Boga, nie brakuje niczego, je¶li sam nale¿y do Boga.



► KKK 2831: Obecno¶æ na ¶wiecie tych, którzy g³oduj± z braku chleba, ukazuje jeszcze inny wymiar tej pro¶by. Dramat g³odu w ¶wiecie wzywa chrze¶cijan modl±cych siê w prawdzie do czynnej odpowiedzialno¶ci wobec braci, zarówno w postawie osobistej, jak i w ich poczuciu solidarno¶ci z ca³± rodzin± ludzk±. Tej pro¶by Modlitwy Pañskiej nie mo¿na oddzieliæ od przypowie¶ci o ubogim £azarzu i o S±dzie Ostatecznym.



► KKK 2832: Jak zaczyn w cie¶cie, tak nowo¶æ Królestwa powinna przemieniaæ ziemiê przez Ducha Chrystusa. Powinna przejawiaæ siê we wprowadzaniu sprawiedliwo¶ci w relacje osobowe i spo³eczne, ekonomiczne i miêdzynarodowe, nie zapominaj±c nigdy o tym, ¿e nie ma sprawiedliwych struktur, je¶li nie ma ludzi, którzy pragn± byæ sprawiedliwi.



► KKK 2833: Chodzi o "nasz" chleb, "jeden" dla "wielu". Ubóstwo zalecone w b³ogos³awieñstwach jest cnot± hojno¶ci: wzywa ona do przekazywania i dzielenia dóbr materialnych i duchowych nie z przymusu, lecz z mi³o¶ci, by obfito¶æ u jednych mog³a zaradzaæ potrzebom drugich.



► KKK 2834: "Módl siê i pracuj". "Módlcie siê tak, jakby wszystko zale¿a³o od Boga, a pracujcie tak, jakby wszystko zale¿a³o od was". Po wykonaniu naszej pracy otrzymamy jako dar po¿ywienie od naszego Ojca; jest rzecz± dobr± prosiæ Go o nie, i sk³adaæ Mu za nie dziêkczynienie. Taki jest sens b³ogos³awienia posi³ków w rodzinie chrze¶cijañskiej.



► KKK 2835: Ta pro¶ba i ³±cz±ca siê z ni± odpowiedzialno¶æ odnosz± siê tak¿e do innego g³odu, z powodu którego gin± ludzie: "Nie samym chlebem ¿yje cz³owiek, lecz ka¿dym s³owem, które pochodzi z ust Bo¿ych" (Mt 4, 4; Pwt 8, 3), to znaczy Jego s³owem i Jego tchnieniem. Chrze¶cijanie musz± mobilizowaæ wszystkie swoje si³y, by "g³osiæ Ewangeliê ubogim". Na ziemi panuje g³ód, "nie g³ód chleba ani pragnienie wody, lecz g³ód s³uchania s³ów Pañskich" (Am 8,11). Dlatego w³a¶nie specyficznie chrze¶cijañski sens tej czwartej pro¶by dotyczy Chleba ¯ycia: s³owa Bo¿ego przyjmowanego w wierze, Cia³a Chrystusa przyjmowanego w Eucharystii.



► KKK 2836: "Dzisiaj" jest równie¿ wyra¿eniem ufno¶ci. Uczy nas tego Pan, bo nasza zarozumia³o¶æ nie potrafi³aby tego odkryæ. Poniewa¿ chodzi przede wszystkim o Jego S³owo i o Cia³o Jego Syna, to "dzisiaj" dotyczy nie tylko naszego czasu poddanego ¶mierci: jest ono "dzisiaj" Boga: Je¶li przyjmujesz chleb ka¿dego dnia, to ka¿dy dzieñ jest dla ciebie "dzisiaj". Je¶li Chrystus jest w tobie "dzisiaj", to zmartwychwstaje On dla ciebie ka¿dego dnia. W jaki sposób? "Ty¶ Synem moim, Ja Ciebie dzi¶ zrodzi³em" (Ps 2, 7). Dzisiaj, to znaczy: gdy Chrystus zmartwychwstaje.



► KKK 2837: "Powszedniego". Wyraz ten, w jêzyku greckim "epioúsios", nie pojawia siê nigdzie wiêcej w Nowym Testamencie. W znaczeniu czasowym jest to pedagogiczne powtórzenie owego "dzisiaj" dla utwierdzenia w nas ufno¶ci "bez zastrze¿eñ". W znaczeniu jako¶ciowym oznacza to, co jest konieczne do ¿ycia, a mówi±c szerzej: wszelkie dobro wystarczaj±ce do utrzymania. Dos³ownie ("epioúsios": nad-zwyczajny) oznacza wprost Chleb ¯ycia, Cia³o Chrystusa, "lekarstwo nie¶miertelno¶ci", bez którego nie mamy w sobie ¿ycia. Wreszcie, znaczenie to - w powi±zaniu z poprzednim - dotyczy w sposób oczywisty nieba: "Powszedni" znaczy "nale¿±cy do dnia Pañskiego", dnia Uczty w Królestwie, uprzedzanej w Eucharystii, która jest przedsmakiem nadchodz±cego Królestwa. Dlatego liturgia eucharystyczna powinna byæ celebrowana "codziennie". Eucharystia jest naszym chlebem codziennym. Zalet± tego Bo¿ego pokarmu jest si³a jedno¶ci: jednoczy nas z Cia³em Zbawiciela i czyni nas Jego cz³onkami, aby¶my mogli staæ siê tym, co przyjmujemy... Ten chleb powszedni znajduje siê te¿ w czytaniach, których s³uchamy ka¿dego dnia w ko¶ciele, w hymnach, które wszyscy ¶piewamy. Wszystko to jest niezbêdne w naszym ziemskim pielgrzymowaniu.



Ojciec niebieski zachêca nas, aby¶my jako dzieci nieba prosili o Chleb z nieba. Chrystus "sam jest tym chlebem, który - zasiany w Dziewicy, wyros³y w ciele, ukszta³towany w mêce, wypieczony w piecu grobu, przechowywany w Ko¶ciele, przynoszony na o³tarze - codziennie udziela wiernym owego niebieskiego pokarmu".
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group