Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UĹźytkownicyUĹźytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Wspomnienie Świętej Hildegardy z Bingen, dziewicy i doktor
Autor Wiadomość
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
Wysłany: 16 Wrzesień 2018, 14:53   Wspomnienie Świętej Hildegardy z Bingen, dziewicy i doktor

http://www.kuria.pijarzy...._d7926_pol.html
wspomnienie Świętej Hildegardy z Bingen, dziewicy i doktor Kościoła
17 września

Hldegarda z Bingen urodziła się w 1098 roku w Bermersheim w Alzacji. Jej rodzina należała do średniozamożnej szlachty frankońskiej. Była wizjonerką i mistyczką, a także pierwszą kompozytorką w dziejach o kompletnej biografii.

Hildegarda swoją pierwszą wizję otrzymała w wieku trzech lat. Jako ośmiolatka zaś została poświęcona Kościołowi i oddana pod opiekę konwentu benedyktynek.
O swoich wielokrotnych wizjach, opowiedziała dopiero jako przeorysza w wieku 42 lat, kiedy osiągnęła już najwyższe możliwe kobiece stanowisko w Kościele. Podczas jednej z wizji Bóg kazał spisywać jej wszystko to, co dane jej było zobaczyć. Prawdopodobnie taka była geneza dzieła Scivias (Poznaj ścieżki Pana).
Pogłoski o nadprzyrodzonych zdolnościach Hildegardy dotarły także do papieża – Eugeniusza II, który wysłał do klasztoru w Disibodenberg komisję mającą za zadanie sprawdzić autentyczność wizji benedyktynki. Owa komisja zabrała rękopis Scivias i zawiozła go papieżowi, który przeczytał jego fragmenty w synodzie w Trewirze. Po tych wydarzeniach, również dzięki wstawiennictwu Bernarda z Clairvaux, Hildegarda uzyskała zezwolenie na głoszenie Słowa Bożego orz swych wizji. Była orędowniczką kształcenia się mniszek oraz niezależności klasztorów żeńskich od opata klasztoru męskiego. Na tym tle doszło do zatargu z przeorem Kuno, co doprowadziło do założenia przez Hildegardę nowego klasztoru w Rupertsberg.

Swoje mistyczne przeżycia Hildegarda spisała w trzech księgach: Scivias, Liber Vitae Meritorum, Liber Divinorum Operum. Pisała także księgi o medycynie, historii naturalnej i leczeniu.
Hildegarda jest autorką sztuki moralnej Ordo virtutum, do której sama skomponowała muzykę. Jest autorką wielu utworów chorałowych. Pod koniec XX wieku jej muzyka zyskała bardzo dużą popularność. W latach 1158-1170 podróżowała w celach kaznodziejskich po środkowych i południowych Niemczech. Głosiłą kazania m. inn. w Moguncji, Würzburgu, Bambergu, Trewirze, Metzu, Kolonii i innych miastach. Zapraszano ją także na wykłady w klasztorach.

Zmarła 17 września 1179 roku w klasztorze w Rupertsberg. Na początku XIII wieku rozpoczął się proces beatyfikacyjny, jednak dokumenty przesłane z Moguncji okazały się na tyle niewystarczające, że proces został wstrzymany. W wieku XIV Hildegarda umieszczona została w Martyrologium Rzymskim. Do kalendarza liturgicznego dodana została w 1971 roku. Dnia 10 maja 2012 roku papież Benedykt XVI ogłosił ją jako świętą, a 7 października 2012 r. ogłosił św. Hildegardę z Bingen doktorem Kościoła. Uczynił ją tym samym czwartą kobietą doktorem w historii Kościoła.
Według Hildegardy, muzyka była czystym wspomnieniem raju, gdzie Adam wraz z aniołami śpiewał psalmy na cześć stwórcy. Podzielała pogląd, ze śpiew powinien być nieodłączną częścią liturgii, gdyż był równie ważny jak modlitwa i przybliżał człowieka do zbawienia. Wierzyła, że twórcze natchnienie pochodzi wprost od Boga, a dzieło artysty jest w rzeczywistości boskim przekazem. Wierna własnym nakazom, skomponowała moralitet i liczne pieśni religijne (ale nie liturgiczne). W odróżnieniu od typowych wówczas śpiewów chorałowych, jej melodie były znacznie bardziej emocjonalne. W ostatnich dekadach XX wieku muzyka Hildegardy zyskała ogromną popularność.
Hildegarda była uważną obserwatorką natury i ludzi. Bazując na greckiej filozofii czterech żywiołów, badała wzajemne oddziaływania pomiędzy światem żywym i martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów, które, jak sądziła, uczestniczyły w nieustannym procesie wymiany wewnętrznych zasobów energii. W rezultacie, jej niektóre poglądy na naturę rzeczy zawierały elementy panteistyczne.

W Polsce od wielu lat funkcjonuje Polskie Centrum św. Hildegardy z siedzibą w Legnicy. Od marca 2013 roku w Polsce działa także Polskie Towarzystwo Przyjaciół św. Hildegardy[9]. Skupia ono lekarzy medycyny konwencjonalnej, teologów, mediewistów oraz wszystkich zainteresowanych dziedzictwem św. Hildegardy. Towarzystwo organizuje spotkania i wykłady dotyczące myśli Świętej, a także czuwa nad właściwą implementacją zaleceń Mniszki (np. dieta).
Jest patronką esperanto, językoznawców i naukowców.
Wspomnienie liturgiczne Świętej obchodzone jest w dzienną rocznicę śmierci (17 września).

SZEŚĆ REGUŁ ŻYCIA według św. Hildegardy

1. Ureguluj czas snu i czuwania, aby zregenerować przemęczony system nerwowy, zmęczone ciało.

2. Jedząc i pijąc zwróć uwagę na "subtelność" środków spożywczych, czyli na właściwości leczące, które znajdują się w naturze.

3. Wprowadzić zdrową równowagę między ruchem i spoczynkiem.

4. Czerp energię i witalność z czterech żywiołów świata: ognia, powietrza, wody i ziemi, poprzez pozytywne doświadczenia przyrody i naturalne środki lecznicze.

5. Wspieraj organizm w wydalaniu zanieczyszczeń i substancji szkodliwych z tkanki łącznej. (Sauna, Dieta, Upust krwi, Bańki)

6. Poznaj siebie, pielęgnuj cnoty chrześcijańskie i pracuj nad nimi, pokonuj i walcz i pokonuj wady, podtrzymując przez to siły duchowe

za: www.hildegarda.edu.pl
www. wikipedia .org
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group