Sobota, 02 stycznia 2021
Wspomnienie św. Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła
(1 J 2,22-28)
Najmilsi: Któż jest kłamcą, jeśli nie ten, kto zaprzecza, że Jezus jest Mesjaszem? Ten właśnie jest Antychrystem, który nie uznaje Ojca i Syna. Każdy, kto nie uznaje Syna, nie ma też i Ojca, kto zaś uznaje Syna, ten ma i Ojca. Wy zaś zachowujecie w sobie to, co słyszeliście od początku. Jeżeli będzie trwało w was to, co słyszeliście od początku, to i wy będziecie trwać w Synu i w Ojcu. A obietnicą tą, daną przez Niego samego, jest życie wieczne. To wszystko napisałem wam o tych, którzy wprowadzają was w błąd. Co do was to namaszczenie, które otrzymaliście od Niego, trwa w was i nie potrzebujecie pouczenia od nikogo, ponieważ Jego namaszczenie poucza was o wszystkim. Ono jest prawdziwe i nie jest kłamstwem. Toteż trwajcie w Nim tak, jak was nauczył. Teraz właśnie trwajcie w Nim, dzieci, abyśmy, gdy się zjawi, mieli w Nim ufność i w dniu Jego przyjścia nie doznali wstydu.
(Ps 98,1,2-3ab,3cd-4)
REFREN: Ziemia ujrzała swego Zbawiciela
Śpiewajcie Panu pieśń nową,
albowiem uczynił cuda.
Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica
i święte ramię Jego.
Pan okazał swoje zbawienie,
na oczach pogan objawił swoją sprawiedliwość.
Wspomniał na dobroć i na wierność swoją
dla domu Izraela.
Ujrzały wszystkie krańce ziemi
zbawienie Boga naszego.
Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio,
cieszcie się, weselcie i grajcie.
(Hbr 1,1-2)
Wielokrotnie przemawiał niegdyś Bóg do ojców przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna.
(J 1,19-28)
Takie jest świadectwo Jana. Gdy Żydzi wysłali do niego z Jerozolimy kapłanów i lewitów z zapytaniem: „Kto ty jesteś?” On wyznał, a nie zaprzeczył, oświadczając: „Ja nie jestem Mesjaszem”. Zapytali go: „Cóż zatem? Czy jesteś Eliaszem?” Odrzekł: „Nie jestem”. „Czy ty jesteś prorokiem?” Odparł: „Nie!” Powiedzieli mu więc: „Kim jesteś, abyśmy mogli dać odpowiedź tym, którzy nas wysłali? Co mówisz sam o sobie?” Odpowiedział: „Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak powiedział prorok Izajasz”. A wysłannicy byli spośród faryzeuszów. I zadawali mu pytania, mówiąc do niego: „Czemu zatem chrzcisz, skoro nie jesteś ani Mesjaszem, ani Eliaszem, ani prorokiem?” Jan im tak odpowiedział: „Ja chrzczę wodą. Pośród was stoi Ten, którego wy nie znacie, który po mnie idzie, a któremu ja nie jestem godzien odwiązać rzemyka u Jego sandała”. Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu.
......................................................
mateusz.pl » czytania na każdy dzień
Jezus jest oczekiwanym przez cały świat Mesjaszem - Zbawicielem. Nigdy nie zbłądzimy i świat nas nie zwiedzie, jeżeli dochowamy wierności Jego autentycznej nauce, gwarantowanej przez Apostołów, w Kościele, opierając się na mocy przekonującej „namaszczenia” Duchem Świętym jakiego dostąpiliśmy na Chrzcie św. Ono gwarantuje nam komunię z Chrystusem oraz czystość naszej wiary. (1 J 2,22-28)
Rolą Jana Chrzciciela było wskazywać, że Mesjasz JUŻ JEST POŚRÓD NAS, a nie tak jak inni prorocy, że ma dopiero przyjść. Skończył się bowiem czas oczekiwania, a nastąpił CZAS SPOTKANIA. Błądzi kto siebie i innych pobożnie zwodzi, dzieląc na czworo włos pobożności i martwej teologii, gdy tymczasem trzeba mieć otwarte oczy duchowej czujności na ZNAKI OBECNOŚCI PANA. Dzisiaj ryzykujemy popełnienie tego samego błędu, jeśli nie ma w nas Maryjnej prostoty i pokory JEJ WIARY I MIŁOŚCI (J 1,19-28)
Niech nas błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec i Syn i Duch Święty.
Jeżeli będzie trwało w was to, co słyszeliście od początku, to i wy będziecie trwać w Synu i w Ojcu.
W tych słowach zawarta jest bardzo konkretna i dość prosta recepta:
codzienny kontakt ze słowem Bożym.
Przeczytać, ale też przy tym usłyszeć, a nawet poczuć.
Kiedyś byliśmy na mszy na Słowacji.
Nie znam języka słowackiego.
Jak wiadomo wiele sformułowań w języku naszych południowych sąsiadów brzmi dla nas śmiesznie (zdaje się, że to, zresztą, działa w obie strony).
Tym razem jednak bardzo spodobało mi się, gdy na zakończenie czytania usłyszałem coś w rodzaju "poczuliśmy słowo Boże".
Jeśli będąc w Republice Czeskiej usłyszymy o "niekoniecznie dobrym Bogu", to nie myślmy o mówiącym źle, gdyż ich słowo "niekoniecznie" znaczy "nieskończenie". Oto fragmencik czeskiego kazania (całość jest pod adresem http://cb.cz/praha3/files.../2015-05-10.pdf )
Zachęcam do przeczytania choćby motta (na początku).
Litera u z kółeczkiem jest odpowiednikiem naszego ó.
Rzeczywiście, śmieją się z naszego języka; m. in. ze słowa "samochód", z użycia przez nas słowa "zachód".
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie moesz zacza plikw na tym forum Nie moesz ciga zacznikw na tym forum