Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.net

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
MIŁOŚĆ - złote myśli
Autor Wiadomość
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
Wysłany: 23 Sierpień 2017, 16:08   MIŁOŚĆ - złote myśli

https://www.kapucyni.pl/inne/zote-myli/1812-milosc
MIŁOŚĆ - złote myśli

Miłość ma dwie nogi, wyrastają one z miłości Boga i miłości do ludzi. Nie kuśtykaj, ale biegnij na nich obu do nieba. Św. Augustyn.

Kto posiada miłość, daleki jest od wszelkiego grzechu. Św. Polikarp.

Jeszcze się nie zakochałem, a już kochałem samą myśl o zakochaniu. Św. Augustyn.

Miłość nie powoduje rozłamów, nie podnosi buntu, wszystkiego dokonuje w zgodzie. Św. Klemens I.

Miłość wyraża się nie tylko w rozdawaniu mienia, ale o wiele bardziej w dzieleniu się Bożą nauką i w osobistej posłudze bliźniemu. Św. Maksym Wyznawca.

Miłość rozpoczyna się dwoma przykazaniami, ale rozszerza się na wiele przykazań. Miłość jest cierpliwa, gdyż spokojnie znosi wyrządzone krzywdy. Jest łaskawa, gdyż hojnie świadczy dobro w zamian za wyrządzone zło. Nie jest zazdrosna, gdyż nie pragnie niczego na tym świecie, nie umie zazdrości żadnej doczesnej pomyślności. Nie unosi się pychą, gdyż usilnie zabiegając o dobra wewnętrzne, nie wynosi się z powodu posiadanych dóbr zewnętrznych. Nie działa przewrotnie, gdyż zabiegając jedynie o miłość Boga i bliźniego, nie czyni niczego, co sprzeciwiałoby się uczciwości. Nie pragnie zaszczytów, gdyż im gorliwej zabiega o dobra wewnętrzne, tym mniej pragnie bogactw zewnętrznych. Nie szuka swego, gdyż nie uznając za swoje niczego prócz tego, co może pozostać z nią na zawsze, nie dba o to, co przejściowo posiada na tym świecie. Nie unosi się gniewem, gdyż zawsze zraniona niesprawiedliwością nie wywołuje w sobie uczucia zemsty, bo wie, iż za wielkie utrapienia tym większą otrzyma nagrodę. Nie zmyśla zła, gdyż umacniając duszę w miłowaniu prawości i usuwając zeń wszelką nienawiść, nie wprowadza do niej niczego, co mogłoby ją skalać. Nie cieszy się z niesprawiedliwości, gdyż w swym pragnieniu miłowania wszystkich, nawet w zgubie swych nieprzyjaciół nie znajduje przyjemności. Współweseli się z prawdy, gdyż miłując innych jak siebie samą raduje się dostrzeżonym w nich dobrem jakby pomnożeniem osobistej doskonałości. Św. Grzegorz Wielki.

Dziełem miłości jest gotowość serca do wyświadczenia dobra bliźniemu, wielkoduszności i cierpliwości, a także rozumne korzystanie z rzeczy stworzonych. Św. Maksym Wyznawca.

Miłość jest należytym usposobieniem ducha, który niczego nie przedkłada ponad znajomość Boga. Takiej miłości nie można posiadać w sposób trwały, gdy się jest wewnętrznie przywiązanym do jakiegokolwiek dobra na ziemi. Kto miłuje Boga, ten ponad wszystkie Jego stworzenia stawia poznanie i wiedzę o Nim; ku Niemu zwraca się ustawicznym pragnieniem i miłością swojej duszy. Św. Maksym Wyznawca.

Miłuj Jezusa, a będzie blisko, miłuj, a zamieszka w tobie. Św. Augustyn.

Każda droga życia, jakiekolwiek przysługiwałyby jej formy zewnętrzne, jest tym milsza Bogu, im bardziej pielęgnuje miłość ku Bogu, a ze względu na Boga – miłość bliźniego. Bł. Izaak.

Dla praktykowania cnoty miłości każdy czas jest odpowiedni. Św. Leon Wielki.

Miłość jest źródłem i początkiem wszelkiego dobra, jest wypróbowaną obroną i drogą wiodąca do nieba. Kto nią postępuje nie może ani błądzić, ani się lękać. Miłość kieruje, chroni i prowadzi. Św. Fulgencjusz z Ruspe.

Nie każe się nam porzucać miłości, ale wybrać przedmiot naszej miłości. Św. Augustyn.

Miłość jest cnotą jednoczącą, która sprawia, że cierpienia Dobra miłowanego odczuwa się jako swoje własne. Jej ogień przenika do głębi i przemienia miłującego w miłowanego. Św. Paweł od Krzyża.

W kim nie ma miłości, ten jest z dala od Boga. Św. Piotr Chryzolog.

Miłość Boża przenika jak miecz do najgłębszych tajników naszej duszy i oddziela nas od nas samych. Św. Joanna Franciszka.

Miłość pośród cnót została nazwana cnotą, dzięki której posiadający ją jest bogaty i zamożny, i szczęśliwy, a nie posiadający jej jest ubogi i nędzny, i nieszczęśliwy. Miłość jest tak ważną cnotą, że przed staraniem się o inne cnoty, należy starać się o miłość, lecz tylko o tę jedną, którą kocha się nade wszystko Boga, a bliźniego ze względu na Boga. Św. Bonawentura.

Największe nawet dary niczym są bez miłości. Miłość jest najlepszą drogą bezpiecznie prowadząca do Boga. Św. Teresa od Dzieciątka Jezus.

Gdy ziębnie miłość, milknie serce, natomiast żar miłości jest krzykiem serca. Gdy miłość nie ustaje, nie ustaje i wołanie, a gdy nie przestajesz wołać, nie przestajesz i pragnąć. Św. Augustyn.

Miłość ma tak wielką moc, że tylko ona sama otwiera niebo, sama daje nadzieję zbawienia, sama sprawia, że Bóg jest godny miłości. Św. Bonawentura.

Kto posiada miłość jest bogaty, chociaż o tym nie wie. Św. Józef z Kupertynu.

Miłość nie może być bezczynna. Gdziekolwiek jest, tam okazuje się w czynach. Miłość bliźniego ujawnia się w czynach miłosierdzia. Św. Bonawentura.

Prawdziwy miłośnik Boga miłuje także bliźniego. Św. Antoni Maria Claret.

Miłość sprawdza się w czynie. Św. Grzegorz Wielki.

Część II
Część III
Część IV
Część V
Część VI
Część VII
Część VIII
Część IX
Część X
Część XI
Część XII
Część XIII
Część XIV


Kochasz Boga całą duszą, kiedy nie to, co ty chcesz, nie to, co świat radzi, nie to, co ciało podsuwa, lecz to, co wiesz, że twój Pan Bóg chce i bez sprzeciwu chętnie czynisz. Św. Bonawentura.

Miłość pochodzi od Boga, ponieważ Bóg jest miłością. Św. Leon Wielki.

Miłość to wielka władczyni, dlatego wszystko, co rozkaże, należy czynić. Św. Wincenty a Paulo.

Spośród wszystkich poruszeń duszy, spośród wszystkich uczuć i przeżyć, jedynie miłość pozwala stworzeniu odpowiedzieć swemu Stwórcy wzajemnością, wprawdzie nie równą, ale podobną. Św. Bernard.

Miłość domaga się miłości. Św. Teresa z Avila.

Miłość wystarcza sama sobie. Gdy zawładnie jakimś sercem, skupia w sobie wszystkie inne uczucia. Dusza, która kocha, kocha i nie myśli o niczym innym. Św. Bernard z Clairvaux.

Wielka miłość nie ocenia, tylko daje. Bł. Matka Teresa z Kalkuty.

Dusza rozmiłowana jest cicha, łagodna, pokorna i cierpliwa. Św. Jan od Krzyża.

Chwałą jest posiadanie doskonałej miłości. Św. Teresa z Avila.

Aby prześladowania i krzywdy wydały w duszy owoc i przyniosły jej pożytek, dobrze jest pamiętać na to, że pierwej wyrządzone są one Bogu niż mnie. Bo, gdy cios ten we mnie ugodzi, już przedtem ugodzony został Boski Majestat przez grzech, jaki takie postępowanie w sobie zawiera. Św. Teresa z Avila.

Prawdziwy miłośnik powinien mieć niezmienną, raz na zawsze z Oblubieńcem swoim umowę, że cały należy do Niego, że w niczym już nie będzie szukał siebie. Jeśli więc Pan to znosi, czemuż my nie mielibyśmy znosić? W krzywdzie nam wyrządzonej powinna nas boleć jedynie obraza Majestatu Bożego. Nie dotyka ona bowiem naszej duszy...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group