Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UĹźytkownicyUĹźytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Niedziela - Czytania i Błogosławieństwo - 24WRZEŚNIA 2017
Autor Wiadomość
Rozaniec


Miejscowosc: Cały Świat
Wysłany: 23 Wrzesień 2017, 16:26   Niedziela - Czytania i Błogosławieństwo - 24WRZEŚNIA 2017

http://www.opoka.org.pl/d...urgia=niedziela
Liturgia słowa
24 września 2017 (niedziela)
- XXV Tydzień zwykły

Pierwsze CZYTANIE
Iz 55, 6-9

Szukajcie Pana, gdy się pozwala znaleźć, wzywajcie Go, dopóki jest blisko! Niechaj bezbożny porzuci swą drogę i człowiek nieprawy swoje knowania. Niech się nawróci do Pana, a Ten się nad nim zmiłuje, do Boga naszego, gdyż hojny jest w przebaczaniu.

Bo myśli moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi moimi drogami – mówi Pan. Bo jak niebiosa górują nad ziemią, tak drogi moje – nad waszymi drogami i myśli moje – nad myślami waszymi.
Drugie CZYTANIE
Flp 1, 20-24
27

Bracia:

Chrystus będzie uwielbiony w moim ciele: czy to przez życie, czy przez śmierć. Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus, a umrzeć – to zysk. Jeśli zaś żyć w ciele – to dla mnie owocna praca, cóż mam wybrać? Nie umiem powiedzieć.

Z dwóch stron doznaję nalegania: pragnę odejść, a być z Chrystusem, bo to o wiele lepsze; pozostawać zaś w ciele – to bardziej konieczne ze względu na was. Tylko sprawujcie się w sposób godny Ewangelii Chrystusowej.
Na skróty
Rok liturgiczny
Święta nakazane
Sakramenty i modlitwa
Święta ruchome
Wesprzyj Liturgię Słowa

Publikacja liturgii w naszym portalu to codzienna praca redaktorów.

Czy korzystasz z niej regularnie?

Będziemy bardzo wdzięczni, jeśli dołączysz do grona darczyńców.
Dołącz
PSALM RESPONSORYJNY
Ps 145

Psalm (Ps 145 (144), 2-3. 8-9. 17-18 (R.: 18a))

Pan blisko wszystkich, którzy Go wzywają


Każdego dnia będę błogosławił Ciebie *
i na wieki wysławiał Twoje imię.
Wielki jest Pan i godzien wielkiej chwały, *
a wielkość Jego niezgłębiona.

Pan blisko wszystkich, którzy Go wzywają

Pan jest łagodny i miłosierny, *
nieskory do gniewu i bardzo łaskawy.
Pan jest dobry dla wszystkich, *
a Jego miłosierdzie nad wszystkim, co stworzył.

Pan blisko wszystkich, którzy Go wzywają

Pan jest sprawiedliwy na wszystkich swych drogach *
i łaskawy we wszystkich swoich dziełach.
Pan jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają, *
wszystkich wzywających Go szczerze.

Pan blisko wszystkich, którzy Go wzywają
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Alleluja, alleluja, alleluja


Otwórz, Panie, nasze serca,
abyśmy uważnie słuchali słów Syna Twojego.

Alleluja, alleluja, alleluja
EWANGELIA
Mt 20, 1-16

Jezus opowiedział swoim uczniom następującą przypowieść:

«Królestwo niebieskie podobne jest do gospodarza, który wyszedł wczesnym rankiem, aby nająć robotników do swej winnicy. Umówił się z robotnikami o denara za dzień i posłał ich do winnicy.

Gdy wyszedł około godziny trzeciej, zobaczył innych, stojących na rynku bezczynnie, i rzekł do nich: „Idźcie i wy do mojej winnicy, a co będzie słuszne, dam wam”. Oni poszli. Wyszedłszy ponownie około godziny szóstej i dziewiątej, tak samo uczynił.

Gdy wyszedł około godziny jedenastej, spotkał innych stojących i zapytał ich: „Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?” Odpowiedzieli mu: „Bo nas nikt nie najął”. Rzekł im: „Idźcie i wy do winnicy”.

A gdy nadszedł wieczór, rzekł właściciel winnicy do swego rządcy: „Zwołaj robotników i wypłać im należność, począwszy od ostatnich aż do pierwszych”. Przyszli najęci około jedenastej godziny i otrzymali po denarze. Gdy więc przyszli pierwsi, myśleli, że więcej dostaną; lecz i oni otrzymali po denarze.

Wziąwszy go, szemrali przeciw gospodarzowi, mówiąc: „Ci ostatni jedną godzinę pracowali, a zrównałeś ich z nami, którzy znosiliśmy ciężar dnia i spiekotę”. Na to odrzekł jednemu z nich: „Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy; czyż nie o denara umówiłeś się ze mną? Weź, co twoje, i odejdź. Chcę też i temu ostatniemu dać tak samo jak tobie. Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę? Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry?” Tak ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi».
 
 
Rozaniec


Miejscowosc: Cały Świat
Wysłany: 24 Wrzesień 2017, 03:03   

Ojciec Zygmunt nadeslał telefonicznie takie słowa:

Idź drogą Bożą bo inaczej zagubisz się w życiu
Porzuć złe plany inaczej zło zniszczy ciebie.
Proś Pana o przebaczenie a On przyjmie ciebie z miłością

Zwróćmy uwagę na to, że Bóg nie przebacza z zasady , w sposób ogólny i bezwarunkowo, ale że domaga się od człowieka nawrócenia, a więc zwrócenia się do Niego z prośbą o przebaczenie i możliwość życia w jedności z Bogiem.
Nasze rozumienie przebaczenia bardzo często jest powierzchowne, tylko formalne , poniewaz w swojej perspektywie nie posiada głębi nawrócenia i dlatego nie posiada w sobie zbawczej mocy Krzyza . Nie przemienia sprawce zla, nie budzi szacunku, ake wzbudza pogarde i przekonanie, ze ofiara zla calkowicie na nie zasługuje.
...................................
Zdanie Świętego Pawła : dla mnie zyć to Chrystus jednoznacznie świadczy o jego miłości do Chrystusa.
Z miłości do Chrystusa chcę być z Nim , a z miłości do ludzi chce być użyteczny dla nich to znaczy chce ich prowadzić do Chrystusa.
...............................................
W gronie zbawionych nie powinno być zazdrości i szemrania
Zbawiony człowiek jest radością dla całej wspólnoty zbawionych

Jak piękna i jak bardzo Boza jest radość z powodu radości drugiego człowieka . Taka radość znamionuje prawdziwą miłość.
 
 
mwisniewski


Miejscowosc: Lublin
Wysłany: 24 Wrzesień 2017, 11:16   

Ludzka zawiść i poczucie, że mnie się należy, że inni nie mogą otrzymać tyle samo,
bo ja zasługuję na więcej.

Jeśli dobrze pamiętam, to prof. Blikle przytaczał w swojej książce badania przeprowadzone wśród managerów, których poproszono o opinię, co myślą o zmianie zasad wynagradzania w ich firmie,
polegającej na tym, że otrzymają podwyżkę, ale będzie to połączone ze zrównaniem pensji z innymi,
którzy dotąd zarabiali mniej od nich, a teraz mieliby zarabiać tyle samo.
Większość była przeciw takiemu rozwiązaniu.

Z Bogiem

Michał
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
Wysłany: 24 Wrzesień 2017, 17:03   

Jestem juz w Lodzi. Wiem, ze to co za chwilę zalacze to zbyt moze obfity "urobek " dzisiejszej podrozy, ale przeciez nie ma obowiazku czytania wszystkiego.

Krolestwo Boze
Przypowieść Chrystusa o robotnikach pracujących w winnicy jest przypowieścią odnoszącą się do Królestwa Bożego Dzięki tej przypowieści możemy zrozumieć , że zrozumieć i przyjąć królestwo Boże może tylko ten kto rozumie i żyję miłością
Członkami tego królestwa byli wszyscy, ale niektorzy doswiadczyli go głębiej lepiej zrozumieli lepiej, ci ktorzy niemal cały dzień czekali na rynku na to aby ich ktos najal do pracy, wykazujac niezwykla cierpliwość i wiarę. Czekali choc coraz mniej bylo obiektywnych szans na zatrudnienie, a jesliby to im sie powiodlo, zarobek zapowiadal sie znikomy. Mimo wszystko nie zrezygnowali, choc wielu pewnie sie zniechecilo.
Uwaza sie czasem, ze chodzi w tej Ewangelii o inne religie, ktore nie znaja jedynego Zbawiciela, „wlasciciela winnicy”, Jezusa Chrystusa. Byli oni umowieni z kims innym, dlatgo gospodarz zapytał zdziwiony : „nikt was nie najał?” Poniewaz odpowiedzieli Mu , ze nie poslal i ich do swojej winnicy. Ich wierne oczekiwanie zostalo wynagrodzone. Nie pogodzili sie z „religijnoscia”, oni czekali na cos wiecej, na spotkanie i na znajomosc z Chrystusem.

Pan jest miłosierny pan jest bardzo dobry dla kazdego czlowiek, ktory Go szczerze wzywa. Psalm mowi, ze dla Pana liczy sie kazdy, niezaleznie od grzechu jaki popelnil i jak bardzo pokrecona bylaby jego zyciowa droga. Wazne , ze wola do Pana, ze wzywa Jego pomocy, ze nie oszukuje siebie i nie twierdzi, ze grzechu nie ma, aniz nie zaklamuje Bozego Milosierdzia, wmawiajac sobie jak Judasz, ze dla niego juz Zbawienia nie ma.

Bóg jest hojny w przebaczaniu ale nie daje nikomu przebaczenia na papierze in blanco, jak to glosza niektorzy komentatorzy milosierdzia Bozego. Sa oni tak „gorliwi” w gloszeniu Bozego milosierdzia, twierdzac , ze jest ono tak wielkie, iz de facto uznają , ze Kosciol rozdaje kwity z przebaczeniem ktore zadekretowane jest Bozym podpisem in blanco, ze niewazne jest kto i jak zgrzeszyl, wazne ze zglosil sie po kwit i nikt mu tego kwitu nie moze odmowic, bo zranilby wowczas Boze Milosierdzie swoim ociaganiem. Tymczasem tak uwaza i tak postpuje przeciwnik Bozego Krolestwa, gloszac „radosna nowine” o tym, ze grzech sie nie liczy, ze kazdy i tak juz jest przebaczony przez milosierdzie Boga, a wiec nie nalezy sie nim przejmowac ani tez specjalnie sie z nim liczyc, bo grzechu de facto praktycznie juz nie ma. Bog wzywa jednak grzesznika do uznania jego grzechu, bo posiada on realny i smiercionosny wymiar. Boża pomoc przychodzi wowczas gdy czlowiek rzeczywiscie chce i stara sie wyjść z grzechu, a nie wowczas gdy instrumentalnie chce sie traktowac przebaczenia Boże, po to aby trwac w nim nadal, a wiec liczac na diabelskie zbawienie.

Niechaj A bezbożny porzuci swoją drogą człowiek nieprawy niech porzucić swoje knowania

Droga bez Boga zdaje się uwiedzionemu przez grzech bardziej atrakcyjna. Odwoluje sie do iluzji wolnosci bez Boga, ale predzej czy pozniej okazuje sie, ze to falszywa droga, ktora niszczy czlowieka, chociaż miala byc taka heroiczna, wzniosla, wyzwolencza, pelna obietnic szczescia.
Dlatego tez, ktokolwiek idzie drogą nieprawości , niech porzuci szybko swoje knowania, niech to uczyni natychmiast, nie ludzi sie , ze w jakims okreslonym “później” uczyni to , ze wowczas bedzie lepiej przygotowany, lepiej dysponowany, ze jeszcze troche na zlej drodze pobedzie, tylko zakonczy jakis niecny projekt, tylko jakis czas bedzie czynil zlo, a kiedy osiagnie oznaczona przez siebie miare, wowczas sie zatrzyma i zajmie sie czynieniem dobra.


Szukajmy Pana „gdy jest blisko”, nie traćmy okazji , aby Go spotkac. To co pragniemy uczynić, aby Mu dac znac o naszym oddaniu, checi spotkania sie z Nim, uczynimy zaraz, natychmiast, teraz. Ukleknijmy, zrobmy znak krzyza, odmowmy modlitwe, postanowmy cos co Duch nam szepcze do serca.

No i oczywiscie niedzielne blogoslawienstwo :


Niech nas blogoslawi Bog Wszechmogacy, Ojciec i Syn i Duch Swiety.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group