Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Za pare dni zaczynamy Adwent
Autor Wiadomość
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 29 Listopad 2017, 21:31   Za pare dni zaczynamy Adwent

„Znów to samo”, czyli Adwent


Zacznijmy od banalnie prostej uwagi, dotycz±cej roku liturgicznego, który nieustannie, powiela ten sam schemat, od Adwentu po ostatni± niedzielê cyklu, który trwa równy rok, a wiêc w niedzielê Chrystusa Króla.

Czy mo¿na przyj±æ , ¿e ten cykl, to rodzaj liturgicznego klocka, który systematycznie, jest nak³adany, jeden na drugi, rok po roku, a¿ po powtórne „przyj¶cie Pan Jezusa w chwale”, jak to mówi znana nam aklamacja Mszy ¶w ?

Nie jest to dobre porównanie, bo w swojej najg³êbszej istocie, rok liturgiczny jest cyklem zbawczych wydarzeñ, dynamicznie po³±czonych ze sob± razem, w jedn± ca³o¶æ , której centrum stanowi Triduum Paschalne, czyli Wielkanoc.

Dziêki tej dynamice i dziêki temu, ¿e chodzi o wydarzenia zbawcze, nie jest to odgrywanie co roku ci±gle tej samej sztuki, wed³ug identycznego scenariusza , ale udzia³ w ¿ywej, nieustannie rozwijaj±cej siê historii, ci±gle tej samej, bo chodzi o to samo Bo¿e zbawienie, ale ci±gle nowej z powodu nowych pokoleñ ludzi, którzy bior± w niej udzia³ i ci±gle zmieniajacych sie historycznych uwarunkowañ i okoliczno¶ci.

Dlatego , je¶li siê szuka jakiego¶ plastycznego obrazu, ktory móg³by lepiej pokazaæ czym jest rok liturgiczny, mo¿naby siê odwo³aæ do spiralnej drogi, która oplata górê kolejnymi pier¶cieniami, wznosz±c siê systematycznie, rok po roku, coraz wy¿ej i wy¿ej, a¿ po jej szczyt, którym jest w³a¶nie powtórne przyj¶cie Chrystusa.

Tak powinni¶my równie¿ spojrzeæ na aktualny Adwent, ten który siê w³a¶nie teraz rozpoczyna. Jeste¶my znów dok³adnie po tej samej stronie „Góry Zbawienia” co w zesz³ym roku, ale znajdujemy siê obecnie o jeden pier¶cieñ wy¿ej.

Nasz tegoroczny Adwent, jak i wszystkie poprzednie, maj± swoje ¼ród³o w zapowiedziach proroków Starego Testamentu i ich spe³nieniu, poczynaj±c od Zwiastowania Anielskiego i Maryjnej odpowiedzi : „fiat” oraz „magnificat”, aby poprzez Janowe wo³anie na pustkowiu, wzywaj±ce do „prostowania dróg” nawrócenia, dotrzeæ do radosnego uwielbienia Boga z powodu narodzenia siê, po¶ród nas i dla nas, Bo¿ego Syna.

Chcemy za¶piewaæ i w tym roku, to co zawsze : „Chwa³a Bogu na wysoko¶ci”, oraz og³osiæ ¶wiatu „pokój dla ludzi w których On sobie upodoba³” i chcieliby¶my uczyniæ to szczerze. Nie tyle ucz±c siê ¶piewów, co raczej znajduj±c we w³asnej duszy jego przyczynê, a wiêc odszukaæ ¼ród³o tej rado¶ci, która hymnami przerwa³a g³uch± ciszê Betlejemskiej nocy.

Chcieliby¶my osobi¶cie do¶wiadczyæ tej prawdy, ¿e Bóg sobie istotnie w nas upodoba³, by nasze g³oszenie radosnej nowiny, czyli Ewangelii, by³o spontaniczn± reakcj± raczej, ani¿eli rol±, wyznaczon± nam przez tradycyjna rutynê.

Samo za¶ g³oszenie Ewangelii Bo¿ego Wcielenia, chcieliby¶my aby wyra¿a³o sie nie tylko w okazjonalnie wyg³aszanych przemówieniach i nie tylko w liturgii sprawowanej w ko¶cio³ach , ale w liturgii naszej zwyczajnej codzienno¶ci, w naszych domach i gremiach towarzyskich i chcieliby¶my te¿ aby promieniowa³y ni± media – ale nie poprzez mno¿enie symboli religijnych, ile przesycenie ich sensem zwyk³ego codzinnego przekazu medialnego, to znaczy ¶wie¿o¶ci± tego braterstwa i tego pokoju, który nale¿y do istoty Bo¿ej tajemnicy Wcielenia.

Spróbujmy sie zatem, na pocz±tku Adwentu, odnale¼æ siê od nowa w historii Zbawienia, weryfikuj±c w sobie jej najwa¿niejsze punkty, a wiêc przede wszystkim nasz± wiarê w Boga i nasze oczekiwanie Jezusa, patrz±c na nasze realne ¿ycie. Czy wierzymy w to, ¿e prowadzi ono do Pe³ni, do której Bóg wzywa nas Bóg i do której prowadzi, przez pos³ugê Ko¶cio³a. Czy wierzymy, ze jest to wyrazem Jego mi³o¶ci?

Byæ mo¿e, co¶ ciê szczególnie w tegorocznym Adwencie poruszy, uderzy w jak±¶ szczególnie czu³± dla ciebie strunê i wzbudzi twój wewnêtrzny rezonans. To bêdzie dla ciebie wówczas szczególna okazja, aby spotkaæ sie ze sob± samym i z misterium Bo¿ego Wcielenia, bo jest ono osobist± tajemnic± ka¿dego z nas, a nie tylko Jezusa Chrystusa.

Niezmiennie i stale na nowo pomaga nam w tym procesie wzrostu duchowego Maryja, a szczególnie modlitewna cisza Jej nazaretañskiego domu, pe³na gotowo¶ci na przyjêcie S³owa, tak aby „sta³o siê Cia³em i zamieszka³o po¶ród nas”.
 
 
R. z DMM
czyli Romek


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 1 GrudzieÅ„ 2017, 16:56   

Zapachnia³o mi tu makowcem i choink±. I ta - póki co, cisza, jak zasia³; modlitewna w Nazarecie i, czemu¶ taka g³ucha, w Betlejemie. A celebracja liturgii codzienno¶ci niech bêdzie u pomnych przestrogi Wieszcza wzdychaniem: Ty, który narodzi³e¶ siê w beltejemskim ¿³obie, narod¼ siê we mnie. I w tobie.
_________________
R-k DMM
 
 
R. z DMM
czyli Romek


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 2 GrudzieÅ„ 2017, 09:01   

Ale: co znaczy narodzenie siê we mnie Chrystusa? - Mam staæ siê Jego matk± i drugim nim (alter Christus): tak jak On byæ poddanym woli Boga Ojca. "Kto pe³ni wolê Bo¿±, jest mi bratem, siostr± i matk±". "Z nieba zst±pi³em nie po to, aby pe³niæ swoj± wolê, ale wolê Tego, który Mnie pos³a³". "Nie mówi³em sam od siebie, ale Ojciec mi nakaza³, co mam powiedzieæ". (J 13, 49)
_________________
R-k DMM
 
 
mwisniewski


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 2 GrudzieÅ„ 2017, 09:05   

Adwent, czyli kolejny etap naszej drogi,
któr±, jak pisze Ojciec, wchodzimy na szczyt,
gdzie czeka nas powtórne przyj¶cie Chrystusa.

Kolejny etap i kolejna szansa.
Obym umia³ ja wykorzystaæ,
mo¿e trochê lepiej ni¿ zwykle.

Z Bogiem

Micha³
 
 
Giga


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 2 GrudzieÅ„ 2017, 13:34   

By Jezus móg³ w nas narodziæ siê my potrzebujemy oczyszczenia od samych siebie i wszelkich naszych przywi±zañ,takze tych dobrych,ludzkich,naturalnych.Jezus rodzi siê w ubòstwie,jako maleñki,s³aby ,bezbronny.Droga sw.Jana od Krzy¿a ubóstwo,maleñko¶æ,,,nago¶æ,, ludzk± traktuje jako punkt doj¶cia od którego ma siê zacz±æ BO¯E narodzenie w nas.Bym ja siê uni¿a³,On wzrasta³ i bym,,ju¿ nie ja ¿y³ ale On we mnie".
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group