Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Chrzest Jezusa w Jordanie
Autor Wiadomość
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
WysÅ‚any: 6 StyczeÅ„ 2018, 16:32   Chrzest Jezusa w Jordanie

http://www.niedziela.pl/a...zusa-w-Jordanie
Chrzest Jezusa w Jordanie

„Kiedy ca³y lud przystêpowa³ do chrztu, Jezus tak¿e przyj±³ chrzest. A gdy siê modli³, otworzy³o siê niebo i Duch ¦wiêty zst±pi³ na Niego, w postaci cielesnej niby go³êbica, a z nieba odezwa³ siê g³os: «Ty¶ jest mój Syn umi³owany, w Tobie mam upodobanie»” (£k 3, 21 nn).
Nie jest to chrzest sakramentalny, który g³adzi grzech pierworodny i grzechy uczynkowe. Jezus nie potrzebowa³ takiego chrztu, poniewa¿ poczêty z Ducha ¦wiêtego (£k 1,31 ns) by³ od momentu poczêcia ¦wiêty i Niewinny (£k 1, 38). Chrzest sakramentalny Jezus ustanowi³ dopiero po swoim zmartwychwstaniu (Mk 16, 16; Mt 28, 19).
Chrzest ¶w. Jana Chrzciciela nale¿a³ do obmyæ rytualnych rozpowszechnionych w¶ród ¯ydów, mia³ jednak swoj± specyfikê: by³ dostêpny dla wszystkich, którzy gromadzili siê wokó³ ¶w. Jana; ³±czy³ siê z wezwaniem do pokuty i nawrócenia; by³ zapowiedzi± i figur± chrztu mesjañskiego, który dokonuje siê w Duchu i ogniu (Mt 3, 6-12; 21, 25; £k 7, 29; J 1, 25-33).
Dlaczego Jezus przyj±³ chrzest ¶w. Jana? Jezus Chrystus przyszed³ na ¶wiat, ¿eby zbawiæ grzeszników. Przyjmuj±c chrzest od ¶w. Jana, Jezus solidaryzuje siê z grzesznikami, których przyszed³ zbawiæ; choæ jest ¦wiêty, nie gardzi ich towarzystwem. W czasie dzia³alno¶ci mesjañskiej zostanie nazwany przyjacielem grzeszników i celników. Jezus, bior±c na siebie winy nas wszystkich, upodabnia siê do grzeszników. Ten gest Jezusa jest nadziej± i otuch± dla nas wszystkich, uwik³anych w s³abo¶ci, na³ogi, uzale¿nienia. Choæby siê wszyscy od nas odwrócili, na Jezusa zawsze mo¿emy liczyæ. On ka¿demu daje szansê. Ten gest solidarno¶ci z grzesznikami zapowiada najg³êbszy sens Jego misji.
Chrzest Jezusa w Jordanie oznacza rozpoczêcie dzia³alno¶ci mesjañskiej i uroczyst± inauguracjê misji. W czasie tej inauguracji Jezus siê modli. Odpowiedzi± na modlitwê jest dar Ducha ¦wiêtego w postaci go³êbicy. Duch Pana, który unosi³ siê nad wodami chaosu (Rdz 1, 2) w teologii ¿ydowskiej przedstawiany by³ jako go³êbica. Duch ten wprowadza³ harmoniê i piêkno. Duch, który zst±pi³ na Jezusa oznacza³ nowe stworzenie i odrodzenie dla ludzi tkwi±cych w grzechu. G³os Ojca potwierdza³ godno¶æ Syna. W umi³owanym Synu Bóg sta³ siê nam bliski. Umi³owany Syn Ojca bierze na siebie nasze winy. Przyszed³ dla nas dla naszego zbawienia.
Chrzest Jezusa w Jordanie by³ zapowiedzi± i figur± naszego chrztu. Og³oszenie Jezusa umi³owanym Synem Bo¿ym zapowiada³o synostwo Bo¿e ochrzczonych. Wszczepiaj±c siê przez chrzest w Jezusa, nabywamy prawo mówienia do Boga - „Abba”, tj. mój drogi Ojcze! Zst±pienie Ducha na Jezusa zapowiada³o dar Ducha ¦wiêtego, którego otrzymuj± neofici w momencie chrztu. Chrzest Jezusa nad Jordanem by³ pocz±tkiem Jego misji mesjañskiej, nasz chrzest jest pocz±tkiem nowego stworzenia, ¿ycia w Chrystusie i pocz±tkiem dawania ¶wiadectwa Jezusowi.
Chrzest przyjêli¶my jako niemowlêta w wierze Ko¶cio³a i naszych rodziców. Ko¶ció³ siê spodziewa³, ¿e gdy doro¶niemy, sami osobi¶cie i ¶wiadomie przyjmiemy zobowi±zania tego sakramentu. Niestety. Nie wszyscy to czyni±. Mamy teraz wspania³± szansê. Odmawiaj±c pierwsz± tajemnicê ¶wiat³a, mo¿emy ¶wiadomie prze¿yæ nasz chrzest. Powiedzmy wiêc Jezusowi: „Panie Jezu Chryste, Przyjacielu grzeszników i celników, przyjmujê Ciê jako jedynego mego Pana i Zbawcê! Otwieram siê na wielki dar chrztu, na Ducha ¦wiêtego! Zobowi±zujê siê ¿yæ zgodnie z tym sakramentem: wyrzekaæ siê zawsze z³ego ducha, mi³owaæ Boga i braci we wspólnocie Ko¶cio³a”.
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group