Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
¦wiêta Makryna M³odsza
Autor Wiadomość
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
WysÅ‚any: 18 Lipiec 2018, 14:54   ¦wiêta Makryna M³odsza

http://www.brewiarz.pl/cz...eci/07-19a.php3
19 lipca
¦wiêta Makryna M³odsza

Makryna (zwana M³odsz±, dla odró¿nienia od jej babki ze strony ojca, Makryny Starszej, która zginê³a podczas prze¶ladowañ za Galeriusza) by³a córk± ¶w. Bazylego Starszego, retora, oraz jego ¿ony Emmalion (Emmalii), która tak¿e uchodzi³a za ¶wiêt±. Ma³¿eñstwo to wyda³o na ¶wiat piêæ córek i piêciu synów, z których najbardziej siê zas³u¿yli: ¶w. Bazyli zwany Wielkim, ¶w. Piotr, biskup Sebasty, oraz ¶w. Grzegorz, który zosta³ biskupem w ma³oazjatyckiej Nyssie. Najstarsz± w¶ród rodzeñstwa by³a w³a¶nie Makryna. Urodzi³a siê w Cezarei oko³o roku 327. Gdy mia³a mniej wiêcej dwana¶cie lat, zarêczono j± z m³odzieñcem, którego imienia nie znamy. Na skutek jego przedwczesnej ¶mierci nie dosz³o do ma³¿eñstwa. Makryna po¶wiêci³a siê wtedy wychowywaniu m³odszego rodzeñstwa, które wedle ¶wiadectwa brata Grzegorza wiele jej zawdziêcza³o.
W tym czasie prze¿ywa³a zwyk³e tragedie rodzinne: ¶mieræ Naukracjusza, wyjazdy innych braci, ¶mieræ matki Emmalii (373), pochowanej obok ojca w ko¶ciele pod wezwaniem Czterdziestu Mêczenników. Bazyli i Grzegorz byli ju¿ wówczas biskupami, ale rzadko zagl±dali do rodzinnego domu. Pierwszy z nich zmar³ w sze¶æ lat po matce. Makryna, która od d³u¿szego czasu oddawa³a siê bez reszty bogomy¶lno¶ci i wraz z towarzyszkami oraz domownikami prowadzi³a ¿ycie na wpó³ klasztorne, mia³a niebawem pój¶æ za Bazylim. Przed ¶mierci± odwiedzi³ j± jeszcze Grzegorz, co by³o dla niej wielk± pociech±.
Zwrócona ca³kowicie ku Bogu, zmar³a w roku 379, mo¿e w dniu 19 lipca, w którym j± wspominaj± synaksaria greckie. Do Martyrologium Rzymskiego wpisana zosta³a dopiero w XVI w. (Molanus). Najwspanialsze wspomnienie przekaza³ Grzegorz z Nyssy w ¯yciu ¶w. Makryny oraz w Dialogu z siostr± Makryn± o duszy i zmartwychwstaniu. Pierwszy z tych utworów stoi na pograniczu hagiografii i literatury duchownej. Prawdziwym klejnotem jest w nim modlitwa Makryny na ³o¿u ¶mierci.
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group