Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
¦w. Albert Hurtado SJ - ca³y dla Boga i ludzi
Autor Wiadomość
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
WysÅ‚any: 17 SierpieÅ„ 2018, 15:43   ¦w. Albert Hurtado SJ - ca³y dla Boga i ludzi

https://www.deon.pl/215/a...ga-i-ludzi.html
¦w. Albert Hurtado SJ - ca³y dla Boga i ludzi
Marek Wójtowicz SJ

¦wiêty Albert Hurtado prze¿y³ 29 lat w kap³añstwa w Towarzystwie Jezusowym bêd±c, podobnie jak ¶w. Ignacy Loyola, kontemplatywnym w dzia³aniu. By³ cenionym rekolekcjonist±, wyk³adowc± pedagogiki, dziennikarzem, spo³ecznikiem, uczy³ w szko³ach i pomaga³ ubogim. Widz±c narastaj±ce napiêcia w ¶wiecie robotniczym zagro¿onym marksizmem, za³o¿y³ w 1947 roku Chilijskie Stowarzyszenie Zwi±zkowe.

Albert urodzi³ siê 22 stycznia 1901 roku w Viña del Mar, w Chile. Gdy mia³ cztery lata zmar³ mu ojciec. Odt±d wychowaniem jego i brata zajmowa³a siê mama wspomagana przez rodzinê. Musia³a sprzedaæ niewielk± posiad³o¶æ, by sp³aciæ d³ugi po mê¿u. Ich niepe³na rodzina zazna³a wielkiej biedy i tu³aczki, czêsto byli zmuszeni zmieniaæ mieszkanie. Ogromna mi³o¶æ matki i wra¿liwo¶æ na los ubogich kszta³towa³y serce Alberta. Uczy³a go jak sk³adaæ rêce do pacierza i jak je otwieraæ w darze dla innych. Dziêki stypendium dla ubo¿szej m³odzie¿y Albert móg³ ukoñczyæ ¶redni± szko³ê w kolegium jezuitów. Tam te¿ wst±pi³ do Sodalicji Mariañskiej, w której w oparciu o m±dro¶æ i wra¿liwo¶æ Maryi, uczy³ siê jak organizowaæ pomoc charytatywn±. W ka¿d± niedzielê sodalisi odwiedzali ubogich w domach i chorych w szpitalach.

Od najm³odszych lat poci±ga³o go ¿ycie modlitwy, stopniowo ros³o w nim przekonanie o powo³aniu do ¿ycia zakonnego. Jego najlepszym Przyjacielem by³ Pan Jezus. Chcia³ wst±piæ do jezuitów w wieku 17 lat ale mu odradzono zachêcaj±c, by studiowa³ prawo i pracowa³ wspomagaj±c materialnie mamê z bratem. W tym czasie kontynuowa³ niedzielne odwiedziny ubogich w domach i chorych w szpitalach. W wieku 22 lat rozpocz±³ nowicjat Towarzystwa Jezusowego w Chillán. Po studiach filozofii i teologii w Lowanium, 24 sierpnia 1933 roku, przyj±³ ¶wiêcenia kap³añskie.

Po powrocie do Santiago od razu rozpocz±³ swoj± apostolsk± i wychowawcz± dzia³alno¶æ w duchu nieprzeciêtnej gorliwo¶ci i mi³o¶ci do Jezusa. Jego g³ówn± trosk± nadal byli ubodzy, których zacz±³ wspieraæ troszcz±c siê o formowanie ich sumieñ w duchu Ewangelii. Jednocze¶nie stara³ siê budowaæ odpowiednie struktury broni±ce ich przed niesprawiedliwo¶ci± ze strony tak pracodawców jak równie¿ zwolenników ideologii marksistowskiej. W ten sposób rozwija³ w praktyce naukê spo³eczn± Ko¶cio³a, propagowan± w za³o¿onym przez siebie pi¶mie "Przes³anie" (Mensaje).

Ojciec Albert Hurtado na pierwszym miejscu swojej pracy kap³añskiej stawia³ Boga, dlatego wybudowa³ dom Rekolekcyjny, miejsce formacji duchowej, w którym organizowa³ spotkania i skupienia dla m³odzie¿y, robotników i zwi±zkowców. Dziêki jego kierownictwu duchowemu wielu m³odych odkry³o powo³anie do kap³añstwa. Od 1941 roku kierowa³ ca³± organizacja Akcji Katolickiej w Chile. Z jego inicjatywy zrodzi³ siê pomys³ organizowania Chrystusowych ognisk domowych (El Hogar de Cristo) dla zaniedbanych dzieci i m³odzie¿y. Dla swoich pomys³ów O. Albert umia³ zdobywaæ serca tak¿e ludzi zamo¿nych, którzy go chêtnie wspierali. Nasz by³y genera³ Peter Hans Kolvenbach tak opisa³ inicjatywê ¶wiêtego: "Dziêki pomocy finansowej dobroczyñców i przy aktywnej wspó³pracy osób ¶wieckich o. Hurtado otworzy³ najpierw dom dla m³odzie¿y, nastêpnie dla kobiet, a potem dla dzieci: ubodzy znajdowali wreszcie domowe ognisko, ognisko Chrystusowe. Domy takie, tworzone i zarz±dzane w tym duchu, szybko siê mno¿y³y, a równocze¶nie ró¿nicowa³y swoje funkcje: w niektórych przypadkach stawa³y siê o¶rodkami resocjalizacji, w innych kszta³ci³y rzemie¶lników. Dzia³alno¶æ wszystkich tych placówek, niezale¿nie od ich przeznaczenia, inspirowa³y zawsze warto¶ci chrze¶cijañskie: o. Hurtado mówi³, ¿e Chrystusowe ogniska domowe istniej± po to, ¿eby przyjmowane tam osoby pog³êbia³y stopniowo ¶wiadomo¶æ godno¶ci, jak± obdarzony jest cz³owiek jako obywatel, a przede wszystkim jako dziecko Bo¿e".

O rozlicznych zajêciach O. Hurtado ¶wiadczy fragment z jego listu: "Pytasz mnie, jakim cudem ¿yjê w takim pokoju ducha? Ja sam zreszt± nie przestaje siebie o to pytaæ, bo przecie¿ niemal tonê dnia ka¿dego we wszelkiego rodzaju dzia³alno¶ci: korespondencja, telefony, pisanie artyku³ów, wizyty (…). Trzeba okre¶liæ to, co trzeba czyniæ najpierw w tak pilnym i trudnym apostolstwie, tym bardziej, ¿e materializm nie odniós³ jeszcze ostatecznego zwyciêstwa. Jestem czêsto jak ska³a, w któr± uderzaj± fale ze wszystkich stron. Mo¿na tylko uciec wznosz±c siê ku górze. Szczê¶liwe ¿ycie czynne, ca³e po¶wiêcone Bogu i ofiarowane ludziom, i którego nadmiar prowadzi mnie i kieruje do Boga! On jest jedynym ratunkiem. On jest moja jedyn± ucieczka po¶ród wszystkich zajêæ i trosk".

Dalej Ojciec Hurtado wspomina, ¿e w ¿yciu kap³ana przychodz± tak¿e okresy pe³ne prób i duchowej ciemno¶ci. "Nie pozostaje wtedy nic innego, jak zgodziæ siê i zatrzymaæ na kilka dni, miesiêcy czy lat. Nie pomo¿e byæ upartym; trzeba poddaæ siê. I wówczas, jak w ka¿dej trudnej chwili, uciekam siê do Boga, powierzam Mu samego siebie i swoj± wolê powierzam Jego ojcowskiej opatrzno¶ci, nawet je¿eli ju¿ nie mam si³, by do Niego mówiæ. Jak¿esz poj±³em Jego dobroæ nawet w takich momentach".

Ojciec Albert Hurtado zachorowa³ nagle na nowotwór trzustki i po kilku miesi±cach odszed³ do Pana 18 sierpnia 1952 roku. W 2005 roku zosta³ kanonizowany przez Benedykta XVI. Jest chlub± Towarzystwa Jezusowego i ca³ego Ko¶cio³a.
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group