Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Czwartek, 9 sierpnia 2012
Autor Wiadomość
karino09
Ania


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 8 SierpieÅ„ 2012, 23:31   Czwartek, 9 sierpnia 2012

9 SIERPNIA 2012
Czwartek
¦wiêto ¶w. Teresy Benedykty od Krzy¿a (Edyty Stein), dziewicy i mêczennicy, patronki Europy

Dzisiejsze czytania: Oz 2,16b.17b.21-22; Ps 45,11-12.14-17; Mt 25,1-13 lub Mt 16,24-27
Komentarz dostêpny równie¿ dla niezalogowanych
 
 
karino09
Ania


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 8 SierpieÅ„ 2012, 23:32   

(Oz 2,16b.17b.21-22)
Na pustyniê chcê j± wyprowadziæ i mówiæ jej do serca. I bêdzie Mi tam uleg³a jak za dni swej m³odo¶ci, gdy wychodzi³a z egipskiego kraju. I po¶lubiê ciê sobie na wieki, po¶lubiê przez sprawiedliwo¶æ i prawo, przez mi³o¶æ i mi³osierdzie. Po¶lubiê ciê sobie przez wierno¶æ, a poznasz Pana.

(Ps 45,11-12.14-17)
REFREN: Pos³uchaj, córko, spójrz i nak³oñ ucha

Pos³uchaj, córko, spójrz i nak³oñ ucha,
zapomnij o swym ludzie, o domu twego ojca.
Król pragnie twego piêkna,
on twoim panem, oddaj mu pok³on.

Córa królewska wchodzi pe³na chwa³y,
odziana w z³otog³ów.
W szacie wzorzystej prowadz± j± do króla,
za ni± przywodz± do ciebie dziewice, jej druhny.

Z weselem je wiod± i w uniesieniu,
wkraczaj± do królewskiego pa³acu.
Synowie twoi zajm± miejsce twoich ojców,
ustanowisz ich ksi±¿êtami na ca³ej ziemi.

Przyjd¼, oblubienico Chrystusa, przyjmij wieniec, który Pan przygotowa³ dla ciebie na wieki.

(Mt 25,1-13)
Wtedy podobne bêdzie królestwo niebieskie do dziesiêciu panien, które wziê³y swoje lampy i wysz³y na spotkanie pana m³odego. Piêæ z nich by³o nierozs±dnych, a piêæ roztropnych. Nierozs±dne wziê³y lampy, ale nie wziê³y z sob± oliwy. Roztropne za¶ razem z lampami zabra³y równie¿ oliwê w naczyniach. Gdy siê pan m³ody opó¼nia³, zmorzone snem wszystkie zasnê³y. Lecz o pó³nocy rozleg³o siê wo³anie: "Pan m³ody idzie, wyjd¼cie mu na spotkanie!" Wtedy powsta³y wszystkie owe panny i opatrzy³y swe lampy. A nierozs±dne rzek³y do roztropnych: "U¿yczcie nam swej oliwy, bo nasze lampy gasn±". Odpowiedzia³y roztropne: "Mog³oby i nam, i wam nie wystarczyæ. Id¼cie raczej do sprzedaj±cych i kupcie sobie!" Gdy one sz³y kupiæ, nadszed³ pan m³ody. Te, które by³y gotowe, wesz³y z nim na ucztê weseln±, i drzwi zamkniêto. W koñcu nadchodz± i pozosta³e panny, prosz±c: "Panie, panie, otwórz nam!" Lecz on odpowiedzia³: "Zaprawdê, powiadam wam, nie znam was". Czuwajcie wiêc, bo nie znacie dnia ani godziny.

lub

(Mt 16,24-27)
Wtedy Jezus rzek³ do swoich uczniów: Je¶li kto chce pój¶æ za Mn±, niech siê zaprze samego siebie, niech we¼mie krzy¿ swój i niech Mnie na¶laduje. Bo kto chce zachowaæ swoje ¿ycie, straci je; a kto straci swe ¿ycie z mego powodu, znajdzie je. Có¿ bowiem za korzy¶æ odniesie cz³owiek, choæby ca³y ¶wiat zyska³, a na swej duszy szkodê poniós³? Albo co da cz³owiek w zamian za swoj± duszê? Albowiem Syn Cz³owieczy przyjdzie w chwale Ojca swego razem z anio³ami swoimi11, i wtedy odda ka¿demu wed³ug jego postêpowania.

¬ród³o: http://mateusz.pl/czytania/2012/20120809.htm
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 9 SierpieÅ„ 2012, 09:38   

Dzisiejsze czytanie z Ewangelii napawa mnie zwykle obawa, ze przy swoim trybie zycia, kiedy jestem ciagle w jakiejs podrozy i ciagle w drodze zapomne w ktoryms momencie oliwy i moja lampa zgasnie. Czy bede sie bala ciemnosci, czy bede w stanie zaufac i uwierzyc, ze Pan Bog jest ze mna?

Dlatego niezmiernie cieszy mnie dzisiejsze czytanie z Ksiegi Proroka Ozeasza.

Na pustyniê chcê j± wyprowadziæ i mówiæ jej do serca. I bêdzie Mi tam uleg³a jak za dni swej m³odo¶ci, gdy wychodzi³a z egipskiego kraju. I po¶lubiê ciê sobie na wieki, po¶lubiê przez sprawiedliwo¶æ i prawo, przez mi³o¶æ i mi³osierdzie. Po¶lubiê ciê sobie przez wierno¶æ, a poznasz Pana.

"Poslubie Cie sobie na wieki". Na przykladzie milosci do czlowieka prorok opisuje milosc Boga do czlowieka. Jest to milosc wieczna, milosc przez sprawiedliwosc i prawo, przez sama siebie i milosierdzie. Bog nie stawia czlowiekowi ograniczen w swojej milosci. Uzaleznia ja od sprawiedliwosci i prawa oraz milosierdzia.
 
 
Alicja


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 9 SierpieÅ„ 2012, 10:13   

Sw. Edith Stein i s³owa Chrystusa z dzisiejszej ewangelii: "Je¶li kto chce pój¶æ za Mn±, niech siê zaprze samego siebie, niech we¼mie krzy¿ swój".
¦w. Edyto, Ty która znalaz³szy Chrystusa, wziê³a¶ krzy¿ i pod±¿a³a¶ z nim do koñca, do chwili gdy ci "którzy nie wiedz±c co czyni±" odebrali Ci ¿ycie w komorze gazowej. Módl siê za nami grzesznymi, s³abymi. Módl siê za nami, bo Ty ¦wiêta Tereso Benedykto znasz rozterki serca targanego niewiar± i wiar± filozofów i teologów. Módl siê za nami, mów nam do ucha ka¿dego dnia, ¿e d¼wiganie krzy¿a jest najprostsz± i jedyn± drog± do nieba.
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 9 SierpieÅ„ 2012, 11:30   

"Je¶li kto chce pój¶æ za Mn±, niech siê zaprze samego siebie, niech we¼mie krzy¿ swój".

Abysmy mieli odwage wypelnic te slowa.
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 9 SierpieÅ„ 2012, 12:37   

Modle sie o CZUJNOSC naszej wiary w Boga, absolutnie konieczna do tego aby Boga ROZUMIEC i znalezc sie w gronie weselnikow - O UWAGE I ZYCZLIWOSC, bez ktorych czujnosc wyradza sie i psuje , zamieniajac w egoistyczny spryt i przebieglosc.
Ostatnio zmieniony przez Abuna Zygmunt 9 SierpieÅ„ 2012, 23:15, w caÅ‚oÅ›ci zmieniany 1 raz  
 
 
Karol
Karol


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 9 SierpieÅ„ 2012, 16:03   

"Bo kto chce zachowaæ swoje ¿ycie, straci je; a kto straci swe ¿ycie z mego powodu, znajdzie je." Te slowa Pana Jezusa jednoczesnie napawaja nadzieja i trwoga. Trwoga, bo my bardzo lubimy nasze doczesne zycie. A jesli nawet nie odczytywac tego zdania bardzo doslownie, to lubimy urzadzac nasze zycie na swoj sposob i wcale nas nie cieszy, gdy plany trzeba zmieniac. Nadzieja, bo jesli te nasze ludzkie plany sie zalamuja, to moze jest w tym reka Boga - chcacego naszego dobra.
Szczesc Boze.
 
 
dbb


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 10 SierpieÅ„ 2012, 00:10   

Ja wlasnie tak to odbieram. Juz sie przestalam zbytnio martwic jesli nie toczy sie zycie po mojej mysli. Wierze, ze Bog ma dla mnie lepszy plan. Kiedys mialam z tym problem, dzis zelzal ciezar moich pretensji do"losu". Sytuacje zyciowe wystarczajaco mnie przekonaly,ze wszystko nie zalezy ode mnie.
 
 
ElzbietaS
Elzbieta


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 10 SierpieÅ„ 2012, 05:46   

piekne swiadectwo
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group