Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Czwartek, 23 sierpnia 2012
Autor Wiadomość
karino09
Ania


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 23 SierpieÅ„ 2012, 00:06   Czwartek, 23 sierpnia 2012

23 SIERPNIA 2012
Czwartek

Dzisiejsze czytania: Ez 36,23-28; Ps 51,12-15.18-19; Ps 95,8ab; Mt 22,1-14

(Ez 36,23-28)
Chcê u¶wiêciæ wielkie imiê moje, które zbezczeszczone jest po¶ród ludów, zbezczeszczone przez was po¶ród nich, i poznaj± ludy, ¿e Ja jestem Pan - wyrocznia Pana Boga - gdy oka¿ê siê ¦wiêtym wzglêdem was przed ich oczami. Zabiorê was spo¶ród ludów, zbiorê was ze wszystkich krajów i przyprowadzê was z powrotem do waszego kraju, pokropiê was czyst± wod±, aby¶cie siê stali czystymi, i oczyszczê was od wszelkiej zmazy i od wszystkich waszych bo¿ków. I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnê do waszego wnêtrza, odbiorê wam serce kamienne, a dam wam serce z cia³a. Ducha mojego chcê tchn±æ w was i sprawiæ, by¶cie ¿yli wed³ug mych nakazów i przestrzegali przykazañ, i wed³ug nich postêpowali. Wtedy bêdziecie mieszkaæ w kraju, który da³em waszym przodkom, i bêdziecie moim ludem, a Ja bêdê waszym Bogiem.

(Ps 51,12-15.18-19)
REFREN: Gdy was pokropiê, staniecie siê czy¶ci.

Stwórz, o Bo¿e, we mnie serce czyste
i odnów we mnie moc ducha.
Nie odrzucaj mnie od swego oblicza
i nie odbieraj mi ¶wiêtego ducha swego!

Przywróæ mi rado¶æ z Twojego zbawienia
i wzmocnij mnie duchem ofiarnym.
Bêdê nieprawych nauczyczaæ dróg Twoich
i wróc± do Ciebie grzesznicy.

Ofiar± bowiem Ty siê nie radujesz
i ca³opalenia, choæbym da³, nie przyjmujesz.
Bo¿e, moj± ofiar± jest duch skruszony,
Pokornym i skruszonym sercem Ty, Bo¿e, nie gardzisz.

(Ps 95,8ab)
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych, lecz s³uchajcie g³osu Pañskiego.

(Mt 22,1-14)
Jezus w przypowie¶ciach mówi³ do arcykap³anów i starszych ludu: Królestwo niebieskie podobne jest do króla, który wyprawi³ ucztê weseln± swemu synowi. Pos³a³ wiêc swoje s³ugi, ¿eby zaproszonych zwo³ali na ucztê, lecz ci nie chcieli przyj¶æ. Pos³a³ jeszcze raz inne s³ugi z poleceniem: Powiedzcie zaproszonym: Oto przygotowa³em moj± ucztê: wo³y i tuczne zwierzêta pobite i wszystko jest gotowe. Przyjd¼cie na ucztê! Lecz oni zlekcewa¿yli to i poszli: jeden na swoje pole, drugi do swego kupiectwa, a inni pochwycili jego s³ugi i zniewa¿ywszy [ich], pozabijali. Na to król uniós³ siê gniewem. Pos³a³ swe wojska i kaza³ wytraciæ owych zabójców, a miasto ich spaliæ. Wtedy rzek³ swoim s³ugom: Uczta wprawdzie jest gotowa, lecz zaproszeni nie byli jej godni. Id¼cie wiêc na rozstajne drogi i zapro¶cie na ucztê wszystkich, których spotkacie. S³udzy ci wyszli na drogi i sprowadzili wszystkich, których napotkali: z³ych i dobrych. I sala zape³ni³a siê biesiadnikami. Wszed³ król, ¿eby siê przypatrzyæ biesiadnikom, i zauwa¿y³ tam cz³owieka, nie ubranego w strój weselny. Rzek³ do niego: Przyjacielu, jak¿e tu wszed³e¶ nie maj±c stroju weselnego? Lecz on oniemia³. Wtedy król rzek³ s³ugom: Zwi±¿cie mu rêce i nogi i wyrzuæcie go na zewn±trz, w ciemno¶ci! Tam bêdzie p³acz i zgrzytanie zêbów. Bo wielu jest powo³anych, lecz ma³o wybranych.

¬ród³o: http://mateusz.pl/czytania/2012/20120823.htm
 
 
Krysia


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 23 SierpieÅ„ 2012, 08:09   

Dzisiaj S³owo Bo¿e ponownie rozró¿nia cz³owieka pokornego, m±drego dobrego, roztropnego, który wejdzie do Królestwa Bo¿ego i pozostanie w Nim na wieki, od pysznego, g³upiego, z³ego , który bêdzie wydalony z Królestwa Bo¿ego na wieki.Przestroga
 
 
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
WysÅ‚any: 23 SierpieÅ„ 2012, 08:24   

(Ez 36,23-28)
…………i oczyszczê was od wszelkiej zmazy i od wszystkich waszych bo¿ków. I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnê do waszego wnêtrza, odbiorê wam serce kamienne, a dam wam serce z cia³a. Ducha mojego chcê tchn±æ w was ………………
………………………
Ilekroc czytam ten fragment Pisma sw., ogarnia mnie wzruszenie i wdziêczno¶æ za skruszenie mego kamiennego serca..Nieskromnie to brzmi, a i nadal moje serce nie zawsze jest w ca³o¶ci z ciala, ale jest lepiej niz dawniej…
Proszê, dawaj mi Boze, swojego Ducha codziennie…Uwalniaj mnie od bo¿ków…Niech przyjme zaproszenie na UCZTE…niech przyjde na nia godnie przyodziana….Dzieki Ci, Panie, za Twa cierpliwo¶æ, za Twa dobroc dla mnie…
…………………….
(Mt 22,1-14)
……Wszed³ król, ¿eby siê przypatrzyæ biesiadnikom, i zauwa¿y³ tam cz³owieka, nie ubranego w strój weselny. Rzek³ do niego: Przyjacielu, jak¿e tu wszed³e¶ nie maj±c stroju weselnego? Lecz on oniemia³. Wtedy król rzek³ s³ugom: Zwi±¿cie mu rêce i nogi i wyrzuæcie go na zewn±trz, w ciemno¶ci! Tam bêdzie p³acz i zgrzytanie zêbów. Bo wielu jest powo³anych, lecz ma³o wybranych.
………………………………
…Czy i mnie wybra³e¶, Panie?...Jesli tak – Pomoz mi, Boze, stawac siê godna Twego wybrania…Bez Ciebie nic nie moge uczynic…
 
 
Karol
Karol


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 23 SierpieÅ„ 2012, 09:15   

"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnê do waszego wnêtrza, odbiorê wam serce kamienne, a dam wam serce z cia³a." Rozumiem, ze zapowiedz Proroka dokonala sie przez przyjscie i smierc Pana Jezusa. Ale tez zastanawiam sie, czy nasze "serce z ciala" zawsze takie jest. Tzn. czy jest wystarczajaco wrazliwe i czule. Oczywiscie mozna sie starac byc zawsze wrazliwa(-ym) i czula(-ym). Rodzi to jednak niebezpiezpieczenstwo, ze bedziemy brutalnie wykorzystywani a moze potem publicznie wysmiewani. Gdzies jest granica, o ktorej w nieco innym kontekscie, ale pasujacym tutaj napisano 'nie rzucajcie perel pod wieprze'. W tym kontekscie perla jest serce. Oby nasze serce zawsze bylo tym obiecanym.
Szczesc Boze.
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 23 SierpieÅ„ 2012, 09:21   

Jak to zrozumiec? Najpierw „sprowadzili wszystkich ktorych napotkali” i w opowiadaniu dorzuca sie jeszcze wyjasnienie : „zlych i dobrych”, bez zadnej selekcji, a potem taka nieadekwatna kara do wydawac sie moze znikomego wykroczenia! Przeciez to jest nielogiczne! - wydaje sie czlowiekowi.

Chodzi jednak o GODNOSC BOGA I CHODZI O SLOWO WDZIECZNOSCI „On oniemial” - gosc weselny, nie wydal z siebie slowa, nie bylo w nim wewnetrznego ubioru szlachetnosci, zabraklo podstawy do rzeczywistej wiezi, troche tak jak nasze rekolekcyjne "glupie panny" pozbawione Bozego "olejku" w sercach.
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 23 SierpieÅ„ 2012, 23:41   

..."Uczta wprawdzie jest gotowa, lecz zaproszeni nie byli jej godni"...."Przyjacielu, jak¿e tu wszed³e¶ nie maj±c stroju weselnego? Lecz on oniemia³....Bo wielu jest powo³anych, lecz ma³o wybranych."

Lecz on oniemial, czyli nie bronil sie, ze to jego najlepsze ubranie. Nie usprawiedliwial, lecz oniemial bo przeoczyl cos co nagle stalo sie dla niego oczywiste i milczeniem przyznal sie do bledu. Czym jest owa gotowosc na spotkanie Boga, o ktorej tak czesto mowi Biblia? Czym jest Oliwa Zycia?

"Stwórz, o Bo¿e, we mnie serce czyste
i odnów we mnie moc ducha.
Nie odrzucaj mnie od swego oblicza
i nie odbieraj mi ¶wiêtego ducha swego! "
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group