Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UĹźytkownicyUĹźytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Piątek, 31 sierpnia 2012
Autor Wiadomość
karino09
Ania


Miejscowosc: Lublin
Wysłany: 30 Sierpień 2012, 21:00   Piątek, 31 sierpnia 2012

31 SIERPNIA 2012
Piątek
Rajmunda; Arystydesa; Jana

Dzisiejsze czytania: 1 Kor 1,17-25; Ps 33,1-2.4-5.10-11; Łk 21,36; Mt 25,1-13
(1 Kor 1,17-25)
Nie posłał mnie Chrystus, abym chrzcił, lecz abym głosił Ewangelię, i to nie w mądrości słowa, by nie zniweczyć Chrystusowego krzyża. Nauka bowiem krzyża głupstwem jest dla tych, co idą na zatracenie, mocą Bożą zaś dla nas, którzy dostępujemy zbawienia. Napisane jest bowiem: Wytracę mądrość mędrców, a przebiegłość przebiegłych zniweczę. Gdzie jest mędrzec? Gdzie uczony? Gdzie badacz tego, co doczesne? Czyż nie uczynił Bóg głupstwem mądrości świata? Skoro bowiem świat przez mądrość nie poznał Boga w mądrości Bożej, spodobało się Bogu przez głupstwo głoszenia słowa zbawić wierzących. Tak więc, gdy Żydzi żądają znaków, a Grecy szukają mądrości, my głosimy Chrystusa ukrzyżowanego, który jest zgorszeniem dla Żydów, a głupstwem dla pogan, dla tych zaś, którzy są powołani, tak spośród Żydów, jak i spośród Greków, Chrystusem, mocą Bożą i mądrością Bożą. To bowiem, co jest głupstwem u Boga, przewyższa mądrością ludzi, a co jest słabe u Boga, przewyższa mocą ludzi.

(Ps 33,1-2.4-5.10-11)
REFREN: Pełna jest ziemia łaskawości Pana

Sprawiedliwi, radośnie wołajcie na cześć Pana,
prawym przystoi pieśń chwały.
Sławcie Pana na cytrze,
grajcie Mu na harfie o dziesięciu strunach.

Bo słowo Pana jest prawe,
a każde Jego dzieło godne zaufania.
On miłuje prawo i sprawiedliwość,
ziemia jest pełna Jego łaski.

Pan udaremnia zamiary narodów,
wniwecz obraca zamysły ludów.
Zamiary Pana trwają na wieki,
zamysły Jego serca przez pokolenia.

(Łk 21,36)
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

(Mt 25,1-13)
Jezus opowiedział swoim uczniom tę przypowieść: Podobne jest królestwo niebieskie do dziesięciu panien, które wzięły swoje lampy i wyszły na spotkanie pana młodego. Pięć z nich było nierozsądnych, a pięć roztropnych. Nierozsądne wzięły lampy, ale nie wzięły z sobą oliwy. Roztropne zaś razem z lampami zabrały również oliwę w naczyniach. Gdy się pan młody opóźniał, zmorzone snem wszystkie zasnęły. Lecz o północy rozległo się wołanie: Pan młody idzie, wyjdźcie mu na spotkanie! Wtedy powstały wszystkie owe panny i opatrzyły swe lampy. A nierozsądne rzekły do roztropnych: Użyczcie nam swej oliwy, bo nasze lampy gasną. Odpowiedziały roztropne: Mogłoby i nam, i wam nie wystarczyć. Idźcie raczej do sprzedających i kupcie sobie! Gdy one szły kupić, nadszedł pan młody. Te, które były gotowe, weszły z nim na ucztę weselną, i drzwi zamknięto. W końcu nadchodzą i pozostałe panny, prosząc: Panie, panie, otwórz nam! Lecz on odpowiedział: Zaprawdę, powiadam wam, nie znam was. Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny.

Źródło: http://mateusz.pl/czytania/2012/20120831.htm
 
 
karino09
Ania


Miejscowosc: Lublin
Wysłany: 30 Sierpień 2012, 21:12   

Wraca do nas temat, który podczas rekolekcji u salezjanów inspirował do wielu przemyśleń, dyskusji, modlitwy. Co jakiś czas ktoś z nas przywołuje ten temat. Jaki on musi być ważny. Zastanawiam się dlaczego staje przede mną znowu i jak bardzo związany jest z moją gotowością....
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
Wysłany: 30 Sierpień 2012, 23:07   

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

To jest dla mnie kwintesencja opowiesci o pannach i o oliwie.

Skoro bowiem świat przez mądrość nie poznał Boga w mądrości Bożej, spodobało się Bogu przez głupstwo głoszenia słowa zbawić wierzących.

Swiat sie wprawdzie nie poznal na madrosci Bozej i nadal sie nie poznaje, ale spodobalo sie Bogu zbawic wierzacych.

To bowiem, co jest głupstwem u Boga, przewyższa mądrością ludzi, a co jest słabe u Boga, przewyższa mocą ludzi.
 
 
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
Wysłany: 31 Sierpień 2012, 06:11   

Wstyd się przyznac, ale ja nie wiem kim dla pana młodego z Przypowiesci jest tych 10 panien. A kto jest jego oblubienicą? Ot– pytania panny głupiej…Przepraszam…Dodaj mi, Panie Jezu, mądrości tak – w ogóle i w szczegółach życia…
 
 
Alina


Wysłany: 31 Sierpień 2012, 09:34   

" Panny mądre to ci, którzy prawdziwie wierzą i sprawiedliwie żyją. Kto zaś wyznaje wiarę w Jezusa, a nie przygotowuje się do zbawienia dobrymi czynami, jest panną głupią."- św. Grzegorz

O oblubienicy w mojej książce pt. " Ewangelia Ojców Kościoła" pod tą przypowieścią nic nie jest napisane. Mnie kojarzy się z Kościołem Świętym, ze świętymi w niebie.
_________________
Alina
 
 
Alicja


Miejscowosc: Lublin
Wysłany: 31 Sierpień 2012, 19:06   

Nie tylko ZoRo ma problem z tymi pannami. Zgłasza się jeszcze jedna z panien głupich.
I jako taka myślę sobie, że chodzi tu o jakąś taką życiową roztropność, o myślenie "do przodu", o przewidywanie konsekwencji zdarzeń dzisiejszych na to co będzie w przyszłości. Tak sobie myślę i próbuję czuwać, patrząc co jakiś czas z niepokojem na moją lampę.
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
Wysłany: 31 Sierpień 2012, 19:28   

Nie chodzi tylko o dobre intencje, tak jak nie chodzi tylko o jakis dorazny gest dobrej woli, ale chodzi o KONSEKWENTNE DZIALANIE , czyli takie ktore zrealizuje dobre intencje i pozwoli w pelni ujawnic witalna moc gestu dobrej woli.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group