Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UĹźytkownicyUĹźytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Sobota, 1 września 2012
Autor Wiadomość
karino09
Ania


Miejscowosc: Lublin
Wysłany: 31 Sierpień 2012, 22:24   Sobota, 1 września 2012

1 WRZEŚNIA 2012
Sobota
Wspomnienie bł. Bronisławy, dziewicy

Błogosławiona Bronisława (ok.1200-1259), krewna św. Jacka, należała do zakonu norbertanek. Spośród niewielu świadectw o jej życiu zachowała się opinia o gorliwym wypełnianiu obowiązków zakonnych. Podejmując umartwienia, jednoczyła się z ukrzyżowanym Jezusem, aby mieć udział w Jego zmartwychwstaniu. Dla każdego chrześcijanina jest to wzór dobrze wykorzystanego życia. Każdy z nas może do siebie odnieść słowa, którymi miał do niej przemówić z krzyża Chrystus: „Krzyż mój jest krzyżem twoim, ale też i chwała moja będzie chwałą twoją”.

Dzisiejsze czytania: 1 Kor 1,26-31; Ps 33,12-13.18-19.20-21; Ef 1,17-18; Mt 25,14-30

(1 Kor 1,26-31)
Przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu! Niewielu tam mędrców według oceny ludzkiej, niewielu możnych, niewielu szlachetnie urodzonych. Bóg wybrał właśnie to, co głupie w oczach świata, aby zawstydzić mędrców, wybrał to, co niemocne, aby mocnych poniżyć; i to, co nie jest szlachetnie urodzone według świata i wzgardzone, i to, co nie jest, wyróżnił Bóg, by to co jest, unicestwić, tak by się żadne stworzenie nie chełpiło wobec Boga. Przez Niego bowiem jesteście w Chrystusie Jezusie, który stał się dla nas mądrością od Boga i sprawiedliwością, i uświęceniem, i odkupieniem, aby, jak to jest napisane, w Panu się chlubił ten, kto się chlubi.

(Ps 33,12-13.18-21)
REFREN: Szczęśliwy naród wybrany przez Pana

Błogosławiony lud, którego Pan jest Bogiem,
naród, który On wybrał na dziedzictwo dla siebie.
Pan spogląda z nieba,
widzi wszystkich ludzi.

Oczy Pana zwrócone na bogobojnych,
na tych, którzy czekają na Jego łaskę.
Aby ocalił ich życie od śmierci
i żywił ich w czasie głodu.

Dusza nasza oczekuje Pana,
On jest naszą pomocą i tarczą.
Raduje się w Nim nasze serce,
ufamy Jego świętemu imieniu.

(Ef 1,17-18)
Niech Ojciec naszego Pana Jezusa Chrystusa przeniknie nasze serca swoim światłem, abyśmy wiedzieli, czym jest nadzieja naszego powołania.

(Mt 25,14-30)
Jezus opowiedział swoim uczniom następującą przypowieść: Pewien człowiek, mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał. Zaraz ten, który otrzymał pięć talentów, poszedł, puścił je w obrót i zyskał drugie pięć. Tak samo i ten, który dwa otrzymał; on również zyskał drugie dwa. Ten zaś, który otrzymał jeden, poszedł i rozkopawszy ziemię, ukrył pieniądze swego pana. Po dłuższym czasie powrócił pan owych sług i zaczął rozliczać się z nimi. Wówczas przyszedł ten, który otrzymał pięć talentów. Przyniósł drugie pięć i rzekł: Panie, przekazałeś mi pięć talentów, oto drugie pięć talentów zyskałem. Rzekł mu pan: Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana! Przyszedł również i ten, który otrzymał dwa talenty, mówiąc: Panie, przekazałeś mi dwa talenty, oto drugie dwa talenty zyskałem. Rzekł mu pan: Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana! Przyszedł i ten, który otrzymał jeden talent, i rzekł: Panie, wiedziałem, żeś jest człowiek twardy: chcesz żąć tam, gdzie nie posiałeś, i zbierać tam, gdzieś nie rozsypał. Bojąc się więc, poszedłem i ukryłem twój talent w ziemi. Oto masz swoją własność! Odrzekł mu pan jego: Sługo zły i gnuśny! Wiedziałeś, że chcę żąć tam, gdzie nie posiałem, i zbierać tam, gdziem nie rozsypał. Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność. Dlatego odbierzcie mu ten talent, a dajcie temu, który ma dziesięć talentów. Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz - w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.

Źródło: http://mateusz.pl/czytania/2012/20120901.htm
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
Wysłany: 31 Sierpień 2012, 23:17   

Bóg wybrał właśnie to, co głupie w oczach świata, aby zawstydzić mędrców, wybrał to, co niemocne, aby mocnych poniżyć; i to, co nie jest szlachetnie urodzone według świata i wzgardzone, i to, co nie jest, wyróżnił Bóg, by to co jest, unicestwić, tak by się żadne stworzenie nie chełpiło wobec Boga.

Jak bardzo nasza ocena i nasza miarka do oceniania czlowieka odbiega od tej Bozej. Jak malo znacza zaszczyty i tytuly nadawane przez czlowieka drugiemu czlowiekow w obliczu oceny wystawionej przez Boga.

Co do Ewangelii to mysle, ze jest zawodem w stosunku do Boga nie rozwijac talentow danych czlowiekowi. Jest to dla mnie brak Bozej aprobaty dla biernosci w postepowaniu i niewykorzystywaniu darow oraz lask Bozych.
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
Wysłany: 1 Wrzesień 2012, 06:39   

„Wejdź do radości twego pana!” Bog jest Bogiem radosci i Bogiem radosnym. Jego Krolestwo ma cos z tajemnicy rozesmianego dzieciectwa kiedy je ojcowstwo i macierzynstwo bawi.

Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma”
„kto ma”, „kto nie ma” , „to co ma”.... O co chodzi ? Znow stoimy przed czymś nieokreslonym, co powinnismy zrozumiec, jak to bylo z oliwa która pozwolila wejsc do domu weselnego! „Slugo zly i gnusny” stanowi jakieś wskazanie , które pomaga znalezc odpowiedz”.

Bog wybral to co male, co niemocne, bo....Milosc nie może postapic inaczej - dziwne gdyby tak sie nie zachowala
 
 
ElzbietaS
Elzbieta


Miejscowosc: Tokio
Wysłany: 1 Wrzesień 2012, 07:18   

Przeciez to nie tylko o dobry sluch i talent do rysowania chodzi. Bog daje kazdemu z nas szanse na odnalezienie Bozego Krolestwa. Szanse na miare czlowieka. Taka, ktora jestesmy w stanie pojac, zauwazyc. Zeby tej szansy nie zmarnowac. Daje nam do reki rabek tajemnicy. Nic, ktorej nam nie wolno wypuscic z reki.
 
 
JurekS


Miejscowosc: Lublin
Wysłany: 1 Wrzesień 2012, 07:51   

Szansa na odnalezienie Królestwa Bożego. To do mnie przemawia. Ja bym dodał jeszcze, że podzielenie się tą szansą z drugim człowiekiem. Bo przecież dzielenie się to rozmnażanie, pomnażanie dobra. A więc wyznacznikiem mojego pomnażania talentów będzie droga do Królestwa Bożego we wspólnocie Kościoła.
_________________
Pozdrawiam
Jurek S
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
Wysłany: 1 Wrzesień 2012, 09:24   

Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie.

To co jest dane jest wielka laska, ktora trzeba sie radowac.

Dusza nasza oczekuje Pana,
On jest naszą pomocą i tarczą.
Raduje się w Nim nasze serce,
ufamy Jego świętemu imieniu.
 
 
Alina


Wysłany: 1 Wrzesień 2012, 10:29   

" kto bowiem posiada miłość, otrzyma również inne dary. Kto zaś nie ma miłości, utraci również te dary o których sądził, że je posiada ".- św. Grzegorz

" Zdobywając ziemską wiedzę podwoił ją o znajomość prawd niebieskich.Ze stworzeń poznał Stwórcę, z rzeczy materialnych- niematerialne, a z przemijających -wieczne."- św. Hieronim

Zachwyca mnie to, że Pan nikogo nie wyróżnia, a daje każdemu zgodnie z jego pragnieniami i pojemnością serca.Pan nie liczy zysków, z jednakową radością przyjmuje do swego Królestwa tego co zyskał dwa, jak i tego co zyskał pięć talentów. Nie jest ważne to, ile się na tym świecie dokonało, liczy się zapał, pragnienie, liczy się MIŁOŚĆ, liczy się SERCE CZŁOWIEKA.

I bardzo mi się podoba komentarz Eli- ujmuje sedno rzeczy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group