Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Ecclesia in Medio Oriente 37/38
Autor Wiadomość
karino09
Ania


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 23 PaĽdziernik 2012, 23:22   Ecclesia in Medio Oriente 37/38

CZÊ¦Æ DRUGA

„Jeden duch i jedno serce o¿ywia³y wszystkich,
którzy uwierzyli” (Dz 4, 32)


37. Widzialno¶æ rodz±cej siê wspólnoty chrze¶cijañskiej jest opisana przez cechy niematerialne, wyra¿aj±ce ko¶cieln± koinonia: jedno serce i jeden duch, co odzwierciedla g³êboki sens ¶wiadectwa. Jest ono odbiciem g³êbokiego ¿ycia wewnêtrznego indywidualnego i wspólnotowego. Pozwalaj±c siê kszta³towaæ od wewn±trz przez Bo¿± ³askê, ka¿dy Ko¶ció³ partykularny mo¿e odzyskaæ piêkno pierwszej wspólnoty wierz±cych, spojonej przez wiarê o¿ywion± mi³o¶ci±, która charakteryzuje uczniów Chrystusa w oczach ludzi (por. J 13, 35). Koinonia zapewnia ¶wiadectwu trwa³o¶æ i konsekwencjê i wymaga sta³ego nawrócenia. Udoskonala ono komuniê i umacnia z kolei ¶wiadectwo. „Bez jedno¶ci nie mo¿e byæ ¶wiadectwa: wielkim ¶wiadectwem jest w³a¶nie ¿ycie w jedno¶ci” . Komunia jest darem, który wszyscy powinni w pe³ni przyj±æ i jest rzeczywisto¶ci±, któr± trzeba nieustannie budowaæ. W tym sensie zachêcam wszystkich cz³onków Ko¶cio³ów obecnych na Bliskim Wschodzie, ka¿dego zgodnie z w³asnym powo³aniem, do o¿ywienia jedno¶ci, z pokor± i w modlitwie, aby rzeczywisto¶ci± sta³a siê jedno¶æ, o któr± modli³ siê Jezus (por. J 17, 21).

38. Koncepcja Ko¶cio³a „katolickiego” obejmuje jedno¶æ pomiêdzy tym, co powszechne, a tym, co partykularne. Jest to relacja „wzajemnego przenikania siê” miêdzy Ko¶cio³em powszechnym a Ko¶cio³ami partykularnymi, okre¶laj±ca i konkretyzuj±ca katolicko¶æ Ko¶cio³a. Obecno¶æ „ca³o¶ci w czê¶ci” sprawia, ¿e czê¶æ d±¿y do powszechno¶ci. D±¿enie to przejawia siê w pewnym sensie w inspiracji misyjnej ka¿dego z Ko¶cio³ów, lub te¿ – w szczerym uznaniu dobra „innych czê¶ci”, które obejmuje dzia³ania w harmonii i wspó³dzia³aniu z nimi. Ko¶ció³ powszechny jest rzeczywisto¶ci± uprzedni± wzglêdem Ko¶cio³ów partykularnych, które rodz± siê w Ko¶ciele powszechnym i poprzez Ko¶ció³ powszechny . Prawda ta wiernie odzwierciedla doktrynê katolick±, a zw³aszcza naukê Soboru Watykañskiego II . Wprowadza ona do zrozumienia wymiaru „hierarchicznego” komunii ko¶cielnej, a tak¿e umo¿liwia bogatej i uzasadnionej ró¿norodno¶ci Ko¶cio³ów partykularnych wyra¿anie siê zawsze w jedno¶ci, miejscu, w którym szczególne dary staj± siê prawdziwym bogactwem dla powszechno¶ci Ko¶cio³a. Odnowiona ¶wiadomo¶æ i prze¿ywanie tych podstawowych punktów eklezjologii pozwoli na nowo odkryæ specyfikê i bogactwo to¿samo¶ci „katolickiej” na Wschodzie.

http://ekai.pl/biblioteka...ta-xvi/?print=1
 
 
karino09
Ania


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 25 PaĽdziernik 2012, 00:42   

Jak mo¿na budowaæ tê jedno¶æ, której z za³o¿enia jest siê uczestnikiem? Dla nas okazja nadarza siê szczególna. NASZ DOM zaczyna tworzyæ DOM WSCHODNI. Powoli krystalizuj± siê jakby "od³amki", z których mog± wy³oniæ siê wspólne zamierzenia i konkretne realizacje, zw³aszcza w sferze duchowej, która wyzwala aktywno¶æ nakierowan± na ludzi i dzie³a. Wa¿ne jest, ¿e oprócz zamys³u konkretnego i materialnego rozwija siê obok koncepcja niematerialna, byæ mo¿e jeszcze wa¿niejsza. Bo oto mówimy o najbli¿szych ¶rodowiskach, grupach osób, których przekonanie o konieczno¶ci zmierzania ku jedno¶ci jest budowaniem, tak¿e DOMU WSCHODNIEGO.
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group