Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Ecclesia in Medio Oriente 41/44
Autor Wiadomość
karino09
Ania


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 25 PaĽdziernik 2012, 22:03   Ecclesia in Medio Oriente 41/44

Biskupi

41. Na mocy swoich ¶wiêceñ Biskup jest ustanowiony równocze¶nie cz³onkiem Kolegium biskupiego i Pasterzem wspólnoty lokalnej poprzez sw± pos³ugê nauczania, u¶wiêcania i rz±dzenia. Wraz z Patriarchami, Biskupi s± widzialnymi znakami jedno¶ci w ró¿norodno¶ci Ko¶cio³a pojmowanego jako Cia³o, którego G³ow± jest Chrystus (por. Ef 4, 12-15). S± oni pierwszymi darmo wybranymi i pos³anymi do wszystkich narodów, aby pozyskiwaæ uczniów, aby ich uczyæ zachowywania wszystkiego, co nakaza³ Zmartwychwsta³y (por. Mt 28, 19-20) . Jest wiêc istotne, aby s³uchali oni i zachowywali w swoim sercu s³owo Bo¿e. Maj± je odwa¿nie g³osiæ i energicznie broniæ integralno¶ci i jedno¶ci wiary w trudnych sytuacjach, których niestety na Bliskim Wschodzie nie brakuje.

42. Wa¿ne jest dla promowania ¿ycia komunii i diakonii, aby Biskupi nieustannie pracowali nad swoj± osobist± odnow±. Ta czujno¶æ serca domaga siê „w pierwszym rzêdzie ¿ycia modlitwy, ofiary i s³uchania innych, nastêpnie przyk³adnego ¿ycia aposto³a i pasterza, w prostocie, ubóstwie i pokorze, a wreszcie nieustannej troski o obronê prawdy, sprawiedliwo¶æ, dobre obyczaje i o sprawê ubogich” . Ponadto tak bardzo upragniona odnowa wspólnot wymaga ojcowskiej troski o wszystkich ochrzczonych, a zw³aszcza o ich bezpo¶rednich wspó³pracowników, kap³anów .

43. Komunia w ³onie ka¿dego Ko¶cio³a lokalnego jest pierwszym fundamentem komunii intereklezjalnej, która zawsze karmi siê s³owem Bo¿ym i sakramentami oraz ró¿norakimi formami modlitwy. Zachêcam wiêc Biskupów, aby okazywali swoj± troskê o wszystkich wiernych obecnych na terenie ich jurysdykcji, bez wzglêdu na ich stan, narodowo¶æ i Ko¶ció³, z którego siê wywodz±. Niech pas± powierzone im stado Bo¿e i czuwaj± nad nim „nie jak ci, którzy ciemi꿱 gminy, ale jako ¿ywe przyk³ady dla stada” (1 P 5, 3). Niech zwracaj± szczególn± uwagê na tych, którzy niesystematycznie spe³niaj± praktyki religijne i na tych, którzy jej z ró¿nych powodów zaniechali . Niech staraj± siê równie¿ byæ mi³uj±c± obecno¶ci± Chrystusa po¶ród osób, które nie wyznaj± wiary chrze¶cijañskiej. W ten sposób mog± umacniaæ jedno¶æ po¶ród samych chrze¶cijan i solidarno¶æ wszystkich ludzi, stworzonych na obraz Boga (por. Rdz 1, 27), gdy¿ wszystko pochodzi od Ojca, i do Niego zmierza (por. 1 Kor 8, 6).

44. Obowi±zkiem Biskupów jest zapewnienie prawid³owego, uczciwego i przejrzystego zarz±dzania dobrami doczesnymi Ko¶cio³a, zgodnie z Kodeksem Kanonów Ko¶cio³ów Wschodnich lub Kodeksem Prawa Kanonicznego Ko¶cio³a ³aciñskiego. Ojcowie synodalni uznali za niezbêdne przeprowadzenie powa¿nego audytu finansów i dóbr, w trosce o unikniêcie niejasno¶ci, co jest maj±tkiem osobistym, a co Ko¶cio³a . Aposto³ Pawe³ mówi, ¿e s³uga Bo¿y jest szafarzem tajemnic Bo¿ych. „A od szafarzy ju¿ tutaj siê ¿±da, aby ka¿dy z nich by³ wierny” (1 Kor 4, 2). Szafarz zarz±dza dobrami, które do niego nie nale¿± i które, wed³ug Aposto³a, s± przeznaczone do wy¿szego celu u¿ytkowania – s³u¿bie tajemnic Bo¿ych (por. Mt 19, 28-30; 1 P 4, 10). To zarz±dzanie wierne i bezinteresowne, jakiego pragnêli mnisi za³o¿yciele – prawdziwe filary wielu Ko¶cio³ów Wschodnich – musi przede wszystkim s³u¿yæ ewangelizacji i dzie³om mi³osierdzia. Biskupi bêd± czuwaæ, by zapewniæ kap³anom, swym pierwszym wspó³pracownikom, sprawiedliwe utrzymanie, aby nie zagubili siê w pogoni za tym, co doczesne, i mogli godnie po¶wiêciæ siê sprawom Bo¿ym oraz swej misji duszpasterskiej. Ponadto, ten kto pomaga biednemu, zyskuje niebo! ¦w. Jakub zwraca uwagê na szacunek nale¿ny ubogiemu, na jego wielko¶æ i nale¿ne mu miejsce we wspólnocie (por. 1, 9-11; 2, 1-9). Dlatego jest konieczne, aby zarz±dzanie dobrami sta³o siê okazj± do skutecznego g³oszenia wyzwalaj±cego orêdzia Jezusa: „Duch Pañski spoczywa na Mnie, poniewa¿ Mnie nama¶ci³ i pos³a³ Mnie, abym ubogim niós³ dobr± nowinê, wiê¼niom g³osi³ wolno¶æ, a niewidomym przejrzenie; abym uci¶nionych odsy³a³ wolnymi, abym obwo³ywa³ rok ³aski od Pana” (£k 4, 18-19). Wierny szafarz to ten, kto zrozumia³, ¿e tylko Bóg jest szlachetn± per³± (por. Mt 13, 45-46) i ¿e tylko On jest prawdziwym skarbem (por. Mt 6, 19-21; 13, 44). Niech Biskupi ukazuj± to przyk³adnie kap³anom, seminarzystom i wiernym! Ponadto, alienacja dóbr Ko¶cio³a musi odbywaæ siê ¶ci¶le wed³ug norm kanonicznych i obowi±zuj±cych rozporz±dzeñ papieskich.

http://ekai.pl/biblioteka...ta-xvi/?print=1
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 26 PaĽdziernik 2012, 01:01   

Co to znaczy "alienacja dobr Kosciola"?

Wys³awiam Ciê, Ojcze, Panie nieba i ziemi, ¿e tajemnice królestwa objawi³e¶ prostaczkom.

Czesto zastanawiam sie czy nasz Kosciol rzeczywiscie przekazuje tajemnice krolestwa prostaczkom i czy zwraca na nich, dzieki ktorym w duzej mierze ten Kosciol trwa, nalezyta uwage. Mam pewne watpliwosci.
Mam obawy, ze jest przeintelektualizowany i zbyt elitarny, przec co staje sie za malo widoczny.

Z Bogiem
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group