Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Ecclesia in Medio Oriente 82-84
Autor Wiadomość
karino09
Ania


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 10 Listopad 2012, 22:45   Ecclesia in Medio Oriente 82-84

Modlitwa i pielgrzymki

82. Specjalne Zgromadzenie Synodu Biskupów po¶wiêcone Bliskiemu Wschodowi mocno podkre¶li³o konieczno¶æ modlitwy w ¿yciu Ko¶cio³a, tak aby pozwoli³ siê on przekszta³ciæ przez swojego Pana i aby ka¿dy wierny pozwoli³ Chrystusowi, ¿eby w nim ¿y³ (por. Ga 2, 20). Rzeczywi¶cie, jak ukaza³ to sam Jezus, odchodz±c na modlitwê w decyduj±cych chwilach swego ¿ycia, skuteczno¶æ misji ewangelizacyjnej, a tym samym ¶wiadectwa odnajduje swe ¼ród³o w modlitwie. Wierz±cy, otwieraj±c siê na dzia³anie Ducha Bo¿ego, przez swoj± modlitwê osobist± i wspólnotow± sprawia, ¿e w ¶wiat przenika bogactwo mi³o¶ci i ¶wiat³o nadziei, które s± w Nim (por. Rz 5, 5). Niech w Pasterzach Ko¶cio³a i w wiernych wzrasta pragnienie modlitwy, aby ich kontemplacja oblicza Chrystusa coraz bardziej inspirowa³a ich ¶wiadectwo i dzia³ania! Jezus radzi³ swoim uczniom, aby modlili siê nieustannie i nie zniechêcali (por. £k 18, 1). Sytuacje po ludzku bolesne spowodowane egoizmem, niesprawiedliwo¶ci± czy ¿±dz± w³adzy, mog± budziæ znu¿enie i zniechêcenie. Mimo to Jezus zaleca nieustann± modlitwê. Jest ona prawdziwym „namiotem spotkania” (por. Wj 40, 34), uprzywilejowanym miejscem komunii z Bogiem i z lud¼mi. Nie zapominajmy o znaczeniu imienia Dzieciêcia, którego narodziny zapowiedzia³ Izajasz i które przynosi zbawienie: Emmanuel, „Bóg z nami” (por. Iz 7, 14; Mt, 1, 23). Jezus jest naszym Emmanuelem, prawdziwym Bogiem z nami. ¯arliwie Go przywo³ujmy!

83. Bliski Wschód, ziemia biblijnego objawienia, bardzo wcze¶nie sta³ siê dla wielu chrze¶cijan przybywaj±cych z ca³ego ¶wiata szczególnym celem pielgrzymek. Chcieli oni umocniæ sw± wiarê i prze¿yæ g³êbokie do¶wiadczenie duchowe. By³a to praktyka pokutna, odpowiadaj±ca na prawdziwe pragnienie Boga. Dzisiejsze pielgrzymki biblijne powinny powróciæ do tej pierwotnej intuicji. Pielgrzymka do miejsc ¶wiêtych i apostolskich, odbywana w duchu pokuty, w celu nawrócenia siê lub szukania Boga, prowadz±c po ziemskich ¶ladach Chrystusa i Aposto³ów, mo¿e byæ autentyczn± sequela Christi [pod±¿aniem za Chrystusem]. Ponadto pozwala ona równie¿ wiernym bardziej nasyciæ siê wizualnym bogactwem historii biblijnej, która odtwarza przed nimi wielkie momenty ekonomii zbawienia. Z pielgrzymk± biblijn± nale¿y równie¿ wi±zaæ pielgrzymkê do sanktuariów mêczenników i ¶wiêtych, w których Ko¶ció³ czci Chrystusa, ¼ród³o ich mêczeñstwa i ¶wiêto¶ci.

84. Oczywi¶cie, Ko¶ció³ ¿yje w czujnym i ufnym oczekiwaniu na ostateczne przyj¶cie Oblubieñca (por. Mt 25, 1-13). Powtarza on id±c za swym Mistrzem, ¿e prawdziw± cze¶æ oddaje siê Bogu w Duchu i prawdzie. Nie jest ona ograniczona do ¶wiêtego miejsca, niezale¿nie od jego znaczenia symbolicznego i religijnego w ¶wiadomo¶ci ludzi wierz±cych (por. J 4, 21. 23). Ko¶ció³, a w nim ka¿dy ochrzczony, odczuwa jednak uzasadnion± potrzebê powrotu do ¼róde³. W miejscach, gdzie rozegra³y siê wydarzenia zbawcze, ka¿dy pielgrzym bêdzie móg³ podj±æ drogê nawrócenia do swego Pana i znale¼æ nowy zapa³. Jest moim ¿yczeniem, aby wierni na Bliskim Wschodzie sami mogli staæ siê pielgrzymami w tych miejscach u¶wiêconych przez samego Pana i mogli mieæ swobodny, nieograniczony dostêp do miejsc ¶wiêtych. Ponadto, pielgrzymki do tych miejsc pozwol± chrze¶cijanom z innych regionów odkryæ bogactwo liturgiczne i duchowe Ko¶cio³ów Wschodnich. Przyczyni± siê te¿ one do wspierania i zachêcania wspólnot chrze¶cijañskich, aby trwa³y wiernie i odwa¿nie na tych b³ogos³awionych ziemiach.

http://ekai.pl/biblioteka...ta-xvi/?print=1
 
 
barmal


Miejscowosc: Nowy S±cz
WysÅ‚any: 10 Listopad 2012, 23:07   

W pi±tek na cyklicznych spotkaniach kina studyjnego-filmowych rekolekcjach, ogl±da³am film,,Droga ¿ycia" ( to polski tytu³, w orginale jest sama droga). Opowiada o szlaku ¶w. Jakuba. na projekcji by³y osoby, które go przesz³y we fragmencie, ale ksi±dz prowadzacy spotkanie zna³ osoby, które przesz³y o wiele d³u¿sz± drogê-mówiono o ró¿nicy miêdzy naszymi pielgrzymkami i tamtym szlakiem.
_________________
BML
 
 
Alicja


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 11 Listopad 2012, 20:33   

Wiêcej o polskich i europejskich szlakach p±tniczych, zwanych Drogami ¦wiêtego Jakuba, mo¿na znale¼æ tutaj:http://www.camino.net.pl/
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group