Wlasnie odbywa sie pogrzeb znanego Ojca Jana Mikruta - redemptorysty, przez wiele lat pracujacego w Radiu Maryja...Bardzo go lubilam..Zmarl w dzien Najswietszego Serca Pana Jezusa, Ktorego byl czcicielem...Zegnamy sie z nim w dniu Matki Bozej ...
.
¦roda - dzien poswiecony Matce Bozej Nieustajacej Pomocy, Nowenny do Niej...
.............................
Z historii Nowenny
Kult Matki Bo¿ej Nieustaj±cej Pomocy wi±¿e siê ¶ci¶le z histori± obrazu Matki Bo¿ej pod tym samym tytu³em. Obraz ten - pochodz±cy ze szko³y wenecko-kreteñskiej, najprawdopodobniej z prze³omu XIV i XV wieku - zyska³ wiêkszy rozg³os dopiero w drugiej po³owie XIX wieku. Po d³ugich latach dyskretnej jego obecno¶ci w ko¶ciele i kaplicy augustianów w Rzymie, zosta³ on najpierw, z woli papie¿a Piusa IX, uroczy¶cie wprowadzony do ko¶cio³a redemptorystów, w 1866 roku, a w roku nastêpnym koronowany. Od tego czasu zaczê³y równie¿ powstawaæ bractwa i stowarzyszenia, które wraz z rozpowszechnianiem kopii obrazu szerzy³y równie¿ nabo¿eñstwa ku czci Matki Bo¿ej Nieustaj±cej Pomocy. W 1876 roku, zosta³o ustanowione ¶wiêto Matki Bo¿ej Nieustaj±cej Pomocy a istniej±ce bractwa i stowarzyszenia w³±czono do powo³anego przez Piusa IX Arcybractwa Matki Bo¿ej Nieustaj±cej Pomocy i ¶w. Alfons. Dzia³alno¶æ bractw zosta³a okre¶lona statutami, zatwierdzonymi przez Stolicê Apostolsk±, 2 lipca 1876 roku. Statuty te odwo³ywa³y siê do nauki ¶w. Alfonsa o po¶rednictwie Matki Bo¿ej i okre¶la³y sposób istnienia i dzia³ania cz³onków bractwa. Na pierwszym miejscu podkre¶la³y one: "krzewienie z zapa³em i mi³o¶ci± nabo¿eñstwa do Matki Bo¿ej Nieustaj±cej Pomocy". Nabo¿eñstwa te, kszta³towane zgodnie z duchem prze³omu XIX i XX wieku, krzewi³y w¶ród wiernych idea³ modlitwy nieustannej. Odbywa³y siê one zazwyczaj po po³udniu, w pierwsz± niedzielê miesi±ca, i obejmowa³y: modlitwê przed obrazem Matki Bo¿ej, kazanie, odczytanie intencji brackich, wystawienie Naj¶wiêtszego Sakramentu, litanie i uroczyste b³ogos³awieñstwo.
W¶ród licznych nabo¿eñstw ku czci Matki Bo¿ej Nieustaj±cej Pomocy, krzewionych przez bractwa, najwiêksz± popularno¶æ zyska³a sobie Nowenna Nieustanna, odprawiona po raz pierwszy w 1922 roku, przy ko¶ciele redemptorystów pw. ¶w. Alfonsa, w Saint Louis, w Ameryce pó³nocnej. Prê¿nie dzia³aj±ce tutaj bractwo, pod przewodnictwem ojca Andrzeja Brona, gromadzi³o tysi±ce wiernych nie tylko na nabo¿eñstwie niedzielnym, ale równie¿ w ci±gu tygodnia, zazwyczaj w ka¿dy wtorek. Nabo¿eñstwa te nazwano najpierw Novendialia, a od 1927 roku przyjê³a siê nazwa Nowenny Nieustannej.
Ju¿ w 1930 roku Nowenna by³a odprawiana w tym ko¶ciele piêtna¶cie razy w ci±gu dnia (we wtorki), przy stale wzrastaj±cym udziale wiernych. Przeszczepiona do krajów Europy i Azji, w pierwszej po³owie XX wieku, zyska³a sobie wielk± popularno¶æ.
Na ziemiach polskich kult Matki Bo¿ej Nieustaj±cej Pomocy wi±¿e siê przede wszystkim z dzia³alno¶ci± misyjn± redemptorystów. Powstaj±ce tutaj bractwa organizowa³y nie tylko uroczyste obchody ¶wiêta Matki Bo¿ej Nieustaj±cej Pomocy ale równie¿ tridua i nabo¿eñstwa brackie, w pierwsze niedziele miesi±ca. Do Tuchowa obraz zosta³ sprowadzony w 1899 roku, w tym te¿ roku powsta³o tutaj bractwo, do którego na przestrzeni pierwszych dziesiêciu lat zapisano ponad trzydzie¶ci trzy tysi±ce cz³onków. Obecnie jest on umieszczony w centrum ikonostasu redemptorystów, w kaplicy bocznej, przylegaj±cej do prezbiterium od strony pó³nocnej. Pierwsza Nowenna Nieustanna na ziemiach polskich zosta³a odprawiona 23 stycznia 1951 roku w Gliwicach, w ko¶ciele redemptorystów pw. ¶w. Krzy¿a. Nastêpnie zaprowadzano j± w innych miastach, miêdzy innymi: w Krakowie, S³upsku, Sosnowcu, Opolu, Poznaniu i Wroc³awiu. W Tuchowie pierwsza Nowenna zosta³a odprawiona 6 stycznia 1954 roku.
Od tamtych czasów Nowenna Nieustanna rozwija siê w Polsce z wielkim powodzeniem i jest odprawiana, w blisko dwóch tysi±cach ko¶cio³ów naszej Ojczyzny. Zasadniczo uk³ad tego nabo¿eñstwa pozostaje niezmieniony, chocia¿ w dobie reformy soborowej wprowadzano w nim wiele zmian.
Zawierzmy Matce Boskiej Nieustajacej Pomocy nasze intencje
Obrzêd Nowenny
OBRZÊDY WSTÊPNE
Na rozpoczêcie nabo¿eñstwa ¶piewa siê wezwanie O Maryjo witam Ciê, lub inn± pie¶ñ do Matki Bo¿ej Nieustaj±cej Pomocy. Po niej nastêpuje modlitwa rzymska, któr± zwykle odmawia siê wspólnie.
Kyrie eleison, Chryste eleison
Chryste us³ysz nas, Chryste wys³uchaj nas.
Ojcze z nieba, Bo¿e, zmi³uj siê nad nami.
Synu Odkupicielu ¶wiata Bo¿e, zmi³uj siê nad nami. Duchu ¦wiêty Bo¿e, zmi³uj siê nad nami.
¦wiêta Trójco Jedyny Bo¿e.
¦wiêta Maryjo, módl siê za nami.
Matko Nieustaj±cej Pomocy, módl siê za nami.
Modlitwa rzymska
O Matko Nieustaj±cej Pomocy, / z najwiêksz± ufno¶ci± przychodzê dzisiaj, / przed Twój ¶wiêty obraz, / aby b³agaæ o pomoc Twoj±. / Nie liczê na moje zas³ugi, / ani na moje dobre uczynki, / ale tylko na nieskoñczone zas³ugi Pana Jezusa / i na Twoj± niezrównan± mi³o¶æ macierzyñsk±. / Ty¶ patrzy³a, o Matko, na rany Odkupiciela / i na krew Jego wylan± na krzy¿u / dla naszego zbawienia. / Ten¿e Syn Twój umieraj±c, / da³ nam Ciebie za Matkê. / Czy¿ wiêc nie bêdziesz dla nas, / jak g³osi Twój s³odki tytu³: Nieustaj±c± Wspomo¿ycielk±? / Ciebie wiêc o Matko Nieustaj±cej Pomocy, / b³agam najgorêcej, / aby¶ wyprosi³a mi u Syna Twego tê ³askê, / której tak bradzo pragnê / i tak bardzo potrzebujê. (chwila ciszy).
Ty wiesz o Matko przeb³ogos³awiona, / jak bardzo Jezus, Odkupiciel nasz pragnie, / udzielaæ nam wszelkich owoców Odkupienia. / Wyjednaj mi przeto, o naj³askawsza Matko / u Serca Jezusowego tê ³askê, / o któr± w tej nowennie pokornie proszê; / A ja z rado¶ci± wychwalaæ bêdê, razem z Tob±, / nieskoñczone mi³osierdzie Boga. Amen.
Po modlitwie wszyscy ¶piewaj± pie¶ñ do Matki Bo¿ej Nieustaj±cej Pomocy.
W. PROSIMY CIÊ, MATKO NIEUSTAJ¡CEJ POMOCY
Za chorych, aby¶ ich uzdrowi³a
Za strapionych, aby¶ ich pocieszy³a
Za p³acz±cych, aby¶ im ³zy otar³a
Za sieroty i opuszczonych, aby¶ im Matk± by³a
Za biednych i potrzebuj±cych, aby¶ ich wspo~sga³&:
Za b³±dz±cych, aby¶ ich na drogê prawdy spadzi³a
Za kuszonych, aby¶ ich z side³ szatañskich wybawi³W
Za upadaj±cych, aby¶ ich w dobrym podtrzyma³a
Za grzeszników, aby¶ im ¿al i ³askê spowiedzi wyjedna³a
Za wszystkich zmar³ych Twoich czcicieli, aby¶ ich do rado¶ci
¯ycia wiecznego doprowadzi³a
Za wszystkich ¿yj±cych Twoich czcicieli, aby¶ ich od
nieszczê¶æ strzeg³a i drog± przykazañ Bo¿ych prowadzi³a
Za wszystkich, którzy cierpi± dla prawdy, sprawiedliwo¶ci i wolno¶ci
O wys³uchanie wszystklch pró¶b naszych
Módl siê za nami Matko Nieustaj±cej Pomocy
W: Aby¶my siê stali godnymi obietnic Chrystusowych Módlmy siê: Panie Jezu Chryste, Ty da³e¶ nam swoj± Rodzicielkê Maryjê, której przes³awny obraz czcimy, jako Matkê gotow± nieustannie nam pomagaæ, spraw aby¶my gorliwie wypraszaj±c Jej macierzyñsk± pomoc, nieustannie doznawali owoców Twego odkupienia. Który ¿yjesz i królujesz z Bogiem Ojcem w jedno¶ci Ducha ¶wiêtego, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Matko Pomocy Nieustaj±cej, Pro¶ Boga za nami, Pro¶ Boga za nami
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz gÅ‚osować w ankietach Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum