Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Slowo o wiernosci SLOWU
Autor Wiadomość
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 27 StyczeÅ„ 2013, 09:00   Slowo o wiernosci SLOWU

”... byli naocznymi ¶wiadkami i s³ugami s³owa”


Uwazam, ze nie mozna byc wiarygodnym „swiadkiem”, jezeli sie nie jest „sluga Slowa”. Nawet w gronie biblistow, ktorzy profesjonalnie zajmuja sie Slowem sa przypadki braku wiarygodnosci, gdy przestali byc „slugami” , a stali sie ekspertami slowa, jego wlascicielami, poslugujacymi sie nim i traktujacymi je jak material ich mistrzowskiej obrobki. Dotyczy to kaznodziejow, dzialaczy katolickich....kazdego z nas, kiedy tracimy szacunek dla Slowa albo lekcewazac je calkowicie albo tez zaglujac nim wedlug naszego uznania i jak nam jest z tym wygodniej.
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 27 StyczeÅ„ 2013, 09:07   

«Duch Pañski spoczywa na Mnie, poniewa¿ Mnie nama¶ci³ i pos³a³ Mnie, abym ubogim niós³ dobr± nowinê, wiê¼niom g³osi³ wolno¶æ, a niewidomym przejrzenie; abym uci¶nionych odsy³a³ wolnych, abym obwo³ywa³ rok ³aski od Pana».

Oto krotki opis tozsamosci Jezusa, kierujacego sie Duchem Bozym i dzialajacego Jego Boska Moca. Oto przyczyna opozycji poczawszy od ludzi Mu najblizszych, z tej samej co On miejscowosci – nie mieli w sobie i nie rozumieli Bozego Ducha. Gdy wiec Jezus oswiadczyl : «Dzi¶ spe³ni³y siê te s³owa Pisma, które¶cie s³yszeli» - miast mesjanskiej radosci ze ziszczenia sie Bozych obietnic i przyjecia Jezusa jako Mesjasza , oni sie zgorszyli Dobra Nowina i odrzucili "syna Jozefa, ciesli z Nazaretu" - odrzucili mesjanska radosc Jego Krolestwa.
 
 
karino09
Ania


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 27 StyczeÅ„ 2013, 11:50   

Pan Jezus nie ba³ siê g³osiæ S³owa Bo¿ego w¶ród swoich, ze swojej miejscowo¶ci. U nas czêsto bywa inaczej. Fa³szywy wstyd, nieumiejêtno¶æ znalezienia odpowiednich argumentów, chêæ pozostawania w dobrych uk³adach, pozorny dialog......?
Zastanawiam siê czêsto nad tym, bo nie zawsze mówiê to co chcia³abym o NIM powiedzieæ.
 
 
dbb


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 28 StyczeÅ„ 2013, 23:15   

Sluga Slowa......
Przyszedl mi na mysl Roman Brandstatter i jego Krag Biblijny, a w nim...Lament nieczytanej Biblii. Watro sobie przypomniec.
Kiedy przygotowywalam stol na przyjscie ksiedza,polozylam tez malenkie Pismo Swiete po arabsku,ktore przywiozly wczesniej ze soba dzieci. Innego nie mialam,zostalo w Syrii. Chcialam sie pochwalic. Kiedy ksiadz wzial do rak, zauwazylam ze jest zupwlnie.... nie... czytane.
Ksiadz byl delikatny, nic nie powiedzial, ale ja sie zawstydzilam. Coz,i tak bywa.
 
 
Alicja


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 29 StyczeÅ„ 2013, 00:17   

Ty Danusiu masz Bibliê wyryt± w sercu, pewnie i w polskim i arabskim jêzyku, jest ona w ka¿dym Twoim po¶cie, który czytam.

B±d¼ pozdrowiona
I pochwalona,
I b³ogos³awiona,
Biblio.(...)
O Biblio (...)
Módl siê za tych, którzy w ciebie wierz±,
I za tych, którzy o tobie w±tpi±,
Módl siê za tych, którzy ciê czytaj±,
I za tych, którzy nie umiej± ciê czytaæ,
Módl siê za tych, którzy ciê wielbi±,
I za tych, którzy na ciebie plwaj±,
Módl siê za tych, którzy ciê znale¼li,
I za tych, którzy nie umiej± ciê znale¼æ,
Módl siê za tych, którzy ¿yæ bez ciebie nie mog±,
I za tych, którym nie jeste¶ potrzebna do ¿ycia,
Módl siê za tych, dla których jeste¶ Prawd±,
I za tych, dla których jeste¶ zbiorem
Orientalnych ba¶ni.
Módl siê za nami,
Biblio,
Która trwaæ bêdziesz do koñca czasów
(...)
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 29 StyczeÅ„ 2013, 09:15   

Czesto robilem uwagi odnosnie WYGLADU Pisma sw. Mowi ono cos o wierze osob ktore sie nim posluguja. Wcale nie bylem zbudowany egzemplarzami bez okladek, o postrzepionych kartkach, wytluszczonych i porysowanych. Nie uwazalem, ze oto dzieli ona z jej uzytkownikami proze zwyczajnego zycia. Raczej mialem wrazenie, ze jest to wyraz calkiem prozaicznego niedbalstwa i braku szacunku, szczegolnie jak widzialem, ze u muzulamnow nie wolno czytac Koranu z noga na nodze i rzuca sie go byle gdzie, ale kladzie na specjalnym miejscu, a czasem nawet przed czytaniem trzeba dokonac ablucji. Sadze, ze przynajmniej po czesci takie odniesienie do Pisma sw jakie powyzej opisalem wynikalo stad, ze otrzymane ono bylo za darmo, niestety.( Nie chodzi o to , ze Pismo sw. sie daje za darmo, ale NIESTETY , jest taki odruch w czlowieku, ze skoro darmowe to malo warte i mozna sie tym zabawiac jak sie komu zywnie podoba ). Troche to przypomina obyczaj zegnania sie byle jak, ubierania i przyjmowanie malo godnej postawy podczas modlitwy ).
 
 
dbb


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 30 StyczeÅ„ 2013, 21:22   

To prawda, postawy modlitewnej i nalezytego miejsca dla Biblii mozna sie uczyc od muzulmanow. Zdarza sie, ze jak nikogo w domu nie ma,klekam jak oni, czolem dotykam ziemi i oddaje pokornie Bogu czesc nalezna. W obecnosci innych tego nie czynie by "sobie nie myslano". Tyle jeszcze balaganu w moim mysleniu i postepkach....Alicjo...wiec powtarzam za Nim...PRAGNE, a On wie czego,On wszystko wie,zna bardziej lub mniej udane nasze gesty.
Wiara uczy mnie,ze najbardziej dla Niego liczy sie jednak gest naszego serca,choc uklon tez pewnie Mu mily. Klaniajmy sie wiec Bogu,bo godne to i sprawiedliwe, sluszne i zbawienne.
 
 
JurekS


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 30 StyczeÅ„ 2013, 21:36   

A mnie w tym wszystkim kojarzy siê jedno:
Do ka¿dego wiêc, który siê przyzna do Mnie przed lud¼mi, przyznam siê i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie
Z³o wyci±ga przeró¿ne kolorowe sztandary, dlaczego wiêc my mamy siê wstydziæ i¶æ pod sztandarem Chrystusa? I oczywi¶cie nie chodzi tylko o gesty, ale s³owa i czyny.
_________________
Pozdrawiam
Jurek S
 
 
Alicja


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 30 StyczeÅ„ 2013, 23:05   

Uczyæ nam siê od Ciebie Danusiu trzeba.
Czytaj±c post Ojca przypomina siê scena z ¿ycia wziêta, gdy mój brat patrz±c jak "przewracam" kartki, ze stoicki spokojem rzek³: na kolanach Bibliê studiowaæ, na kolanach... a nie w wygodnym fotelu.
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 31 StyczeÅ„ 2013, 02:41   

Piekny jest ten wiersz o Biblii. Dla mnie Biblia sie stala rodzajem codziennej modlitwy.
Bardzo wryla mi sie w pamiec uwaga Danusi, ze muzulmanie znajduja jakos czas, zeby sie modlic 5 razu w ciagu dnia, a my nie mozemy. Tak to trzeba sobie uswiadomoc, ze oni potrafia, a my nie i i oni zachowuja szacunek do modlitwy i Pisma Swietego. Pamietam kiedy bylam jako 18 letnia dzieczyna w Egipcie, syn moich znajomych myl sie przed modlitwa i jak przechodzilam korytarzem, to krzyczal na glos cos. Dowiedzialam sie potem, ze krzyczal po arabsku, zebym sie tylko o niego nie otarla bo to bedzie zmaza przed modlitwa i bedzie musial dokonywac ablucji po raz drugi.

Przesada w niczym nie jest dobra, ale calkowite poluzowanie tez nie

Z Bogiem
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group