Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Papieskie intencje AM - czerwiec 2013
Autor Wiadomość
wiesia
wkaczor

Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 29 Maj 2013, 17:08   Papieskie intencje AM - czerwiec 2013

Wyja¶nienie papieskich intencji AM - czerwiec 2013

Ogólna na czerwiec:

Aby przewa¿a³a w¶ród ludów kultura dialogu, s³uchania i wzajemnego poszanowania.

Zazwyczaj potrzeba poszanowania wyrasta z problemów wynik³ych z konfliktów spo³ecznych i etnicznych, które koñcz± siê walk± i tragedi± ludzk±. Porozumienie stron konfliktu jako skutek „rozmów” wci±¿ pozostaje nagl±c± potrzeb±. Ale intencja modlitwy na czerwiec zak³ada istnienie konfliktu jeszcze bardziej zasadniczego. Powoduje go moralny relatywizm, który nie uznaje niczego za ostateczne, a jako jedyn± normê traktuje w³asne ja i jego pragnienia. Od takiej diagnozy cywilizacji zachodniej rozpocz±³ Benedykt XVI o¶mioletnie pos³ugiwanie na Stolicy Piotrowej. W swych diagnozach podkre¶la³ wielokrotnie, ¿e ¶wiat wspó³czesny przenikniêty jest ideologi± sekularyzmu, brakiem zmys³u moralnego, skrajnym egoizmem i nietolerancj± wobec chrze¶cijan. Ludzie zapadaj± w „milcz±c± apostazjê” cz³owieka sytego, który ¿yje tak, jakby Bóg nie istnia³. Skutkiem jest dominacja antykultury (kultury ¶mierci), przejawiaj±ca siê ucieczk± w narkotyki, pogard± dla bli¼nich, zw³aszcza s³abych, ubogich i cierpi±cych oraz w seksualno¶æ jako rozrywkê bez odpowiedzialno¶ci. Na domiar z³ego decydenci polityczni czuj± siê uprawnieni do tego, by w imiê ¶wiecko¶ci pañstwa eliminowaæ chrze¶cijañstwo z ¿ycia publicznego. W tym celu po s³uguj± siê ¶rodkami przekazu, przez które kszta³tuj± i kontroluj± ¶wiadomo¶æ obywateli.
Tymczasem zasada laicko¶ci, która jest u podstaw relacji miêdzy Ko¶cio³em a pañstwem, ma na celu zdrowy rozdzia³ w³adzy duchowej od ¶wieckiej i nie powinna zmierzaæ do wykluczenia wierz±cych z udzia³u w ¿yciu spo³ecznym. Laickie nieprzejednanie i walka zamiast dialogu s± dla wszystkich szkodliwe. Upraszajmy u Boga ³askê opamiêtania, aby w sytuacji duchowego kryzysu i czasów patologii niszcz±cych wizerunek Boga i szansê na dobr± przysz³o¶æ przewa¿y³a kultura dialogu, s³uchania i wzajemnego poszanowania.

Misyjna na czerwiec:

Aby tam, gdzie wp³yw sekularyzacji jest silniejszy, wspólnoty chrze¶cijañskie potrafi³y skutecznie prowadziæ now± ewangelizacjê.

Nasta³y czasy, w których wiara ludzi ochrzczonych gwa³townie s³abnie albo nawet wygasa. Sprawa ma zasiêg globalny – dotyczy ludzi ¿yj±cych na ca³ym ¶wiecie. Przyczyny tkwi± w radykalnie zmienionych okoliczno¶ciach ¿ycia na wszystkich jego poziomach: spo³ecznym, kulturalnym, ekonomicznym, politycznym, nawet religijnym. Udaremnia to zakorzenienie wiary w sercu cz³owieka oraz jej obecno¶æ w relacjach miêdzyludzkich i publicznych. Potrzeba nowej ewangelizacji – prowadzenia ludzi naszych czasów do osobistego spotkania z Jezusem – sta³a siê spraw± nagl±c± zarówno w tych regionach ¶wiata, gdzie ewangelizacja nast±pi³a przed wiekami, jak i tam, gdzie dokona³y jej ostatnie pokolenia misjonarzy. Nie chodzi o to, by wszystko zacz±æ od pocz±tku, ale o kontynuacjê w nowy sposób tego, co rozpoczêli Aposto³owie po otrzymaniu zapowiedzianego przez Zmartwychwsta³ego Pana daru Ducha ¦wiêtego, po dniach oczekiwania spêdzonych na modlitwie w towarzystwie Matki Jezusa.
Nowa ewangelizacja adresowana jest zasadniczo do osób, które choæ zosta³y ochrzczone, oddali³y siê od Ko¶cio³a i ¿yj± bez odnoszenia siê do praktyki chrze¶cijañskiej; sprzyjaæ ma ich nowemu spotkaniu z Panem, który nape³nia nasze ¿ycie g³êbokim sensem i pokojem; aby pomóc w odkryciu na nowo wiary, ¼ród³a ³aski, nios±cej rado¶æ i nadziejê w ¿ycie osobiste, rodzinne i spo³eczne (Benedykt XVI, homilia na rozpoczêcie XIII Zwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów, Rzym 7 X 2012). Tak czy inaczej na sprawê patrz±c, zaczyna siê nowy etap w ¿yciu Ko¶cio³a, który dotyczy wszystkich ludzi. Tak¿e nas. Dlatego od stycznia 2014 r. obie intencje AM otrzymaj± nowe okre¶lenie.
ks. Ryszard Machnik SJ
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group