Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Czytania - WTOREK - 14STYCZNIA 2014
Autor Wiadomość
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
WysÅ‚any: 13 StyczeÅ„ 2014, 20:42   Czytania - WTOREK - 14STYCZNIA 2014

Wtorek, 14 STYCZNIA 2014

(1 Sm 1,9-20)
Gdy w Szilo skoñczono ucztê po ofierze, Anna wsta³a. A kap³an Heli siedzia³ na krze¶le przed bram± przybytku Pañskiego. Ona za¶ smutna na duszy zanosi³a do Pana modlitwy i p³aka³a nieutulona. Uczyni³a równie¿ obietnicê, mówi±c: Panie Zastêpów! Je¿eli ³askawie wejrzysz na poni¿enie s³u¿ebnicy twojej i wspomnisz na mnie, i nie zapomnisz s³u¿ebnicy twojej, i dasz mi potomka p³ci mêskiej, wtedy oddam go Panu po wszystkie dni jego ¿ycia, a brzytwa nie dotknie jego g³owy. Gdy tak ¿arliwie siê modli³a przed obliczem Pana, Heli przygl±da³ siê jej ustom. Anna za¶ mówi³a tylko w g³êbi swego serca, porusza³a wargami, lecz g³osu nie by³o s³ychaæ. Heli s±dzi³, ¿e by³a pijana. Heli odezwa³ siê do niej: Dok±d bêdziesz pijana? Wytrze¼wiej od wina! Anna odrzek³a: Nie, panie mój. Jestem nieszczê¶liw± kobiet±, a nie upi³am siê winem ani syceko duszê moj± przed Panem. Nie uwa¿aj swej s³u¿ebnicy za córkê Beliala, gdy¿ z nadmiaru zmartwienia i bole¶ci duszy mówi³am ca³y czas. Heli odpowiedzia³: Id¼ w pokoju, a Bóg Izraela niech spe³ni pro¶bê, jak± do Niego zanios³a¶. Odpowiedzia³a: Oby¶ darzy³ ¿yczliwo¶ci± twoj± s³u¿ebnicê! I posz³a sobie ta kobieta: jad³a i nie mia³a ju¿ twarzy tak [smutnej] jak przedtem. Wstali o zaraniu i oddawszy pok³on Panu, wrócili i udali siê do domu swego w Rama. Elkana zbli¿y³ siê do swojej ¿ony, Anny, a Pan wspomnia³ na ni±. Anna poczê³a i po up³ywie dni urodzi³a syna i nazwa³a go imieniem Samuel, poniewa¿ [powiedzia³a]: Uprosi³am go u Pana.

(Ps: 1 Sm 2,1.4-8)
REFREN: Ca³ym swym sercem radujê siê w Panu

Raduje siê me serce w Panu,
moc moja dziêki Panu siê wznosi,
rozwar³y siê me usta na wrogów moich,
gdy¿ cieszyæ siê mogê Twoj± pomoc±.

£uk mocarzy siê ³amie,
a s³abi przepasuj± siê moc±,
za chleb najmuj± siê syci, a g³odni odpoczywaj±,
niep³odna rodzi siedmioro, a wielodzietna wiêdnie.

To Pan daje ¶mieræ i ¿ycie,
wtr±ca do otch³ani i zeñ wyprowadza.
Pan ubo¿y i wzbogaca,
poni¿a i wywy¿sza.

Z py³u podnosi biedaka,
z bar³ogu d¼wiga nêdzarza,
by go w¶ród mo¿nych posadziæ,
by daæ mu tron chwa³y.

(1 Tes 2,13)
Przyjmijcie s³owo Bo¿e nie jako s³owo ludzkie, ale - jak jest naprawdê - jako s³owo Boga.

(Mk 1,21-28)
W mie¶cie Kafarnaum Jezus w szabat wszed³ do synagogi i naucza³. Zdumiewali siê Jego nauk±: uczy³ ich bowiem jak ten, który ma w³adzê, a nie jak uczeni w Pi¶mie. By³ w³a¶nie w synagodze cz³owiek opêtany przez ducha nieczystego. Zacz±³ on wo³aæ: Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszed³e¶ nas zgubiæ. Wiem, kto jeste¶: ¦wiêty Bo¿y. Lecz Jezus rozkaza³ mu surowo: Milcz i wyjd¼ z niego. Wtedy duch nieczysty zacz±³ go targaæ i z g³o¶nym krzykiem wyszed³ z niego. A wszyscy siê zdumieli, tak ¿e jeden drugiego pyta³: Co to jest? Nowa jaka¶ nauka z moc±. Nawet duchom nieczystym rozkazuje i s± Mu pos³uszne. I wnet rozesz³a siê wie¶æ o Nim wszêdzie po ca³ej okolicznej krainie galilejskiej.
.......................................
www.mateusz.pl/czytania
 
 
barmal


Miejscowosc: Nowy S±cz
WysÅ‚any: 14 StyczeÅ„ 2014, 07:05   

W synagodze by³ duch nieczysty! W synagodze-miejscu modlitwy.
_________________
BML
 
 
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
WysÅ‚any: 14 StyczeÅ„ 2014, 08:18   

(1 Sm 1,9-20)
.....Heli s±dzi³, ¿e by³a pijana. Heli odezwa³ siê do niej: «Dok±d bêdziesz pijana? Wytrze¼wiej od wina!»
Anna odrzek³a: «Nie, panie mój. Jestem nieszczê¶liw± kobiet±, a nie upi³am siê winem ani sycer±. Wyla³am tylko duszê moj± przed Panem. Nie uwa¿aj swej s³u¿ebnicy za córkê Beliala, gdy¿ z nadmiaru zmartwienia i bole¶ci duszy mówi³am ca³y czas».
Heli odpowiedzia³: «Id¼ w pokoju, a Bóg Izraela niech spe³ni pro¶bê, jak± do Niego zanios³a¶»....

.................
Nie nalezy wysmiewac sie z cudzej poboznosci...
Heli przylaczyl sie do modlitwy Anny, bo
"z nadmiaru zmartwienia i bole¶ci duszy"wygladala na modlitwie jak pijana...
Trzeba przed Panem wylewac duszê i czynic to nawet przez lata cale...Trzeba...Pan s³yszy...
 
 
AnnaC


Miejscowosc: Warszawa, Jerozolima
WysÅ‚any: 14 StyczeÅ„ 2014, 08:35   

1Sm
Porusza mnie imiê proroka: SAMUEL , czyli „WYB£AGANY u PANA” – Bóg wys³ucha³ Annê, tak kruch± „w nadmiarze zmartwienia” i „BOLE¦CI DUSZY”.
Oby te¿ nasze b³agania, jak jej „wypowiadane w g³êbi serca”, raczy³ Pan wys³uchaæ.

Ew. „UCZY£ ICH BOWIEM JAK TEN, który ma W£ADZÊ, a nie jak uczeni w Pi¶mie”.
Ju¿ zgromadzeni w synagodze w Kafarnaum zauwa¿yli ró¿nicê, POJÊLI, ze Jego nauka, „NOWA NAUKA Z MOC¡” jest NIEPOJÊTA.
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 14 StyczeÅ„ 2014, 08:36   

Anna jest mi bardzo bliska, bo tak jak ona nie moglam zajsc w ciaze i tak jak ona modlilam sie przez wiele lat. Pewnego razu modlilam sie po mszy hiszpanskiej, zeby Pan Bog dal mi drugie dziecko i obiecalam, ze jezeli sie pocznie to oddam je w sluzbe Boza. Podobnie jak Anna odeszlam z kosciola rozluzniona i zadowolona, postanowilam, ze bede od tej pory zapraszac do siebie gosci i pic wino. Na drugi dzien zaszlam w ciaze.
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 14 StyczeÅ„ 2014, 08:45   

Jak duzo zlych duchow wokol, jak bardzo trzeba sie wystrzegac maski, ktora zakladaja, aby nadac sobie mile oblicze i nas omamic.
Jak duzo wokol zawoalowanej niecheci i zadrosci. Ale jest tez milosc, tylko ze ona nie krzyczy, nie zabiega o pierwszenstwo. Jest cicha jak powiew wiatru
Ostatnio zmieniony przez Dorota Halasa 14 StyczeÅ„ 2014, 09:24, w caÅ‚oÅ›ci zmieniany 1 raz  
 
 
AnnaC


Miejscowosc: Warszawa, Jerozolima
WysÅ‚any: 14 StyczeÅ„ 2014, 09:01   

Ew
ON nawet w szabat [jak to ON] rozkazuje nawet duchom nieczystym w synagodze pe³nej F/faryzeuszy i s± MU te duchy pos³uszne.
Tylko On mo¿e zmieniaæ nasze ¿ycie - wszêdzie, w dowolnym czasie - i w³a¶nie tylko na to mo¿emy liczyæ. Dziêki Ci, Panie.
 
 
dbs


Miejscowosc: W-wa
WysÅ‚any: 14 StyczeÅ„ 2014, 09:34   

"To Pan daje ¶mieræ i ¿ycie,
wtr±ca do otch³ani i zeñ wyprowadza.
Pan ubo¿y i wzbogaca,
poni¿a i wywy¿sza."
Ps: 1
_________________
Z Bogiem!
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 14 StyczeÅ„ 2014, 09:38   

„Nowa jaka¶ nauka z moc±”. A wiec nie tylko NOWA jest ta nauka, ale jest ona gloszona z MOCA. Nowosc bez mocy jest jalowa, a moc nie ukierunkowana na Prawde jest slepa i bardzo czesto barbarzynska. Nowe tylko wtedy ma sens zbawczy, jezeli pochodzi od Boga . Pochodzac od Boga ma rowniez moc zbawcza.

„Przyszed³e¶ nas zgubiæ. Wiem, kto jeste¶: ¦wiêty Bo¿y”.
„Opetanie przez ducha nieczystego” polega na dwoch wzajemnie wykluczajacych sie manifestacjach : wielkiej poboznosci i przenikliwosci teologicznej i jednoczesnie calkowitym zaprzeczeniu Chrystusowej misji zbawczej.
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 14 StyczeÅ„ 2014, 09:39   

Doroto pilas, czy nie pilas wina? Jezeli zdecydowalawas sie pic , to co oznaczala ta decyzja?
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 14 StyczeÅ„ 2014, 09:59   

Opis szczerej modlitwy, z glebi serca, poprzez ktora Anna „wylala dusze swoja przed Panem”, modlitwy dziwnej, ktora sie Helemu wydawala przypadkiem upojenia alkoholowego, modlitwy skutecznej, dzieki owej szczerosci, poparciu jej slubem i blogoslawienstwem Helego.

Wbrew pozorom, ta modlitwa, chociaz bardzo prywatna, miala i ma konnotacje daleko szersze, mozna powiedziec uniwersalne, bo wiaze sie z historia Izraela i historia powszechna, ktorej Izrael jest czescia.

Oprocz tego, powyzszy epizod z zycia Anny mowi o wielkim znaczeniu macierzynstwa, nie tylko dla niej, ale w ogole, dla kazdej kobiety i to nie tylko w sensie psychologicznym i socjalnym ale rowniez duchowym.
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 14 StyczeÅ„ 2014, 10:52   

Staralam sie nie pic za bardzo wina kiedy chcialam zajsc w ciaze, po modlitwie stwierdzilam, ze zrobilam wszystko, ze "badz wola Twoja". Wczesniej chcialam Panu Bogu pomoc przez nie picie wina, a jak sie zawierzylam to odetchnelam z ulga, zaczelam zapraszac ludzi i pic wino (oczywiscie bez przesady) nie wiedzac nawet, ze juz jestem w ciazy.Moze dlatego moja corka ma wesole usposobienie.

Zreszta w 2006 roku pisalam w Naszym Domu o radosci z zajscia w ciaze i o cudzie modlitwy.

Maciezynstwo jest najpiekniejsza rzecza w zyciu kobiety i rozumiem dobrze bol Anny oraz jej gorliwosc w modlitwie. Zadne skarby nie wynagrodza poczecia i narodzin dziecka. Jest to dla mnie symbol stworzenia swiata. Pamietam jak po urodzeniu sie Tereski polozylam ja kolo siebie na lozku i patrzylam na nia chyba prze 2 albo 3 dni podziwiajac cud stworzenia. A dzisiaj wrzeszczalam na nia na ulicy, a ona wrzeszczala na mnie i nie chciala mnie w ogole sluchac. I wtedy przypomnialm sobie dzisiejsze czytanie i pomyslalam o Annie i o sobie, ze mimo wszystko macierzynstwo jest najpiekniejsza rzecza w zyciu kobiety i nie zamienilabym go na zadne skarby, choc czesto krzycze, bo chce byc prawdziwa przed moimi dziecmi i chce zeby widzialy, ze jestem zdeberwowana jak jestem, ale ze mi przechodzi
 
 
AnnaC


Miejscowosc: Warszawa, Jerozolima
WysÅ‚any: 14 StyczeÅ„ 2014, 11:27   

Dzieki, Doroto za swiadectwo na temat macierzyñstwa, jego ró¿nych z³o¿ono¶ci itp. - wiadomo, na ile jest istotne dla nas kobiet, a w czasach Anny i d³ugo, d³ugo pó¼niej tym bardziej istotne byly wzglêdy spo³eczne, bo przecie¿ nieposiadanie dzieci by³o, jak wiadomo, hañbi±ce, itp.. Sprawa potomstwa przeciez potem jakby "narasta i rozrasta siê" -podobnym przed³u¿eniem "skarbu" s± wnuczeta - mam ma³e, i s± dni, kiedy spedzam z nimi godziny, a wtedy czujê sie podobnie jak przed laty.
Ostatnio zmieniony przez AnnaC 14 StyczeÅ„ 2014, 13:44, w caÅ‚oÅ›ci zmieniany 2 razy  
 
 
Alina


WysÅ‚any: 14 StyczeÅ„ 2014, 11:45   

Nie jestem pewna czy duch nieczysty jest tym samym co z³y duch. Nie wiem jak wygl±da t³umaczenie tego tekstu i jakie s³owo znajduje siê w tek¶cie oryginalnym. Wa¿ne jest jednak dla mnie to, ¿e duch nieczysty jest w miejscu modlitwy, ¿e rozpoznaje Jezusa i mo¿e nape³niaæ cz³owieka jakim¶ lêkiem przed Nim. Jestem pewna , ¿e duch nieczysty kryje siê pod wieloma rodzajami pobo¿no¶ci. On nie pozwala ludziom rozwin±æ skrzyde³, nie pozwala pój¶æ za Jezusem dalej, wt³acza nam nieustannie w g³owê, ¿e przeciêtno¶æ w sferze ducha i wiary oraz zewnêtrzna nieprzystaj±ca do ¿ycia pobo¿no¶æ w zupe³no¶ci wystarcza. Niekiedy duch ten daje do zrozumienia, ¿e pój¶cie dalej jest dewocj±, szaleñstwem, ograniczeniem wolno¶ci, czym¶ przesadzonym i nie na miejscu.
Jezus jest Panem, w Nim jest Moc, to On ma w³adzê...
Nape³niaj nas Panie nieustannie swoim Czystym Duchem...


Te¿ zdarza mi siê krzyczeæ na dzieci, choæ raczej rzadko. Raczej uznajê krzyk za swoj± pora¿kê, bo wydaje mi siê, ¿e ludzie nie powinni krzyczeæ na siebie nawzajem .Mój najm³odszy synek najczê¶ciej w takich sytuacjach pyta potem: mamo czy wszystko dobrze, czy nic siê nie sta³o? i mówi do mnie , a teraz mnie przepro¶. Zazwyczaj krzyk zamieniamy na t³umaczenie i przepraszamy siebie nawzajem.
Pewnie jestem naiwna i nie bardzo znam siê na wychowywaniu dzieci, ale cierpliwo¶æ i ³agodno¶æ i spokojna rozmowa choæ nie zawsze mi siê udaj±- przekonuj± mnie du¿o bardziej.
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 14 StyczeÅ„ 2014, 12:25   

Ja nie jestem zwolennikiem ani zbytniej lagodnosci, ani krzyku lecz szczerosci. Ona jest dla mnie najwazniejsza, bo jest prawdziwa
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 14 StyczeÅ„ 2014, 13:53   

Mysle, ze wnuczeta sa naturalnym przedluzeniem radosci macierzynstwa, ktora jest tym wieksza im prawdziwsza, czyli nie lukrowana tylko piekna jak roza z kolcami, bo nie ma rozy bez kolcow i na tym pokega jej urok i urok zycia w ogole, na prawdziwosci. Jezus w ogole nie jest w swoich wypowiedzach mily,ani lagdny. Jest wrecz szorski, bo nie chce sie nikomu przypodobac, lecz chce byc prawdziwym.

Jezus nie ocenia nikogo, lecz zadaje pytania.

Moja radosc z cudownego poczecia Tereski byla tym wieksza, ze o tym ze jestem w ciazy dowiedzialam sie we wlasne urodziny. To jest najwiekszy prezent, ktory dostalam od Pana Boga
 
 
BJW


Miejscowosc: Nadarzyn k. Warszawy
WysÅ‚any: 15 StyczeÅ„ 2014, 00:11   

Kiedy przychodz± na ¶wiat dzieci , rado¶æ przepelnia nas i gasi pamiêæ bólu narodzin jak plomyk na wietrze.

Kiedy Pan powo³uje dziecko do siebie ,Matka ma dwa wyj¶cia , drugie to bardziej kochaæ Boga, ze j± wybra³ aby ponios³a to cierpienie. O pierwszym nie warto pisaæ .
¦wiadomo¶æ cierpienia Maryi pod krzy¿em pozwala wtulic twarz w Jej szaty i szeptac " naucz mnie Matko modliæ sie i ufaæ".
Anna jest mi bliska bo mimo przeciwwskazañ medycznych i werdyktu, ze nie "donosze"
4 ci±¿y i najm³odszej córki , urodzi³am zdrowa fantastyczna dziewczynkê .
Co do krzyku pamietam Alino jak nasz m³odszy syn mia³ 4 latka i m±¿ lekko klepnal go w ty³ek , m³ody odpowiedzia³ "dlaczego mnie bijesz , wszyscy mamy tego samego Ojca w niebie. Ja bym Ciebie nie uderzy³ " to by³ pierwszy i ostatni klaps i by³ 14 lat temu. Takie proste a takie mocne s³owa , dzieci s± baaaardzo blisko Pana.
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 15 StyczeÅ„ 2014, 00:54   

Bog daje i zabiera. Trudno jest przyjac slowa "badz wola Twoja" kiedy sie utraci dziecko, ale pograzona w bolu matka, ktora zbliza sie do tego czula Matke Boska moze tylko zaufac.
Jak trudno jest nam pojac wole Boza, jak trudno pojac absolut Milosci Bozej kiedy dotyka nas cierpienie. Opatrznosci Boza prowadz
 
 
BJW


Miejscowosc: Nadarzyn k. Warszawy
WysÅ‚any: 15 StyczeÅ„ 2014, 07:55   

Bóg daje nam ¶wiadomo¶æ, ¿e nasze dzieci nie nale¿± do nas.
On nie jest z³odziejem, zabiera czy te¿ lepiej - powo³uje, to co Jego.
Jego dzieci.
Tak, w cierpieniu "b±d¼ wola Twoja " nabiera zupe³nie innego znaczenia.
"wola" o któr± nigdy by¶my nie prosi³y a kiedy siê dope³nia "przyjd¼ Królestwo Twoje"
Z Bogiem
 
 
AnnaC


Miejscowosc: Warszawa, Jerozolima
WysÅ‚any: 15 StyczeÅ„ 2014, 09:12   

Nasze dzieci s± nam tylko "wypo¿yczone" przez Pana, dane pod opiekê, nie nale¿± do nas...
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group