Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UĹźytkownicyUĹźytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Czytania-WTOREK-21.01-Wsp.św. Agnieszki, dziewicy i męczenn.
Autor Wiadomość
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
Wysłany: 20 Styczeń 2014, 20:51   Czytania-WTOREK-21.01-Wsp.św. Agnieszki, dziewicy i męczenn.

Wtorek, 21 STYCZNIA 2014

Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy


(1 Sm 16,1-13)
Rzekł Pan do Samuela: Dokąd będziesz się smucił z powodu Saula? Uznałem go przecież za niegodnego, by panował nad Izraelem. Napełnij oliwą twój róg i idź: Posyłam cię do Jessego Betlejemity, gdyż między jego synami upatrzyłem sobie króla. Samuel odrzekł: Jakże pójdę? Usłyszy o tym Saul i zabije mnie. Pan odpowiedział: Weźmiesz ze sobą jałowicę i będziesz mówił: Przybywam złożyć ofiarę Panu. Zaprosisz więc Jessego na ucztę ofiarną, a Ja wtedy powiem ci, co masz robić: wtedy namaścisz tego, którego ci wskażę. Samuel uczynił tak, jak polecił mu Pan, i udał się do Betlejem. Naprzeciw niego wyszła przelękniona starszyzna miasta. [Jeden z nich] zapytał: Czy twe przybycie oznacza pokój? Odpowiedział: Pokój. Przybyłem złożyć ofiarę Panu. Oczyśćcie się i chodźcie złożyć ze mnąił też Jessego i jego synów i zaprosił ich na ofiarę. Kiedy przybyli, spostrzegł Eliaba i mówił: Z pewnością przed Panem jest jego pomazaniec. Pan jednak rzekł do Samuela: Nie zważaj ani na jego wygląd, ani na wysoki wzrost, gdyż nie wybrałem go, nie tak bowiem człowiek widzi , bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce. Następnie Jesse przywołał Abinadaba i przedstawił go Samuelowi, ale ten rzekł: Ten też nie został wybrany przez Pana. Potem Jesse przedstawił Szammę. Samuel jednak oświadczył: Ten też nie został wybrany przez Pana. I Jesse przedstawił Samuelowi siedmiu swoich synów, lecz Samuel oświadczył Jessemu: Nie ich wybrał Pan. Samuel więc zapytał Jessego: Czy to już wszyscy młodzieńcy? Odrzekł: Pozostał jeszcze najmniejszy, lecz on pasie owce. Samuel powiedział do Jessego: Poślij po niego i sprowadź tutaj, gdyż nie rozpoczniemy uczty, dopóki on nie przyjdzie. Posłał więc i przyprowadzono go: był on rudy, miał piękne oczy i pociągający wygląd. - Pan rzekł: Wstań i namaść go, to ten. Wziął więc Samuel róg z oliwą i namaścił go pośrodku jego braci. Począwszy od tego dnia duch Pański opanował Dawida. Samuel zaś udał się z powrotem do Rama.

(Ps 89,20-22.27-28)
REFREN: Ja sam wybrałem Dawida na króla

Mówiąc kiedyś w widzeniu
do świętych Twoich, rzekłeś:
„Na głowę mocarza włożyłem koronę,
wyniosłem wybrańca z ludu.

Znalazłem Dawida, mojego sługę,
namaściłem go moim świętym olejem,
by ręka moja zawsze przy nim była
i umacniało go moje ramię.

On będzie wołał do Mnie: "Ty jesteś moim Ojcem,
moim Bogiem, Opoką mojego zbawienia".
A Ja go ustanowię pierworodnym,
najwyższym z królów ziemi”.

(Ef 1,17-18)
Niech Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa przeniknie nasze serca swoim światłem, abyśmy wiedzieli, czym jest nadzieja naszego powołania.

(Mk 2,23-28)
Pewnego razu, gdy Jezus przechodził w szabat wśród zbóż, uczniowie Jego zaczęli po drodze zrywać kłosy. Na to faryzeusze rzekli do Niego: Patrz, czemu oni robią w szabat to, czego nie wolno? On im odpowiedział: Czy nigdy nie czytaliście, co uczynił Dawid, kiedy znalazł się w potrzebie, i był głodny on i jego towarzysze? Jak wszedł do domu Bożego za Abiatara, najwyższego kapłana, i jadł chleby pokładne, które tylko kapłanom jeść wolno; i dał również swoim towarzyszom. I dodał: To szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu. Zatem Syn Człowieczy jest panem szabatu.
.................................
www.mateusz.pl/czytania
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
Wysłany: 21 Styczeń 2014, 01:09   

"człowiek widzi , bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce" Bog wybiera na swoich wyslancow ludzi niepozornych, takich ktorych nie wybralby czlowiek.

Czlowiek patrzy bowiem na wyglad, na stanowisko, na poziom edukacji, na posiadany majatek i na kumoterstwo. Ale to wszystko jest niczym w oczach Boga. To sa atrapy, ktorymi mamimy sie my ludzie kierujac sie naszymi slabosciami. Bog wybral Dawida, pasterza, najmlodszego i najmniejszego syna Jessego i naznaczyl go krolem Izraela. Dal mu swojego Ducha
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
Wysłany: 21 Styczeń 2014, 01:10   

Prawo Boze jest prawem sluzacym czlowiekowi i jego dobru. Jest jedynym sprawiedliwym prawem, gdyz kieruje sie miloscia do czlowieka. Prawo ustanowione przez czlowieka sluzy zachowaniu pewnego porzadku i jest potrzebne, ale poniewaz jest sporzadzone przez czlowieka, wynika z jego slabosci. Prawo ludzkie sluzy utrwaleniu wladzy bogatych i silnych, sluzy karaniu, a nie uczeniu. Sluzy utrzymaniu wladzy. Jezus szanuje prawo ustanowione przez wladze swiecka. W swoim postepowaniu jako Syn Bozy kieruje sie jednak prawem Bozym opartym na milosci w stosunku do drugiego czlowieka. Jego prawo jest milosierne. Nie jest takie najczesciej prawo ustanowione przez czlowieka.
 
 
Alina


Wysłany: 21 Styczeń 2014, 08:22   

Jezus wyprowadza człowieka spod prawa do większej sprawiedliwości i wolności. Sprawiedliwość i wolność Jezusa są po prostu Miłością. Nie będziemy rozliczani z wypełniania przykazań, będziemy rozliczani z podobieństwa do Niego, z tego czy nauczyliśmy się od Niego kochać.
 
 
AnnaC


Miejscowosc: Warszawa, Jerozolima
Wysłany: 21 Styczeń 2014, 08:34   

To szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu. Zatem Syn Człowieczy jest panem szabatu.”
Szabat jako dar Boga miał służyć życiu, człowiekowi. Gdy jakieś prawo pochodzi naprawdę od Boga, zawsze jest prawem niosącym życie. Panem wszelkiego prawa jest JEZUS – tylko On jest prawdziwie wolny, niezależny, tylko On daje Życie.
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
Wysłany: 21 Styczeń 2014, 09:00   

Rewolucyjne slowa Chrystusa, ktore sa nowym winem potrzebujacym nowych buklakow . Slowa olbrzymiego szacunku dla czlowieka, czlowieka cielesnego a nie abstrakcyjnego, czlowieka „glodnego”, ktory „w szabat robi to, czego nie wolno”, gdyz „szabat zostal ustanowiony dla czlowieka” a nie odwrotnie. Nie jest to jedna z interpretacji uczonych w Prawie, ale suwerenne stwierdzenie Boga.
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
Wysłany: 21 Styczeń 2014, 09:01   

Dawid jest figura Jezusa Chrystusa. Pochodzil z Betlejem, ktore bylo zaleknione jak Jerozolima na wiesc o narodzinach Mesjasza, gdy tymczasem Jego misja byl pokoj („chwala na wysokosciach Bogu, a na ziemi pokoj ludziom dobrej woli”. Dawid znaleziony posrod owiec, jak Jezus narodzony w stajni. Nie nalezal do znaczacej rodziny. Krol byl zagrozeniem dla niego od samego poczatku. Wsrod swoich nie mial uznania, jak Jezus wsrod krewnych i w Nazarecie. Duch Bozy go „opanowal”. Zostal namaszczony przez Saula, jak Jezus przez Jana Chrzciciela podczas chrztu w Joradanie. „Był on rudy, miał piękne oczy i pociągający wygląd”, a wiec nie byla to zwykle, konwencjonalne piekno, ale piekno ktore trzeba bylo odkryc, uczac sie Bozego spojrzenia, „bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce”.
 
 
Alicja


Miejscowosc: Lublin
Wysłany: 21 Styczeń 2014, 09:53   

Myśląc o " szabacie" myślę, źe czasami mamy problem z tym, źe czujemy się niewolnikami nakazów i zakazów. Tego co wolno a czego nie wolno. Mamy problem aby dostrzec to, iż przestrzeganie Bożego Prawa jest przepisem na źycie doskonałe, na życie wypełnione Miłością.
Ileź wokół ludzkich dramatów z tego powodu.
 
 
ElzbietaS
Elzbieta


Miejscowosc: Tokio
Wysłany: 21 Styczeń 2014, 12:25   

Tak, Boze prawo to pomoc dana przez Boga czlowiekowi. I trzeba by sie bylo trzymac tego z wdziecznoscia nie robiac prezentu Panu Bogu z wymuszonego posluszenstwa, tylko proszac o pomoc w wytrwaniu. Na wlasnej sciezce o dramat nie trudno.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group