Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Pedagogia slowa
Autor Wiadomość
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 19 Luty 2014, 09:01   Pedagogia slowa

„ (...) Ka¿dy cz³owiek winien byæ chêtny do s³uchania, nieskory do mówienia, nieskory do gniewu.

ISTOTNIE, KTO NIE UMIE SLUCHAC A LUBI MOWIC, SZYBKI JEST ZWYKLE DO GNIEWU I DO DENERWOWANIA INNYCH.



„Przyjmijcie w duchu ³agodno¶ci zaszczepione w was s³owo, które ma moc zbawiæ dusze wasze”.

SLOWO POKOJU JEST SLOWEM ZBAWIENIA.


"Je¿eli kto¶ uwa¿a siê za cz³owieka religijnego, lecz ³udz±c serce swoje nie pow¶ci±ga swego jêzyka, to pobo¿no¶æ jego pozbawiona jest podstaw".

PRAWDZIWA POBOZNOSC NIE IDZIE W PARZE Z PLOTKARSTWEM, OBMOWAMI I ROZWIAZLYM GADANIEM.


" Religijno¶æ czysta i bez skazy wobec Boga i Ojca wyra¿a siê w opiece nad sierotami i wdowami w ich utrapieniach i w zachowaniu siebie samego nieskalanym od wp³ywów ¶wiata".

CHODZI NAM O CZYSTA RELIGIJNOSC, „BEZ SKAZY”, A NIE PO PROSTU O RELIGIJNOSC.
 
 
BJW


Miejscowosc: Nadarzyn k. Warszawy
WysÅ‚any: 19 Luty 2014, 09:24   

Drogi Ojcze,
¯yjemy w cywilizacji k³ótni o wszystko i ze wszystkimi. Tak¿e kto prawdziwym katolikiem a kto
mniejszym.
Nigdy dot±d kultura s³owa nie by³a tak niska. Wyra¿amy rzeczywisto¶æ pospiesznie i niechlujnie.
Gdyby ten dialog prze³o¿yæ na czyny, gdyby............
Jakie wyj¶cie ?
My¶le, ze ¿yciowa postawa Chrze¶cijanina bardziej przemawia od trafnych ripost prosto w serce adwersarza. Nauka rozmowy a nie polemiki okre¶lonej jednym celem - moje na wierzchu, moja racja. Jak bardzo jeste¶my g³usi na s³owa innych kiedy chcemy utrzymaæ w³asne przekonanie o nieomylnosci.
Z przera¿eniem my¶le o kampaniach wyborczych i tonach nieprzyjaznych s³ów, które przetocz± sie przez nasze g³owy .
Modlmy sie o umiejêtno¶æ rozmowy z szacunkiem i uwaga dla rozmówcy .
 
 
dbs


Miejscowosc: W-wa
WysÅ‚any: 19 Luty 2014, 09:49   

"Nigdy dot±d kultura s³owa nie by³a tak niska."
:/
Mimo, ¿e w g³êbi ducha od dawna tak uwa¿am, to jednak tylko w skrajnych wypadkach, w swojej bezsilno¶ci i ekstremalnym zaskoczeniu, wypowiadam tak± opiniê. Z jednej strony nie ¿yjê a¿ tak d³ugo, ¿eby stwierdziæ, ¿e nigdy dot±d tak kiepsko nie by³o, a z drugiej strony, kiedy mój dyrektor mówi mi, ¿e u¿ywam „ko¶cielnych” s³ów, to w sumie nie wiem, czy siê cieszyæ, czy martwiæ. Dyrektor jest duuu¿o m³odszy.
_________________
Z Bogiem!
 
 
BJW


Miejscowosc: Nadarzyn k. Warszawy
WysÅ‚any: 19 Luty 2014, 10:43   

Dario,
Jakkolwiek jest , a Kochanowskich czy Krasickich jak na lekarstwo, to tacy ludzie
jak Ty "katolickimi s³owami " daj± dobre ¶wiadectwo . Jak przypuszczam za s³owami
id± tez czyny w codziennym dniu dlatego jest zauwa¿alne.

Jak jako¶æ chleba zale¿y od zakwasu, tak nasze s³owa i czyny od jako¶ci ducha i cia³a.
Bardzo wyra¼nie to widzê, wczoraj zmêczona grypa w ³ó¿ku ca³y ¶wiat wyrazalam inaczej.
Dzisiaj wstalam idê na spacer w Krynicy (ferie) i ¶wiat znów jest przyjazny.
S³owa tañcz± wokó³.
Szczê¶liwi ludzie u¿ywaj± szczê¶liwych s³ow, my¶le patrz±c na radosne dzieciaki które wróci³y ze stoku.
B±d¼my zatem pogodni wewn±trz
Pozdrawiam z gór a ¶niegu jak na lekarstwo.


Szczê¶c Bo¿e
 
 
dbs


Miejscowosc: W-wa
WysÅ‚any: 19 Luty 2014, 12:15   

"...za s³owami id± tez czyny..."
Hmm, w sumie nie wiem. Mo¿e wygl±daæ na fa³szyw± skromno¶æ albo prawdziw± pychê.
:/
Jêzyk jest ¿ywy. To truizm. Zawsze by³a w modzie nowomowa, to tak¿e truizm. Sama ni± przesi±knê³am z racji rodzaju i ¶rodowiska pracy. Staram siê jednak uwa¿aæ, oczywi¶cie z ró¿nym skutkiem.
***
Dobrego zdrowia, udanych ferii w arcypiêknej Krynicy!
:)
By³am jeden raz w swoim szkolnym ¿yciu na zimowisku w górach i równie¿ ¶niegu nie by³o. Pamiêtam za to kwitn±ce bazie i pstr±gi w potoku.
:)))
Mo¿e w³a¶nie z powodu tego rozczarowania nie przepadam za górami...
:/
U¶miechniêtego dnia!
:)
_________________
Z Bogiem!
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 19 Luty 2014, 18:26   

To taki bardzo wazny temat : kultura rozmowy, kultura dialogu, to chyba najbardziej swiadczy o kulturze czlowieka i kulturze wspolnoty.
W pewnym momencie Giga uzyla jednego wyrazenia : "cukier" i wszyscy zrozumieli o co chodzi. Wyraznie relacje z nizej podpisanym staly sie mniej cukrowe. Nie znaczy, ze nalezy sie na kims niewolniczo wzorowac. Podobalo mi sie, ze Zosia nie stracila rezonu i w dalszym ciagu "cukruje" . Sadze, ze to tez pozwala cos zrozumiec, ze nie wszystko "cukrem" co tak wyglada i kazdy wedlug swojej skali "cukier" dawkuje. Jasne, ze sa tez inne kuchenne dodatki. To wszystko swiadczy o kulturze sporzadzania posilkow. Jest tez kultura ich serwowania, kultura jedzenia .... Czy nie za bardzo rzecz skomplikowalem ?
 
 
JurekS


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 19 Luty 2014, 21:50   

Ani trochê. Nawet siê dobrze poczu³em ze swoj± sol± i pieprzem :)
_________________
Pozdrawiam
Jurek S
 
 
dbb


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 19 Luty 2014, 23:49   

Ty Jurku dobrze sie poczules ze swoja sola i pieprzem,a ja nie. Przyznaje, ze masz czesto racje,ale swoja strawe podajesz w swoim jedynie guscie smakowym,w ktorym nie wszyscy gustuja. Sama lubie strawe doprawiona ale odrobina cukru zawsze to sublimuje.Lepiej niech kazdy sobie doprawia. Po ostrym posilku wskazany tez deser.To tak dla rownowagi kwasowo zasadowej.
Dario, uwazam,ze falszywa skromnosc w jakims sensie wynika z pychy. Nie mam watpliwosci jednak, ze ciebie to nie dotyczy.
 
 
JurekS


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 20 Luty 2014, 08:04   

Basiu, przyjmuj±c, ¿e DOM jest jednym, wielkim daniem czym¿e by by³o to danie bez soli i pieprzu? :) A po za tym po takich s³odko¶ciach cz³owieka na senno¶æ bierze i mo¿e w drzemkê (duchow±) popa¶æ ;)
To tak, ¿eby nie wypa¶æ z wprawy. :)
_________________
Pozdrawiam
Jurek S
 
 
dbs


Miejscowosc: W-wa
WysÅ‚any: 20 Luty 2014, 11:27   

Danusiu,
" falszywa skromnosc w jakims sensie wynika z pychy"
Masz racjê, odbieram j± jako rodzaj kamuflowanej pychy, mo¿e nawet nieu¶wiadomionej.

Pozdrawiam przedwiosennie!
_________________
Z Bogiem!
 
 
barmal


Miejscowosc: Nowy S±cz
WysÅ‚any: 20 Luty 2014, 21:46   

Sorry Jerzy-kolejny raz nazywasz basi± nie Basie( jest nas chyba dwie w porywach do trzech-je¶li dobrze ogarniam) wcze¶niej wypowiada³a siê Beatka, a o pieprzu-Danusia.
_________________
BML
 
 
barmal


Miejscowosc: Nowy S±cz
WysÅ‚any: 20 Luty 2014, 21:47   

Dla mnie osobi¶cie kulinarnie najwa¿niejsza jest sól.
_________________
BML
 
 
JurekS


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 20 Luty 2014, 22:18   

Chyba mam jak±¶ atencjê do Ba¶ Basiu :) ¿e mi tak to imiê samo siê nasuwa. Bêdzie poprawa :)
_________________
Pozdrawiam
Jurek S
 
 
barmal


Miejscowosc: Nowy S±cz
WysÅ‚any: 21 Luty 2014, 07:23   

:))
_________________
BML
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group