Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Dzis FATIMA - trzynasty miesiaca...
Autor Wiadomość
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
WysÅ‚any: 13 Marzec 2014, 16:16   Dzis FATIMA - trzynasty miesiaca...

http://www.vatican.va/rom...-fatima_pl.html

KONGREGACJA NAUKI WIARY

Orêdzie fatimskie


PREZENTACJA

Na prze³omie drugiego i trzeciego tysi±clecia Papie¿ Jan Pawe³ II postanowi³ opublikowaæ zapis trzeciej czê¶ci « tajemnicy fatimskiej ».

Po dramatach i okrucieñstwach XX stulecia, jednego z kluczowych okresów ludzkich dziejów, którego kulminacyjnym momentem by³ krwawy zamach na « s³odkiego Chrystusa na ziemi », zostaje oto ujawniona rzeczywisto¶æ, która wspó³tworzy historiê, a zarazem wyja¶nia jej g³êboki sens w perspektywie duchowej, niechêtnie przyjmowanej przez wspó³czesn± mentalno¶æ, pozostaj±c± pod silnym wp³ywem racjonalizmu.

Objawienia i nadprzyrodzone znaki wystêpuj± w ca³ych dziejach, wkraczaj± w centrum ludzkich wydarzeñ i towarzysz± historii ¶wiata, zdumiewaj±c wierz±cych i niewierz±cych. Zjawiska te nie mog± byæ sprzeczne z tre¶ci± wiary, natomiast winny byæ skupione wokó³ centralnego motywu Chrystusowego przepowiadania — wokó³ mi³o¶ci Ojca, która pobudza ludzi do nawrócenia i daje im ³askê, aby potrafili zawierzyæ Mu z synowsk± ufno¶ci±. Tak± wymowê ma równie¿ orêdzie z Fatimy, którego nagl±ce wezwanie do nawrócenia i pokuty wprowadza nas w istocie w samo serce Ewangelii.

Fatima to bez w±tpienia najbardziej profetyczne z objawieñ nowo¿ytnych. Pierwsza i druga czê¶æ « tajemnicy », które zostaj± opublikowane w pierwszej kolejno¶ci w trosce o kompletno¶æ dokumentacji, dotycz± przede wszystkim straszliwej wizji piek³a, kultu Niepokalanego Serca Maryi i drugiej wojny ¶wiatowej oraz zapowiadaj± ogromne szkody, jakie Rosja mia³a wyrz±dziæ ludzko¶ci przez odej¶cie od wiary i wprowadzenie komunistycznego totalitaryzmu.

W 1917 r. nikt nie móg³by sobie wyobraziæ tego wszystkiego: troje pastorinhos (pastuszków) z Fatimy widzi, s³yszy i zapamiêtuje objawienia, a £ucja, ¶wiadek ¿yj±cy do dzisiaj, na polecenie biskupa Leirii i za przyzwoleniem Matki Bo¿ej utrwala je na pi¶mie.

Odno¶nie opisu pierwszych dwóch czê¶ci « tajemnicy », ju¿ zreszt± wcze¶niej opublikowanych i st±d powszechnie znanych, wybrano tekst zapisany przez siostrê £ucjê w trzecim wspomnieniu datowanym 31 sierpnia 1941 r.; w czwartym wspomnieniu z 8 grudnia 1941 r. siostra £ucja uzupe³ni³a je kilkoma dodatkowymi uwagami.

Trzecia czê¶æ « tajemnicy » zosta³a spisana « na polecenie Jego Ekscelencji biskupa Leirii i Matki Naj¶wiêtszej... » 3 stycznia 1944 r.

Istnieje jeden tylko rêkopis, którego fotokopia zostaje tutaj zamieszczona. Zapieczêtowana koperta by³a przechowywana najpierw przez biskupa Leirii. Aby zapewniæ lepsz± ochronê « tajemnicy », koperta zosta³a przekazana 4 kwietnia 1957 r. do Tajnego Archiwum ¦wiêtego Oficjum. Siostra £ucja zosta³a o tym powiadomiona przez biskupa Leirii.

Zgodnie z rejestrem Archiwum, 17 sierpnia 1959 r. komisarz ¦wiêtego Oficjum o. Pierre Paul Philippe O.P., w porozumieniu z Jego Eminencj± kard. Alfredo Ottavianim, dostarczy³ kopertê zawieraj±c± zapis trzeciej czê¶ci « tajemnicy fatimskiej » Janowi XXIII. Jego ¦wi±tobliwo¶æ « po pewnych wahaniach » odpowiedzia³: « Poczekajmy. Bêdê siê modli³. Powiadomiê ojca o mojej decyzji ».1

Papie¿ Jan XXIII postanowi³ pó¼niej odes³aæ zapieczêtowan± kopertê do ¦wiêtego Oficjum i nie ujawniaæ trzeciej czê¶ci « tajemnicy ».

27 marca 1965 r. Pawe³ VI odczyta³ jej tre¶æ wraz z substytutem, Jego Ekscelencj± arcybiskupem Angelo Dell’Acqua, i odes³a³ kopertê do Archiwum ¦wiêtego Oficjum, postanawiaæ nie publikowaæ tekstu.

Z kolei Jan Pawe³ II poprosi³ o dostarczenie mu koperty z trzeci± czê¶ci± «tajemnicy» po zamachu z 13 maja 1981 r. Jego Eminencja kard. Franjo Seper Prefekt Kongregacji przekaza³ 18 lipca 1981 r. Jego Ekscelencji arcybiskupowi Eduardo Martinezowi Somalo, substytutowi Sekretariatu Stanu, dwie koperty — bia³± z oryginalnym tekstem siostry £ucji w jêzyku portugalskim, oraz pomarañczow± z t³umaczeniem « tajemnicy » na jêzyk w³oski. 11 sierpnia tego¿ roku arcybiskup Marti-nez zwróci³ obydwie koperty do Archiwum ¦wiêtego Oficjum.2

Jak wiadomo, Papie¿ Jan Pawe³ II od samego pocz±tku powzi±³ my¶l o zawierzeniu ¶wiata Niepokalanemu Sercu Maryi i sam u³o¿y³ modlitwê, która mia³a zostaæ odczytana podczas liturgii, któr± nazwa³ « Aktem zawierzenia », sprawowanej w bazylice Matki Boskiej Wiêkszej 7 czerwca 1981 r., w uroczysto¶æ Zes³ania Ducha ¦wiêtego — dzieñ wybrany jako wspomnienie 1600. rocznicy Soboru Konstantynopolitañskiego I i 1550. rocznicy Soboru Efeskiego. Poniewa¿ Papie¿ nie móg³ w niej uczestniczyæ, odtworzono jego przemówienie uprzednio zarejestrowane. Poni¿ej zamieszczamy tekst odnosz±cy siê bezpo¶rednio do Aktu zawierzenia:

« O, Matko ludzi i ludów, Tobie znane s± wszystkie ich cierpienia i nadzieje, Ty czujesz po macierzyñsku wszystkie zmagania miêdzy dobrem i z³em, ¶wiat³o¶ci± i ciemno¶ci± jakie wstrz±saj± ¶wiatem — przyjmij nasze wo³anie skierowane w Duchu Przenaj¶wiêtszym wprost do Twojego Serca i ogarnij mi³o¶ci± Matki i S³u¿ebnicy tych, którzy najbardziej na to czekaj± — a zarazem: na których zawierzenie Ty równie¿ czekasz szczególnie. We¼ w sw± macierzyñsk± opiekê ca³± rodzinê ludzk± któr± z ¿arliwo¶ci± Tobie, o Matko, zawierzamy. Niech dla nas wszystkich przybli¿y siê czas pokoju i wolno¶ci, czas prawdy, sprawiedliwo¶ci i nadziei ».3

Jednak¿e Ojciec ¦wiêty, pragn±c jak najwierniej spe³niæ ¿±dania « Naszej Pani » z Fatimy, postanowi³ w ci±gu ¦wiêtego Roku Odkupienia nadaæ jeszcze pe³niejsz± formê aktowi zawierzenia z 7 czerwca 1981 r., ponowionemu pó¼niej w Fatimie 13 maja 1982 r. Dlatego 25 marca 1984 r. na placu ¶w. Piotra, dla upamiêtnienia fiat wypowiedzianego przez Maryjê w dniu zwiastowania, w duchowej jedno¶ci z wszystkimi biskupami ¶wiata, uprzednio « zwo³anymi », Papie¿ zawierza Niepokalanemu Sercu Maryi ludzi i narody wypowiadaj±c s³owa, które nawi±zuj± do ¿arliwych pró¶b zanoszonych w 1981 r.:

« I dlatego, o Matko ludzi i ludów, która znasz wszystkie ich cierpienia i nadzieje, która czujesz po macierzyñsku wszystkie zmagania miêdzy dobrem i z³em, ¶wiat³o¶ci± i ciemno¶ci± jakie wstrz±saj± wspó³czesnym ¶wiatem — przyjmij nasze wo³anie skierowane w Duchu Przenaj¶wiêtszym wprost do Twojego Serca i ogarnij mi³o¶ci± Matki i S³u¿ebnicy Pañskiej nasz ludzki ¶wiat, który Tobie zawierzamy i po¶wiêcamy, pe³ni niepokoju o doczesny i wieczny los ludzi i narodów. Zawierzamy Ci i po¶wiêcamy zw³aszcza tych ludzi i te narody, które tego zawierzenia i po¶wiêcenia szczególnie potrzebuj±.

"Pod Twoj± obronê uciekamy siê, ¦wiêta Bo¿a Rodzicielko!". Naszymi pro¶bami racz nie gardziæ w potrzebach naszych! »....
.......
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group