Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UĹźytkownicyUĹźytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Wyjaśnienie papieskich intencji AM - lipiec 2014
Autor Wiadomość
wiesia
wkaczor

Miejscowosc: Lublin
Wysłany: 28 Czerwiec 2014, 19:29   Wyjaśnienie papieskich intencji AM - lipiec 2014

Wyjaśnienie papieskich intencji AM - lipiec 2014


Powszechna na lipiec:

Aby uprawianie sportu było zawsze okazją do umacniania braterstwa i rozwoju ludzkiego.

Czynienie uprawiania sportu tematem modlitwy wstawienniczej może się wydać równie dziwne jak promowanie gospodarczego rozwoju, do czego wezwał Ojciec Święty w styczniu. Ale przecież jak nie można ograniczyć głoszenia Dobrej Nowiny tylko do nauczania, zaniedbując troskę o doczesne dobro człowieka, tak trzeba mieć na uwadze, że nie ma nic prawdziwie ludzkiego, co nie miałoby oddźwięku w sercu uczniów Chrystusa. To stwierdzenie, zawarte w pierwszym zdaniu Konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym Soboru Watykańskiego II, odnosi się więc i do sportu.
Wspólnota wierzących jest żywo zainteresowana tą dziedziną ludzkiego życia z powodu wpływu, jaki wywiera ona na formację duchową i na jakość relacji międzyosobowych. Być chrześcijaninem znaczy kochać życie, zwłaszcza będących w potrzebie bliźnich i otaczającą przyrodę. Stąd wielka liczba organizacji katolickich zalicza sport do swoich głównych dziedzin działania. Zaangażowanie w sport pozwala bardziej intensywnie doświadczać cudu, jakim jest życie. Wymóg systematyczności – jeden z warunków uprawiania sportu – pobudza do pracy nad sobą, a to pozwala lepiej odpowiedzieć na oczekiwania Boga. Ponadto uczy podejmowania wysiłku i ryzyka sprawdzania siebie w rywalizacji z innymi. Czynne uprawianie sportu ma zatem wartość wychowawczą i kulturową – pomaga człowiekowi poznawać siebie, spotykać się z innymi, niezależnie od ich wiary, wykształcenia i języka. Nie tylko motywuje do zdobywania sprawności, dając radość ze sprawdzania siebie, a tym bardziej ze zwycięstwa w konfrontacji z innymi, ale uczy szacunku wobec swojego organizmu, solidarności i lojalności wobec innych. To stawia przed wyzwaniem do opierania się przede wszystkim we własnym sercu lenistwu, kłamstwu i nienawiści.

Ewangelizacyjna na lipiec:

Aby Duch Święty wspierał dzieło świeckich, którzy głoszą Ewangelię w krajach najuboższych.

Zaangażowanie laikatu w dzieło ewangelizacji jest ukrytym motywem wszystkich intencji, jakie Ojciec Święty powierza członkom Apostolstwa Modlitwy. Każda wierząca osoba, także świecka – ze względu na to, że przez sakrament chrztu świętego włączona została w Mistyczne Ciało Jezusa Chrystusa – uczestniczy w zadaniu głoszenia Dobrej Nowiny, które z woli Zbawiciela spoczywa na całym Kościele; uczestniczy w kapłańskiej, proroczej i królewskiej misji Boga-Człowieka. Do podjęcia tego dzieła uzdalniają każdego i każdą z nas otrzymane na chrzcie dary Ducha Świętego. Tego faktu nie zmienia ustalony podział życiowych zadań, jaki obowiązuje we wspólnocie wierzących.
Przez podjęcie trudu ewangelizowania Kościół kształtuje siebie, jako wspólnotę wiary, a dokładniej – jako wspólnotę osób przyjmujących Słowo Boże, celebrujących sakramenty i podejmujących czynną miłość, która jest duszą chrześcijańskiej moralności. Dobra Nowina pobudza do nawrócenia i pielęgnowania osobistej więzi z Bogiem-Człowiekiem, Panem i Zbawicielem. On wzywa: Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu (Mk 16, 15), Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata (Mt 28, 19-20). Wezwanie to jest równie aktualne i naglące jak w czasach apostolskich, podobnie jak motywacja, która pobudzała Apostoła Narodów: Świadom jestem ciążącego na mnie obowiązku. Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii (1 Kor 9, 16).
Modlitwą wstawienniczą mamy objąć dzieło świeckich, którzy głoszą Ewangelię w krajach najuboższych. Chodzi o działalność katechistów tam, gdzie zazwyczaj organizacja kościelna jest najsłabsza, komunikacja najbardziej utrudniona, a tereny najbardziej rozległe.
ks. Ryszard Machnik SJ
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
Wysłany: 3 Lipiec 2014, 15:32   

Pilka nozna, sport , ewangelizacja ubogich... Wydaje mi sie , ze te dwie sprawy sa malo przystawalne do siebie, ale moze sie myle. Jakos do modlitwy to mnie nie mobilizuje, ale to pewnie moj problem.
Chcialbym wspierac papieza w jego misji, ale codziennie tyle jest intencji ktore on sam wyzwala, chociazby poprzez codzienne homilie.
Poza tym w kazde Mszy sw. jest wspomnienie papieza..... Moze kazdego dnia po prostu wspomnimy jego osobe i jego posluge? Jesli zas przyjdzie nam na mysl pilka nozna , to tym bardziej i jesli biedni, to tym bardziej.
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
Wysłany: 3 Lipiec 2014, 15:33   

Dzieki Wiesiu za wierne wykonywanie poweirzonego ci zadania.
 
 
barmal


Miejscowosc: Nowy Sącz
Wysłany: 3 Lipiec 2014, 16:13   

Ja codziennie modlę się << Ojcze nasz>>
_________________
BML
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
Wysłany: 4 Lipiec 2014, 08:55   

Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników.
(Mt 9,12b.13b)

Dzisiaj papiez Franciszek jest przewodnikiem po tej drodze. Westchnijmy do Boga w jego intencji
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
Wysłany: 4 Lipiec 2014, 08:56   

Milosierdzie Boze jest nasza nadzieja, nie ofiary. Milosierdzia oczekujemy, przywolujemy go, ale nie ma to sensu, gdy sami o milosierdzie sie nie staramy.
 
 
dbs


Miejscowosc: W-wa
Wysłany: 4 Lipiec 2014, 09:27   

"Pilka nozna, sport , ewangelizacja ubogich... Wydaje mi sie , ze te dwie sprawy sa malo przystawalne do siebie, ale moze sie myle. "
Nie w tym rzecz, że Ojciec się myli lub nie. Pewnie Ojciec nie dostrzega zależności, bo nie spotyka się na co dzień ze współczesnymi aspektami sportu, który stał się integralną dziedziną życia XXIw.
:)
Ciepło pozdrawiam
_________________
Z Bogiem!
 
 
JurekS


Miejscowosc: Lublin
Wysłany: 4 Lipiec 2014, 11:24   

Wygląda na to, że bardzo dobrze wpisuję się w powszechną intencję z tym moim dziełem, które zaczynam tworzyć tzn duszpasterstwo rowerzystów. A i nasza pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę, także w lipcu mieści się w tym papieskim zamyśle :)
_________________
Pozdrawiam
Jurek S
 
 
barmal


Miejscowosc: Nowy Sącz
Wysłany: 4 Lipiec 2014, 20:51   

SZczęśc Boże temu przedsięwzięciu!
_________________
BML
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group