Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UĹźytkownicyUĹźytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Czytania - CZWARTEK - 11WRZEŚNIA 2014
Autor Wiadomość
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
Wysłany: 10 Wrzesień 2014, 20:20   Czytania - CZWARTEK - 11WRZEŚNIA 2014

Czwartek, 11 WRZEŚNIA 2014

(1 Kor 8,1b-7.10-13)
"Wiedza" wbija w pychę, miłość zaś buduje. Gdyby ktoś mniemał, że coś wie, to jeszcze nie wie, jak wiedzieć należy. Jeżeli zaś ktoś miłuje Boga, ten jest również uznany przez Boga. Zatem jeśli chodzi o spożywanie pokarmów, które już były bożkom złożone na ofiarę, wiemy dobrze, że nie ma na świecie ani żadnych bożków, ani żadnego boga, prócz Boga jedynego. A choćby byli na niebie i na ziemi tak zwani bogowie - jest zresztą mnóstwo takich bogów i panów - dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy. Lecz nie wszyscy mają wiedzę. Niektórzy jeszcze do tej pory spożywają pokarmy bożkom złożone, w przekonaniu, że chodzi o bożka, i w ten sposób kala się ich słabe sumienie. Gdyby bowiem ujrzał ktoś ciebie, oświeconego wiedzą, jak zasiadasz do uczty bałwochwalczej, czyżby to nie skłoniło również kogoś słabego w sumieniu do spożywania ofiar składanych bożkom? I tak to właśnie wiedza twoja sprowadziłaby zgubę na słabego brata, za którego umarł Chrystus. W ten sposób grzesząc przeciwko braciom i rażąc ich słabe sumienia, grzeszycie przeciwko samemu Chrystusowi. Jeśli więc pokarm gorszy brata mego, przenigdy nie będę jadł mięsa, by nie gorszyć brata.

(Ps 139,1-3.13-14ab.23-24)
REFREN: Prowadź mnie, Panie, swą drogą odwieczną

Przenikasz i znasz mnie, Panie,
Ty wiesz, kiedy siedzę i wstaję.
Z daleka spostrzegasz moje myśli,
przyglądasz się, jak spoczywam i chodzę,
i znasz moje wszystkie drogi.

Ty bowiem stworzyłeś moje wnętrze
i utkałeś mnie w łonie mej matki.
Sławię Cię, żeś mnie tak cudownie stworzył,
godne podziwu są Twoje dzieła.

Przenikaj mnie, Boże, i poznaj moje serce,
doświadcz mnie i poznaj moje myśli.
I zobacz, czy idę drogą nieprawą,
a prowadź mnie drogą odwieczną.

(1 J 4,12)
Jeżeli miłujemy się wzajemnie, Bóg w nas mieszka i miłość ku Niemu jest w nas doskonała.

(Łk 6,27-38)
Jezus powiedział do swoich uczniów: Powiadam wam, którzy słuchacie: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają. Jeśli cię kto uderzy w [jeden] policzek, nadstaw mu i drugi. Jeśli bierze ci płaszcz, nie broń mu i szaty. Daj każdemu, kto cię prosi, a nie dopominaj się zwrotu od tego, który bierze twoje. Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie! Jeśli bowiem miłujecie tych tylko, którzy was miłują, jakaż za to dla was wdzięczność? Przecież i grzesznicy miłość okazują tym, którzy ich miłują. I jeśli dobrze czynicie tym tylko, którzy wam dobrze czynią, jaka za to dla was wdzięczność? I grzesznicy to samo czynią. Jeśli pożyczek udzielacie tym, od których spodziewacie się zwrotu, jakaż za to dla was wdzięczność? I grzesznicy grzesznikom pożyczają, żeby tyleż samo otrzymać. Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. A wasza nagroda będzie wielka, i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych. Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, natłoczoną, utrzęsioną i opływającą wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie.
...........................
www.mateusz.pl/czytania
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
Wysłany: 10 Wrzesień 2014, 21:31   

Decydujace jest przykazanie milosci. Wszystko z niej wyplywa i do niej prowadzi. Nawet wolnosc powinna byc podporzadkowana zasadzie pierwszenstwa milosci. Jezeli moje zachowanie moze zgorszyc drugiego, to powinienem zrezygnowac ze swojej wolnosci , aby go uratowac od upadku. W ten sposob afirmujemy rowniez prawdziwa wolnosc, to znaczy taka ktora zorientowana jest na milosc .
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
Wysłany: 10 Wrzesień 2014, 21:34   

Prawdziwa milosc nie jest jednak laksyzmem, nie jest chora tolerancja ktora wyraza raczej lekcewazenie i skrajny egoizm. Prawdziwa milosc nie jest obojetnoscia na zlo i umie sie jemu przeciwstawiac, tak jak Chrystus to czynil.
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
Wysłany: 11 Wrzesień 2014, 03:11   

"Wiedza" wbija w pychę, miłość zaś buduje" bardzo wymownym jest fakt, ze slowo "wiedza" jest w cudzyslowie. Jak czesto czlowiek staje sie pyszny, bo zdobyl wiedze i potwierdzajacy ja swistek. Jak latwo popada sie wowczas w pyche.Poznalam pieknych ludzi w Polsce. Pare profesorow uniwersyteckich, pokornych i oddanych sluzbie Bogu.

"Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają."

To jest istota milosci i przebaczenia. Jak trudno jednak zrealizowac to wszystko na swoim przykladzie. Jak trudno modlic sie za opracow i zabojcow, ktorzy z premedytacja dokonuja morderstw i tortur na najblizszych. Latwo mowic o przebaczeniu mordercom jezeli nie dotyczy one mnie osobiscie. Latwo radzic innym, Najwazniejsze jednak, zeby poukladac siebie samego.Bez Boga nie da sie zniesc tortur i cierpienia. Bez Boga nie da sie przebaczyc. Mozna to zrobic tylko trzymajac Jego reke. Wtulajac sie w Jego ramiona.

Boze badz milosciw dla mnie grzesznej
 
 
dbs


Miejscowosc: W-wa
Wysłany: 11 Wrzesień 2014, 09:49   

"Gdyby ktoś mniemał, że coś wie, to jeszcze nie wie, jak wiedzieć należy. " (1 Kor 8)

Splata się z Sokratesem:
Wiem, że nic nie wiem.

Posiadamy wiedzę, z którą nie wiemy, co zrobić. Nie umiemy jej właściwie wykorzystać dla dobra społeczności, w której żyjemy.
_________________
Z Bogiem!
 
 
Alina


Wysłany: 11 Wrzesień 2014, 14:09   

"Nasz" eremita pisze dzisiaj o trudnej miłości nieprzyjaciół ...


eremita dzisiaj
 
 
Alina


Wysłany: 11 Wrzesień 2014, 14:32   

Chciałam jeszcze podzielić się z Wami komentarzem do dzisiejszej Ewangelii, który wczoraj wieczorem przysłał mi o. Robbin Omiro. Ojciec należy do zgromadzenia Misjonarzy Afryki, pochodzi z Kenii i podczas pobytu w Kairze mieszkaliśmy w jego parafii św. Marka. W tym roku Ojciec Robbin był w Polsce, także na spotkaniu stowarzyszenia Dom Wschodni w Jachówce. Mamy nadzieję, na jakieś wspólne "RAZEM" także z nim i jego kairską parafią.

Tomorrow's Gospel has Jesus challenging his disciples to expand their understanding of love beyond anything they have previously imagined. “Do you think it is enough to do good to those who will treat you well, to love those whose love you know will be returned?” Christian love – generosity, forgiveness, honesty, trust, integrity etc. - is not motivated by obligation nor an expectation of reciprocity. Christian love is allowing God’s generosity, forgiveness, honesty, trust integrity to be manifest through us – it is not something we do, it is what God does in and through us


Spróbuję to przetłumaczyć tak ,aby oddać sens tego komentarza. Przepraszam za mój słaby angielski, w razie potrzeby proszę o poprawki.

Jezus prowadzi swoich uczniów do poszerzenia ich rozumienia miłości ponad coś co oni mogli sobie wcześniej wyobrażać....Miłość chrześcijańska jest hojna, przebaczająca, szczera , ufna, niepodzielna itp- ona nie rodzi się z obowiązku, ani też z oczekiwania wzajemności. Chrześcijańska miłość jest ukazaniem się Bożej hojności, przebaczenia, szczerości, niepodzielności i ona ma ukazać się przez nas- to nie jest jednak coś co my robimy- to jest to co Bóg robi w nas i poprzez nas.

BARDZO MI SIĘ TO PODOBA.
_________________
Alina
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group