Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UĹźytkownicyUĹźytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
-to szczęście być upokarzanymi. To jedyna droga do świętości
Autor Wiadomość
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
Wysłany: 1 PaÄ˝dziernik 2014, 12:16   -to szczęście być upokarzanymi. To jedyna droga do świętości

http://www.terezjanki.fre...sli_teresy.html

Myśli św. Teresy od Dzieciątka Jezus

'Szerzyć miłość dla Najwyższej Miłości.',
'Zwać Boga Ojcem i być dzieckiem Jego to moje niebo.',

'Doskonałość polega na tym, by pełnić wolę Bożą, by być tym, czym Bóg nas chce mieć.',

'Miłość naszego Pana objawia się zarówno w duszy najprostszej, która w niczym nie stawia oporu Jego łasce, jak i najbardziej wzniosłej, gdyż właściwością miłości jest zniżanie się.',

'Na ziemi nie trzeba przywiązywać się do niczego, nawet do najniewinniejszych rzeczy, gdyż zabraknie ich wam w chwili, gdy najmniej o tym się myśli.

Jedynie to, co wieczne, może nas zadowolić.',

'O, jak dobry jest Dobry Bóg. On dostosowuje doświadczenia do sił, które nam daje.',

'Bardzo się raduję, właśnie tym, że nie mam żadnej radości, ale Jezusowi tym sprawiam przyjemność.',

'Och, ileż nas kosztuje, gdy chcemy Jezusowi dać wszystko, czego zażąda! Jakież to szczęście, że tyle nas to kosztuje.',

'Jak może serce oddane miłości stworzeń zjednoczyć się wewnętrznie z Bogiem? Wiem, że jest to niemożliwe.',

'Gdy się zastanowimy, że jeśliby Pan Bóg dał nam cały wszechświat i tak nie mogłoby to się równać z najmniejszym cierpieniem! Jakaż to łaska, gdy rano nie czujemy ani cienia odwagi, żadnej siły do praktykowania cnoty, o wtedy właśnie chwila odpowiednia, by przyłożyć siekierę do korzenia drzewa (por. Mt 3,10).',

'Jakież to szczęście być upokarzanymi. To jedyna droga do świętości.',

'O! Jakże współczuję duszom, które się gubią. Jakże łatwo jest pobłądzić na usłanych kwiatami ścieżkach świata.',

'Świętość nie polega na mówieniu pięknych rzeczy, nie polega również na myśleniu o nich, na ich odczuwaniu; Polega na cierpieniu i to cierpieniu we wszystkim.',

'Cierpmy w pokoju. Przyznaję, że słowo pokój wydaje mi się trochę za mocne, ale zastanawiając się niedawno nad tym, odkryłam tajemnicę cierpienia w pokoju. Kto mówi pokój, nie mówi radość czy też odczuwana radość. Aby cierpieć w pokoju, wystarczy chcieć tego wszystkiego, czego chce Jezus.',

'Ach!, ileż dusz doszłoby do świętości, gdyby były należycie prowadzone. Wiem, że Dobry Bóg nie potrzebuje nikogo, aby mógł dopełnić swojego dzieła, niemniej jednak, tak jak pozwala On zręcznemu ogrodnikowi wyhodować rzadkie i delikatne rośliny, dając mu potrzebną do tego umiejętność, sobie zaś rezerwuje troskę o użyźnianie ziemi, tak iż Jezus pragnie, by mu pomagano w Boskiej uprawie dusz.',

'Trzeba umieć rozpoznać już w dzieciństwie, czego Bóg żąda od duszy i współpracować z działaniem łaski, nigdy jej nie uprzedzając i nie wstrzymując.',

'Kiedy popełnię jakiś błąd i czuję smutek, wiem, że ten smutek jest następstwem mojej niewierności. Ale myślisz, że się na tym zatrzymuję? O nie, nie jestem taka głupia. Mówię Bogu: Boże, wiem, że zasłużyłam na to uczucie, pozwól mi jednak złożyć Ci je w ofierze jako doświadczenie zesłane mi przez Twoją miłość. Żałuję za mój grzech, ale cieszę się, że mam to cierpienie do ofiarowania Tobie.',

'Zasługa polega nie na tym, aby wiele czynić i dawać, lecz raczej na tym, by przyjmować i wiele kochać. Pozwólmy Jezusowi brać i dawać wszystko, cokolwiek zechce, doskonałość polega na pełnieniu Jego woli.',

'Jezus nie żąda wielkich czynów, ale jedynie zdania się na Niego i wdzięczności.',

'Nie martw się tym, że nie odczuwasz żadnej pociechy przy Komunii Świętej, to doświadczenie trzeba znosić z miłością, nie trać żadnego ciernia spośród tych, które codziennie napotykasz, z pomocą jednego z nich możesz zbawić duszę.',

'Ach! Gdybyś wiedziała, jak bardzo Dobry Bóg jest obrażany! Twoja dusza tak doskonale nadaje się do tego, żeby Go pocieszasz. Miłuj Go do szaleństwa za tych wszystkich, którzy Go nie kochają.',

'Nie, to niemożliwe, żeby serce, które odpoczywa, patrząc na tabernakulum, obrażało Jezusa do tego stopnia, by nie móc Go przyjąć. Tym właśnie, co obraża Jezusa, co rani Jego serce, jest brak ufności.',

'Moje umartwienia polegały na przełamywaniu własnej woli przez ustawiczną gotowość do uległości, n powstrzymywaniu się od ostrych odpowiedzi, na spełnianiu małych usług w ukryciu. Przez praktykę owych nic przygotowywałam się do zostania oblubienicą Jezusa.',

'Wolę być niesłusznie oskarżoną, bo gdy nie mam nic sobie do wyrzucenia, ofiaruję to Bogu z radością; następnie upokarzam się na myśl, że jestem zdolna do zrobienia tego, o co mnie oskarżają.',

'Jezus dał mi zrozumieć, że dla tych, których wiara jest jak ziarnko gorczycy, sprawia cuda i góry przenosi, aby tę małą wiarę umocnić, ale dla swych zaufanych przyjaciół nie czyni cudów, zanim nie wypróbuje ich wiary.',

'Nasz Pan nie żąda nigdy ofiar przewyższających nasze siły. Niekiedy, co prawda, Boski Zbawiciel pozwala nam odczuć całą gorycz zawartą w kielichu, jaki podaje naszej duszy. Gdy zażąda od nas ofiary z tego, co nam najdroższe na świecie, niepodobna bez szczególnej łaski, nie wołać jak On w ogrodzie agonii: Ojcze, zabierz ode mnie ten kielich! Jednak nie moja, lecz Twoja wola niech się stanie.',

'Bóg jest godzien podziwu, ale nade wszystko godzien miłości, więc Go miłujmy - miłujmy Go na tyle, aby cierpieć dla Niego wszystko, cokolwiek tylko zechce, także udręki duszy, oschłości, trwogi, pozorną oziębłość? Ach! To doprawdy wielka miłość kochać Jezusa, nie odczuwać słodyczy tej miłości to męka.',

'Gdy udało się diabłu oddalić duszę od Komunii Świętej, zyskał wszystko.',

'Nie mogę powiedzieć, żebym często doświadczała pociech w czasie mego dziękczynienia, są to być może chwile, kiedy mam ich najmniej. Uważam to za rzecz zupełnie naturalną, ponieważ oddałam się Jezusowi z pragnieniem przyjmowania Jego odwiedzin nie dla własnej pociechy, lecz przeciwnie, by sprawić przyjemność Temu, który mi się oddaje. W rękach Dobrego Boga spoczywają serca wszystkich stworzeń i On je formuje według swej woli.',

'Mój Boże, wybieram wszystko! Nie chcę być świętą połowicznie, nie lękam się cierpieć dla Ciebie, obawiam się jedynie zachowania własnej woli, zabierz mi ją, bo wybieram wszystko, czego Ty chcesz!',

'Właściwością miłości jest zniżanie się.',

'Módlmy się za kapłanów. Każdy dzień pokazuje, jak niewielu Jezus ma przyjaciół. Zdaje mi się, że to, co najdotkliwiej odczuwa, to właśnie niewdzięczność, zwłaszcza, gdy widzi, że dusze Jemu poświęcone oddają innym swe serce, które w tak absolutny sposób należy do Niego.',

'Pozostać małym dzieckiem przed Bogiem to znaczy uznawać, że się jest niczym, oczekiwać wszystkiego od Boga, tak jak małe dziecko oczekuje wszystkiego od swego ojca; niczym się nie kłopotać, nie zabiegać o nic dla siebie.',

'Moją pociechą jest właśnie to, że nie mam żadnej na ziemi. Jezus, nie ukazując mi się nie dając mi słyszeć swego głosu, poucza mnie w skrytości.',

'Ażeby należeć tylko do Niego, trzeba być małym, tak maleńkim jak kropla rosy. Och! Jakże mało dusz zmierza do tego, by pozostać tak małymi.',

'Kochać to oddać wszystko i oddać samą siebie.',

'Gdy nic nie czuję, gdy jestem niezdolna do modlitwy, do praktykowania cnót, to właśnie chwila stosowna, aby szukać drobnych okazji, tych nic, które sprawiają więcej radości Jezusowi niż panowanie nad światem, a nawet więcej niż męczeństwo ofiarnie zniesione, takich jak uśmiech, miłe słówko, wypowiedziane wtedy, gdy miałabym ochotę milczeć albo okazać znudzenie.',

'Gdy nie mam sposobności, to przynajmniej mówię Jezusowi często, że Go kocham; to nic trudnego, a podtrzymuje ogień. Choćby się zdawało, że zgasł ten ogień miłości, chciałabym dorzucać do niego cokolwiek, a Jezus potrafi rozpalić go na nowo.',

'Jezus pragnie naszej miłości, żebrze o nią. Zdaje się niejako na naszą łaskę. On nie chce nic wziąć, o ile mu tego nie oddamy sami a najmniejsza rzecz cenna jest w Jego Boskich oczach.',

'Jezus nie wzywa tych, którzy są tego godni, ale tych, których sam chce.',

'Apostołowie pracowali bez Pana Jezusa całą noc i nie złowili żadnej ryby, ale ich praca była miła Jezusowi. Chciał im udowodnić, że tylko On sam może im dać cokolwiek. Chciał, żeby Apostołowie upokorzyli się. Możliwe, że gdyby złowili kilka rybek, Jezus nie dokonałby cudu, ale nie mieli nic, toteż Jezus napełnił rychło ich sieci tak obficie, że o mało się nie porwały. Oto charakter Jezusa: obdarza po Bożemu, ale wymaga pokory serca.',

'Moja dusza była jak drzewo, którego kwiaty opadają, w miarę jak się rozwijają. Złóż Panu Bogu ofiarę z tego, że nigdy nie będziesz zbierać owoców, to znaczy, że całe życie będziesz czuła wstręt do cierpienia, do upokorzenia, że będziesz widziała wszystkie owoce twych dobrych pragnień i twej dobrej woli spadające bezużytecznie na ziemię. Pan sprawi, że w chwil twej śmierci, w mgnieniu oka na drzewie twej duszy dojrzeją piękne owoce.',

'Pokora nie polega na tym, by myśleć i mówić, że się jest pełnym błędów, ale na tym, by czuć się szczęśliwym, gdy inni tak myślą i mówią.',

'Wdzięczność jest tym, co najbardziej przyciąga łaski Boże. Gdy dziękujemy za dobrodziejstwa, Bóg jest wzruszony i spieszy, by dać nam dziesięć nowych łask, a jeśli dziękujemy nadal z takim samym wylaniem, to jakże nieobliczalne jest pomnożenie łask.',

'Dobry Bóg często pragnie jedynie naszej woli. Prosi o wszystko, a jeśli Mu odmawiamy najmniejszej nawet rzeczy, to zanadto nas miłuje, żeby ustąpić. Jeśli jednak wola nasza zastosuje się do Jego woli i przekona się, że szukamy tylko Jego samego, postępuje z nami tak, jak niegdyś z Abrahamem.',

'Trwaj stale w ufności. Niemożliwe, by Bóg na nią nie odpowiedział, bo On zawsze mierzy swą hojność naszą ufnością.',

'Nie lękaj się nadmiernej miłości Matki Najświętszej, nigdy nie będziesz jej kochała dostatecznie.',

'Jakież to szczęście cierpieć dla Tego, który miłuje nas do szaleństwa i uchodzić za szalone w oczach świata.',

'Gdy Jezus powołuje duszę do prowadzenia, zbawiania bardzo wielu innych dusz, jest bardzo potrzebne, aby dał jej zaznać pokus i poddał ja życiowym próbom.',

'Największym zwycięstwem jest zwyciężać samego siebie.',

'Najmniejsze wypadki naszego życia kierowane są przez Boga. On budzi nasze pragnienia i On także je spełnia.',

'Jeśli chodzi o zmartwienia rodzinne, to powierzaj je Panu Bogu i nie troszcz się o nie więcej. Wszystko obróci się na dobre tym, których kochasz. Kiedy sama się o to troszczysz, wtedy Pan Bóg przestaje się troskać i pozbawiasz w ten sposób rodzinę tych łask, które by otrzymała, gdybyś ty zdała się na Niego.',

'I mnie zdarzają się także słabości, ale ja się z nich cieszę. Niestety! Jestem więc jeszcze na tym samym miejscu, co dawniej! Ale mówię to sobie z wielkim pokojem i bez smutku. To tak słodko czuć się słabą i małą.',

'Nasz Ojciec, który widzi w skrytości, bardziej zwraca uwagę na intencję niż na wielkość uczynku.',

'Cała moja droga jest drogą ufności i miłości, nie rozumiem dusz, które boja się tak czułego Przyjaciela.',

'Choć nie czerpię pociechy z wiary, jednak staram się spełniać jej uczynki.',

'Dobry Bóg nie dawałby mi pragnień, których nie mogłabym zrealizować, mogę więc pomimo mej maleńkości dążyć do świętości.',

'Doskonała miłość bliźniego polega na tym, by znosić błędy innych, nie dziwić się ich słabościom, budować się nawet najdrobniejszymi aktami cnót, które u nich spostrzegamy.',

'Czasem lepiej nie narażać się na walkę, gdy jest się pewnym przegranej.',

'Najwyższy zawsze używa swych stworzeń jako narzędzi dla dokonania w duszach swego dzieła.',

'Dla duszy miłującej nie ma nic niemożliwego!',

'Tyle razy mi powtarzano, że jestem odważna, chociaż to jest tak bardzo nieprawdziwe, że w końcu powiedziałam sobie: Nie można pozwolić, aby wszyscy mówili nieprawdę! I zaczęłam, z pomocą łaski, starać się o zdobycie odwagi. Byłam jak chwalony za brawurę żołnierz, który chociaż wie dobrze, że jest tylko tchórzem, w końcu czuje się zawstydzony z powodu tych pochwał i pragnie naprawdę na nie zasłużyć.',

'Prosić o coś Najświętszą Pannę - to inna sprawa. Ona wie dobrze, co ma zrobić z moimi małymi pragnieniami, czy ma o nich mówić Panu Bogu, czy też nie... do Niej należy, by nie zmuszać Pana Boga do wysłuchania mnie, by pozwolić Mu we wszystkim czynić Jego wolę.',

'Cóż to ma za znaczenie, czy o ja, czy ktoś inny pokazałby tę drogę duszom? Ważne, żeby została pokazana - nieważne jest narzędzie.',

'Sądzę, że my, które biegniemy drogą miłości, nie powinnyśmy myśleć o tym, co bolesnego może nas spotkać w przyszłości, gdyż jest to brak ufności i mieszanie się do spraw Stwórcy.',

'Być małym dzieckiem przed Bogiem to nie zniechęcać się swymi błędami, gdyż dzieci upadają często, ale są zbyt małe, by sobie zrobić wiele złego.',

'Pan Bóg daje mi odwagę w miarę moich cierpień. Czuję, że w tej chwili nie mogłabym znieść więcej, ale nie boję się, bo wiem, że skoro cierpienia wzrosną - wzrośnie także moja odwaga.',

'O, jak bardzo trzeba modlić się za umierających. Gdyby wiedziano!'
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
Wysłany: 2 PaÄ˝dziernik 2014, 08:27   

Mala Tereska jest wielka swieta i doktorem Kosciola
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group