Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
ZASADY PRZEZYWANIA WIELKIEGO POSTU
Autor Wiadomość
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 18 Luty 2015, 10:50   ZASADY PRZEZYWANIA WIELKIEGO POSTU

Prawdziwy, szczery post powinien wiazac siê z NAWROCENIEM, a wiec ODWROCENIEM od zlych drog, a ZWROCENIEM SIÊ KU BOGU.

Nawrocic siê CALYM SERCEM.

Nie tyle kierowac siê strachem, co UFNOSCIA W MILOSIERNA MILOSC BOGA

Kazda modlitwa i ka¿dy akt pokutny wiaze siê z OBFITYM BLOGOSLAWIENSTWEM BOGA.

Wielki Post to nie tylko zaanga¿owanie indywidualne ale zaanga¿owanie calej WSPOLNOTY KOSCIOLA.

Szczere nawrócenie chroni przed KATASTROFA I tryumfem wroga.

Wielkiego Postu powinien byæ widziany jako droga ¶wiêto¶ci, poniewa¿ jego celem jest zjednoczenie ze SWIETYM , czyli Bogiem.

„Przepu¶æ, Panie, ludowi Twojemu i nie daj dziedzictwa swego na pohañbienie, aby poganie nie zapanowali nad nami. Czemu¿ mówiæ maj± miêdzy narodami: Gdzie¿ jest ich Bóg? I Pan zapali³ siê zazdrosn± mi³o¶ci± ku swojej ziemi, i zmi³owa³ siê nad swoim ludem”.
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 18 Luty 2015, 10:59   

Jezus Chrystus jest naszym nawróceniem. Jezus Chrystus jest naszym pojednaniem i nasza jedno¶ci± z Bogiem. Jezus Chrystus jest naszym pojednaniem i jedno¶ci± z drugim cz³owiekiem. Jezus Chrystus jest naszym nowym zyciem w ¶wiêtym królestwie Boga.
 
 
annaW

Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 18 Luty 2015, 19:29   

Jak¿e tego wszystkiego pragniemy i jak nam ciê¿ko idzie !
 
 
barmal


Miejscowosc: Nowy S±cz
WysÅ‚any: 18 Luty 2015, 21:25   

Oj u mnie w parafii spadek zainteresowania postem o chlebie i wodzie-jak trudno siê podj±æ wyrzeczeñ, a chcia³oby siê tyle...a w zamian nic.
_________________
BML
 
 
dbb


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 19 Luty 2015, 01:23   

To prawda,chcemy wiele za nie wiele. Bog sie jednak z nami nie targuje, On miluje. Starczy bysmy zrobili dla Niego wiecej miejsca w naszych sercach. Poczujemy wieksza sile Jego obecnosci i beda lepsze nasze poczynania,bardziej zgodne z Jego wola.
 
 
Ania-Damaszek

Miejscowosc: Damaszek
WysÅ‚any: 19 Luty 2015, 12:56   

Basia pisze ,ze w Jej parafii spadek zainteresowania postem o chlebie i wodzie, zawsze w czasie naszego postu stawiam sobie pytanie, jak bardzo ludzmi religijnymi ale tez silnego charakteru sa wyznawcy islamu...w czasie ich postu zwanego Ramadanem,trwajacym oko³o 30 dni niemal wszyscy ,poczawszy od kilkuletnich dzieci po osoby starsze poszcza wstrzymujac od jedzenie i picia!!!od wschodu do zachodu slonca...w lecie jest to kilkana¶cie godzin dziennie ,przy temperaturach siegajacych 30 -40 stopni C. Co prawda w urzêdach trudniej cos zalatwic i wszyscy sa trocheospali ale zycie toczy siê w miare normalnie sklepy,urzedy, transport,uslugi wszytsko funkcjonuje...Ludzie Bliskiego Wschodu sa poprostu bardziej religijni ,dotyczy to wszystkich wyznan na tym terenie....pamiêtam moja tesciowa ,by³a prawoslawna- tam ciagle by³y posty,przed wszytskimiswietami ,nawet mniejszymi ni¿ Boze Narodzenie czy Wielkanoc...posty bardzo surowe, bez mo¿liwo¶ci spozywania nabialu, miesa....sama zastawialam siê czy mnie na to staæ...nie wiem alemysle nad tym postem jednodniowym w konkretnej intencji ,o którym pisala Basia.
 
 
annaW

Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 19 Luty 2015, 20:50   

My z Micha³em staramy siê w Wielkim Po¶cie "zaostrzyæ" post ka¿dego pi±tku / intencji nie brakuje !/ Owocuje on wiêkszym wyciszeniem, skupieniem.
Warto kontrolowaæ, jak post oddzia³ywuje na wnêtrze, na postawy wobec bli¼nich. Czy mnie buduje, intensywniej kieruje my¶li ku Stwórcy, czy tylko rozdra¿nia, koncentruje na
"niejedzeniu" .
My¶lê, ¿e wa¿ne jest zadawanie sobie pytania o jego prawdziwy cel i sens.
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 20 Luty 2015, 09:05   

Jednoczesnie Aniu ( z Damaszku) wiesz o tym , ze najlepiej i najwiecej sie je w Ramadan, najwiecej sie o jedzeniu wtedy mowi i mysli (radio, telewizja, rozmowy ). Nie pisze tego aby post muzulmanski dyskredytowac ale zeby byl on dla nas rzeczywiscie inspirujacy. Prawoslawni maja praktyki postne bardzo surowe, ale wiekszosc przestrzega je selektywnie, to znaczy w pewnym zakresie i w niektore tylko dni. Oczywiscie, byli i sa tez wielcy asceci...
Istnieje tam duzo wieksza presja spoleczna i wykroczenia w przestrzeganiu postu scigane sa nawet policyjnie. Nie jest to godne zalecenia ale z drugiej strony dobrze jest gdy istnieje mechanizm wspolnotowej zachety, ktora nie powinna sie jednak przemienic w brutalny przymus. Akt religijny nie powinien byc administracyjnie wymuszany i nie powinien byc powodem manifestowania wyzszosci i pychy. Powtarzam, nie mowie tego, aby dyskredytowac post muzulmanski, ktory nota bene ma wiele wspolnego z praktykami ascetow chrzescijanskich z czasow przedislamskich. Mam szacunek do wszystkich ludzi oddajacych sie modlitwie i praktykom religijnym. Przestrzegam jedynie przed idealizowaniem, bo moze ono zniechecac do realnego zaangazowania sie w post, dzisiaj, gdyz moze sie nam wydawac, ze nie jestesmy w stanie podjac "prawdziwego" postu. Tymczasem , dzien po dniu, medytujac slowo Boze dostrzegamy nowy aspekt praktyk pokutnych i jestesmy do nich zachecani. Dzisiaj na przyklad, mowa jest o tym, ze prawdziwy post wiaze sie z naszym stosunkiem do ludzi potrzebujacych i ze celem postu jest jednosc z Bogiem a ta nie moze isc w parze z nasza poblazliwosci dla sporow, klotni i podzialow . Ilez jest ich posrod nas ! Jak wielkie jest pole do naszej wielkoposnej dzialalnosci. Oczywiscie, wazny jest post w sensie powstrzymania sie od pokarmow i napojow, ale jednoczesnie inny jest dzisiaj styl zycia, zwiazany z nasza praca, zajeciami, funkcjonowaniem w domu i poza nim.... zmieniaja sie obyczaje, rowniez te postne, co nie znaczy , ze zmieniaja sie na lepsze. Wlasnie dlatego trzeba mowic o tym, tak jak my to robimy i starac sie o rzeczywisty, prawdziwy post, inaczej stanie sie on folklorem i w ten sposob oddamy znow pole antyreligijnej laicyzacji.
 
 
mwisniewski


Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 20 Luty 2015, 09:10   

My¶lê, ¿e podstawow± kwesti± przy jakiejkolwiek formie postu jest pytanie "Czy to przybli¿y mnie do Boga?". Boga widzianego tak¿e w drugim cz³owieku. Czy praktyka pokutna nie spowoduje braku si³ do pracy lub do pomocy ludziom?
Przemawiaj± do mnie s³owa z pierwszego dzisiejszego czytania: raczej "nie odwracaæ siê od wspó³ziomków" ni¿ "zwieszaæ g³owy jak sitowie".
Z pewno¶ci± jednak s± ró¿ne drogi. Wa¿ne, aby¶my, szczególnie w tym czasie, szukali swojej.

Dobrego dnia ¿yczê wszystkim DOMownikom.

Micha³
 
 
Zolnierze


Miejscowosc: Warszawa
WysÅ‚any: 20 Luty 2015, 22:16   

Post nie powinien doprowadziæ nas do z³ego samopoczucia wrêcz przeciwnie mamy byæ rado¶ni. Post to nie koniecznie woda i chleb g³odówka ale ograniczenie ilo¶ci pokarmów rezygnacja z ulubionych potraw po prostu nie dogadzaæ sobie. Mamy ogromne bogactwo wyrzeczeñ wielkopostnych. Uwa¿am ¿e nie mo¿na zmuszaæ do postu bo to jest osobista relacja, intencja twoja z Bogiem.
 
 
ElzbietaS
Elzbieta


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 21 Luty 2015, 07:25   

"Pójd¼ za Mn±. On zostawi³ wszystko, wsta³ i chodzi³ za Nim."
Ale potem wyprawil przyjêcie u siebie w domu.

Lewi chodzi³ za Jezusem.

Chodzmy i my wspieraj±c sie w zostawianiu wszystkiego innego.
 
 
barmal


Miejscowosc: Nowy S±cz
WysÅ‚any: 21 Luty 2015, 10:33   

Daj Bo¿e!
_________________
BML
 
 
Ania-Damaszek

Miejscowosc: Damaszek
WysÅ‚any: 21 Luty 2015, 12:44   

oczywi¶cie , ka¿dy z nas posci tak jak dyktuje mu serce, najwa¿niejsze by by³ to post szczerze przez nas wybrany, by by³ czasem zadumy i refleksji ,niemniej jednak uwa¿am, ze sam fakt postu , pewnego ograniczenia naloznego na siebie, do¶æ dotkliwego , wymagaj±cy odst±pienie od smakowitych pokarmow na rzecz tych najprostszych, szczególnie jako ofiara za doznane laski , b±d¼ jako wsparcie do wypraszanych lask ,szczegolnie w czasie Wielkiego Postu jest czasem komus potrzebny...
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 21 Luty 2015, 21:03   

Postu nie mozna pozbawic tego ascetycznego elementu, gdyz staje sie wowczas nie tyle postem , co szeroko rozumianymi cwiczeniami duchownymi. Mowiac o wszystkich mozliwych sposobach duchowego ozywienia , nie powinnismy zapomniec o istotnej postnej metodzie poszczenia. Tego wymiaru dzisiaj wyraznie brakuje naszemu ( mojemu ) postowi. Na szczescie, jestesmy w jego poczatkach.
 
 
dbb


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 22 Luty 2015, 23:20   

Aniu, dobrze ze sie upomnialas o ten rzeczowy post. Pan Jezus podkreslil jego waznosc wychodzac na pustynie. Tam na piaskach, trudno sobie dogadzac bo nawet wody brak. Idac przez pustynie trzeba sie natrudzic nim dojdzie do oazy,skubnie owocu palmy i popije woda.
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 24 Luty 2015, 12:54   

Ja tez podobnie jak Ania mam duzo podziwu dla muzulmanow traktujacych ramadan jako rzecz swieta. Staram sie teraz poscic i nawet mi sie udaje. Mam potrzebe poszczenia w roznych intencjach. Na szczescie sie troche ocieplilo, bo w moim domu przy ogrzewaniu jest w ciagu dnia ok. 15 stopni. Jak sie posci to trzeba sie cieplej ubrac.

Mysle wtedy o muzulmanach, ktorzy nie pija podczas ramadanu, a pogoda w lecie w Japonii jest podobna do tej np. w Kairze, wiec wiem jak sie czlowiek czuje. Moge nie jesc, ale nie pic w taka temperature wydaje mi sie niemozliwe, a jednak jest mozliwe.

Przypominam sobie tez mojego pradziadka, ktory przez 40 dni poscil o chlebie i wodzie. A ciezko pracowal. Jestem mu wdzieczna, ze mi zostawil to wspomnienie i za jego wielka pokore
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 24 Luty 2015, 20:53   

Rzeczywiscie , wydaje sie nam czesto, ze mamy komputery i cala elektronike, samochody i latamy samolotami , a wiec jestesmy postepowi, madrzejsi i tylko troche nieuwagi , a mozna sie widziec lepszymi od tych sprzed kilku pokolen... Ile sie mozna nauczyc od starszych, od zyczliwego spojrzenia na tradycje, od .... kazdego chyba czlowieka, ale ...
 
 
annaW

Miejscowosc: Lublin
WysÅ‚any: 25 Luty 2015, 20:08   

Ale ?..
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 26 Luty 2015, 09:58   

Ale juz zapomnialem dzisiaj co chcialem powiedziec w tym zawieszonym na "ale " zdaniu. Widac tak juz musi byc i trzeba prosic innych o pomoc, aby je odwiesic.
 
 
Dorota Halasa
Dorota H


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 27 Luty 2015, 02:27   

no wlasnie jak tez chcialam zapytac o to "ale" w sprawie postu osobistego
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group