Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Czytania - NIEDZIELA - 8LISTOPADA 2015
Autor Wiadomość
Rozaniec


Miejscowosc: Ca³y ¦wiat
WysÅ‚any: 7 Listopad 2015, 16:14   Czytania - NIEDZIELA - 8LISTOPADA 2015

XXXII niedziela zwyk³a, 8 LISTOPADA 2015

(1 Krl 17,10-16)
Prorok Eliasz poszed³ do Sarepty. Kiedy wchodzi³ do bramy tego miasta, pewna wdowa zbiera³a tam sobie drwa. Wiêc zawo³a³ j± i powiedzia³: Daj mi, proszê, trochê wody w naczyniu, abym siê napi³. Ona za¶ zaraz posz³a, aby jej nabraæ, ale zawo³a³ na ni± i rzek³: We¼, proszê, dla mnie i kromkê chleba! Na to odrzek³a: Na ¿ycie Pana, Boga twego! Ju¿ nie mam pieczywa - tylko gar¶æ m±ki w dzbanie i trochê oliwy w bary³ce. W³a¶nie zbieram kilka kawa³ków drewna i kiedy przyjdê, przyrz±dzê sobie i memu synowi [strawê]. Zjemy to, a potem pomrzemy. Eliasz za¶ jej powiedzia³: Nie bój siê! Id¼, zrób, jak rzek³a¶; tylko najpierw zrób z tego ma³y podp³omyk dla mnie i przynie¶ mi! A sobie i twemu synowi zrobisz potem. Bo Pan, Bóg Izraela, rzek³ tak: Dzban m±ki nie wyczerpie siê i bary³ka oliwy nie opró¿ni siê a¿ do dnia, w którym Pan spu¶ci deszcz na ziemiê. Posz³a wiêc i zrobi³a, jak Eliasz powiedzia³, a potem zjad³ on i ona oraz jej syn, i tak by³o co dzieñ. Dzban m±ki nie wyczerpa³ siê i bary³ka oliwy nie opró¿ni³a siê wed³ug obietnicy, któr± Pan wypowiedzia³ przez Eliasza.

(Ps 146,6c-10)
Refren: Chwal, duszo moja Pana, Stwórcê swego.

On wiary dochowuje na wieki,
uci¶nionym wymierza sprawiedliwo¶æ,
chlebem karmi g³odnych,
wypuszcza na wolno¶æ wiê¼niów.

Pan przywraca wzrok ociemnia³ym,
Pan d¼wiga poni¿onych,
Pan kocha sprawiedliwych.
Pan strze¿e przybyszów.

Ochrania sierotê i wdowê,
lecz wystêpnych kieruje na bezdro¿a.
Pan króluje na wieki,
Bóg twój, Syjonie, przez pokolenia.

(Hbr 9,24-28)
Chrystus wszed³ nie do ¶wi±tyni, zbudowanej rêkami ludzkimi, bêd±cej odbiciem prawdziwej /¶wi±tyni/, ale do samego nieba, aby teraz wstawiaæ siê za nami przed obliczem Boga, nie po to, aby siê czêsto mia³ ofiarowaæ jak arcykap³an, który co roku wchodzi do ¶wi±tyni z krwi± cudz±. Inaczej musia³by cierpieæ wiele razy od stworzenia ¶wiata. A tymczasem raz jeden ukaza³ siê teraz na koñcu wieków na zg³adzenie grzechów przez ofiarê z samego siebie. A jak postanowione ludziom raz umrzeæ, a potem s±d, tak Chrystus raz jeden by³ ofiarowany dla zg³adzenia grzechów wielu, drugi raz uka¿e siê nie w zwi±zku z grzechem, lecz dla zbawienia tych, którzy Go oczekuj±.

(Mt 5,3)
B³ogos³awieni ubodzy w duchu, albowiem do nich nale¿y królestwo niebieskie.

(Mk 12,38-44)
Jezus nauczaj±c mówi³ do zgromadzonych: Strze¿cie siê uczonych w Pi¶mie. Z upodobaniem chodz± oni w pow³óczystych szatach, lubi± pozdrowienia na rynku, pierwsze krzes³a w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. Objadaj± domy wdów i dla pozoru odprawiaj± d³ugie modlitwy. Ci tym surowszy dostan± wyrok. Potem usiad³ naprzeciw skarbony i przypatrywa³ siê, jak t³um wrzuca³ drobne pieni±dze do skarbony. Wielu bogatych wrzuca³o wiele. Przysz³a te¿ jedna uboga wdowa i wrzuci³a dwa pieni±¿ki, czyli jeden grosz. Wtedy przywo³a³ swoich uczniów i rzek³ do nich: Zaprawdê, powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuci³a najwiêcej ze wszystkich, którzy k³adli do skarbony. Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywa³o; ona za¶ ze swego niedostatku wrzuci³a wszystko, co mia³a, ca³e swe utrzymanie.
...............................
www.mateusz.pl/czytania
 
 
ElzbietaS
Elzbieta


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 8 Listopad 2015, 05:14   

Nie by³o juz pieczywa, by³a tylko gar¶æ m±ki i trochê oliwy.
Bog czyni±c cud nie obdarowal chlebem ale m±k± i oliw±, 
i trzeba by³o zdziwiæ sie i zauwa¿yæ, ze to ciagle jest.

Czy mozna by³o to zrobic bardziej delikatnie? Nie.

Dostaj±c duzo skupiamy sie na tym co dostali¶my.
Dostaj±c ma³o ³atwiej podnie¶æ oczy na tego co daje.
W milosci najwa¿niejsze sa drobne gesty.
I nie zast±pi ich ¿aden najwiêkszy prezent.

Nie jeden raz byli¶my na miejscu wdowy, czy to zauwa¿yli¶my?
I czy sami tak potrafimy kochaæ i obdarowywac?
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 8 Listopad 2015, 08:49   

Istotne w dawaniu jest serce czlowieka, to jak cz³owiek daje, a nie tylko to ile daje. Nie tylko warto¶æ materialna siê liczy, ale w ludzkim dawaniu wazna jest warto¶æ duchowa. Kryterium oceny nie opiera siê tylko na parametrach doczesnych i swiatowych, ale na parametrach szerszych, obejmuj±cych cala tajemnice zycia ludzkiego, obejmuj±c± powolanie czlowieka do wieczno¶ci. Goniacy za ¶wiatowym splendorem i chwala uczeni w Pismie ryzykuja utrate Chwaly zycia wiecznego. Przykladem dla nich powinna byæ uboga wdowa. Nie tylko posiada wiecej od nich prawdziwej wiedzy o sensie zycia, ale potrafi te wiedze w zbawczy sposób spo¿ytkowaæ.
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 8 Listopad 2015, 08:51   

Woda i chleb to symbol Eucharystii, która nas ratuje od ¶mierci. Nie samo spozywanie chleba eucharystycznego jest wazne, ale to JAK jest on spozywany. Istotne jest owo :”NAJPIERW zrob z tego maly podp³omyk dla mnie i przynie¶ mi” oraz „A POTEM sobie i swojemu synowi”. Istotna jest wiara z jaka siê ten chleb spozywa, tzn. ufno¶æ w Boz± obietnicê Zbawienia.

Refren: Chwal, duszo moja Pana, Stwórcê swego.
On wiary dochowuje na wieki,
uci¶nionym wymierza sprawiedliwo¶æ,
chlebem karmi g³odnych,
wypuszcza na wolno¶æ wiê¼niów. Ps 146


Eucharystia jest udzialem w zbawczej ofierze Chrystusa, która On z³o¿y³ z samego siebie. Dzieki wierze w Chrystusa uwalniani jeste¶my od grzechu, aby moc wst±piæ do Jego wiecznej Chwaly.
 
 
dbs


Miejscowosc: W-wa
WysÅ‚any: 9 Listopad 2015, 10:00   

" Strze¿cie siê uczonych w Pi¶mie."((Mk 12))

Znajduje to prze³o¿enie i w dzisiejszych czasach.
Kiedy s³yszê takie wym±drzanie siê, które mnie zdumiewa, zaczynam przygl±daæ siê sobie, czy i mnie przypadkiem nie zdarza siê to zbyt czêsto.
_________________
Z Bogiem!
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group