Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Czytania - SOBOTA - 19GRUDNIA 2015
Autor Wiadomość
Rozaniec


Miejscowosc: Ca³y ¦wiat
WysÅ‚any: 18 GrudzieÅ„ 2015, 16:36   Czytania - SOBOTA - 19GRUDNIA 2015

SOBOTA, 19 GRUDNIA 2015

(Sdz 13,2-7.24-25a)
W Sorea, w pokoleniu Dana, ¿y³ pewien m±¿ imieniem Manoach. ¯ona jego by³a niep³odna i nie rodzi³a. Anio³ Pana ukaza³ siê owej kobiecie mówi±c jej: Oto¶ teraz niep³odna i nie rodzi³a¶, ale poczniesz i porodzisz syna. Lecz odt±d strze¿ siê: nie pij wina ani sycery i nie jedz nic nieczystego. Oto poczniesz i porodzisz syna, a brzytwa nie dotknie jego g³owy, gdy¿ ch³opiec ten bêdzie Bo¿ym nazirejczykiem od chwili urodzenia. On to zacznie wybawiaæ Izraela z r±k filistyñskich. Posz³a wiêc kobieta do swego mê¿a i tak rzek³a do niego: Przyszed³ do mnie m±¿ Bo¿y, którego oblicze by³o jakby obliczem Anio³a Bo¿ego - pe³ne dostojeñstwa. Rzek³ do mnie: Oto poczniesz i porodzisz syna, lecz odt±d nie pij wina ani sycery, ani nie jedz nic nieczystego, bo ch³opiec ten bêdzie Bo¿ym nazirejczykiem od chwili urodzenia a¿ do swojej ¶mierci. Porodzi³a wiêc owa kobieta syna i nazwa³a go imieniem Samson. Ch³opiec rós³, a Pan mu b³ogos³awi³. Duch Pana za¶ pocz±³ na niego oddzia³ywaæ.

(Ps 71,3-6.16-17)
REFREN: Bêdê opiewa³ chwa³ê Twoj±, Bo¿e

B±d¼ dla mnie ska³± schronienia
i zamkiem warownym, aby mnie ocaliæ.
Bo Ty jeste¶ moj± opok± i twierdz±,
Bo¿e mój, wyrwij mnie z r±k niegodziwca.

Bo Ty, mój Bo¿e, jeste¶ moj± nadziej±,
Panie, Tobie ufam od lat m³odo¶ci.
Ty by³e¶ moj± podpor± od dnia narodzin,
od ³ona matki moim opiekunem.

Opowiem o potêdze Pana,
bêdê przypomina³ tylko Twoj± sprawiedliwo¶æ.
Bo¿e, Ty mnie uczy³e¶ od mojej m³odo¶ci
i do tej chwili g³oszê Twoje cuda.

Korzeniu Jessego, który stoisz jako sztandar narodów, przyjd¼ nas uwolniæ, racz d³u¿ej nie zwlekaæ.

(£k 1,5-25)
Za czasów Heroda, króla Judei, ¿y³ pewien kap³an, imieniem Zachariasz, z oddzia³u Abiasza. Mia³ on ¿onê z rodu Aarona, a na imiê by³o jej El¿bieta. Oboje byli sprawiedliwi wobec Boga i postêpowali nienagannie wed³ug wszystkich przykazañ i przepisów Pañskich. Nie mieli jednak dziecka, poniewa¿ El¿bieta by³a niep³odna; oboje za¶ byli ju¿ posuniêci w latach. Kiedy w wyznaczonej dla swego oddzia³u kolei pe³ni³ s³u¿bê kap³añsk± przed Bogiem, jemu zgodnie ze zwyczajem kap³añskim przypad³ los, ¿eby wej¶æ do przybytku Pañskiego i z³o¿yæ ofiarê kadzenia. A ca³y lud modli³ siê na zewn±trz w czasie kadzenia. Naraz ukaza³ mu siê anio³ Pañski, stoj±cy po prawej stronie o³tarza kadzenia. Przerazi³ siê na ten widok Zachariasz i strach pad³ na niego. Lecz anio³ rzek³ do niego: Nie bój siê Zachariasz! Twoja pro¶ba zosta³a wys³uchana: ¿ona twoja El¿bieta urodzi ci syna, któremu nadasz imiê Jan. Bêdzie to dla ciebie rado¶æ i wesele; i wielu z jego narodzenia cieszyæ siê bêdzie. Bêdzie bowiem wielki w oczach Pana; wina i sycery piæ nie bêdzie i ju¿ w ³onie matki nape³niony bêdzie Duchem ¦wiêtym. Wielu spo¶ród synów Izraela nawróci do Pana, Boga ich; on sam pójdzie przed Nim w duchu i mocy Eliasza, ¿eby serca ojców nak³oniæ ku dzieciom, a niepos³usznych - do usposobienia sprawiedliwych, by przygotowaæ Panu lud doskona³y. Na to rzek³ Zachariasz do anio³a: Po czym to poznam? Bo ja jestem ju¿ stary i moja ¿ona jest w podesz³ym wieku. Odpowiedzia³ mu anio³: Ja jestem Gabriel, który stojê przed Bogiem. A zosta³em pos³any, aby mówiæ z tob± i oznajmiæ ci tê wie¶æ radosn±. A oto bêdziesz niemy i nie bêdziesz móg³ mówiæ a¿ do dnia, w którym siê to stanie, bo nie uwierzy³e¶ moim s³owom, które siê spe³ni± w swoim czasie. Lud tymczasem czeka³ na Zachariasza i dziwi³ siê, ¿e tak d³ugo zatrzymuje siê w przybytku. Kiedy wyszed³, nie móg³ do nich mówiæ, i zrozumieli, ¿e mia³ widzenie w przybytku. On za¶ dawa³ im znaki i pozosta³ niemy. A gdy up³ynê³y dni jego pos³ugi kap³añskiej, powróci³ do swego domu. Potem ¿ona jego, El¿bieta, poczê³a i pozostawa³a w ukryciu przez piêæ miesiêcy. Tak uczyni³ mi Pan - mówi³a - wówczas, kiedy wejrza³ ³askawie i zdj±³ ze mnie hañbê w oczach ludzi.
.................................
www.mateusz.pl/czytania
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 18 GrudzieÅ„ 2015, 21:23   

Anna jest figura Maryi, a Samson Jezusa. Aniol Bozy na³o¿y³ na Anne szczególne ascetyczne zobowi±zania i to samo na Samsona. Maryja i Jezus byli od nich wolni, gdyz pod ka¿dym wzglêdem sa doskonali .
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 18 GrudzieÅ„ 2015, 21:26   

Bog nie zawodzi. Obdarzyl Elzbiete i Zachariasza synem „który w lonie matki zostal napelniony Duchem Swietym” i podjal siê roli „chrzciciela”, wzywajac narod do nawrócenia i do pojednania . „W duchu i mocy Eliasza” staral siê przygotowac lud Bozy na przyjscie Mesjasza. Dzisiaj równie¿ widoczny jest „duch i moc Eliasza” i coraz glosniej s³yszy siê glos : przyjdz nasz Panie ! Marana tha!
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 19 GrudzieÅ„ 2015, 07:15   

Bezplodnosc jest symbolem zycia jalowego, któremu brakuje spe³nienia. Kto jednak wytrwale stoi przy Panu, ten mo¿e spodziewac siê specjalnego wybrania i misji, która bêdzie b³ogos³awieñstwem dla calej wspólnoty. Trzeba jednak oprocz wiary, mieæ równie¿ specjalna troske o przygotowanie siê do podjecia tej misji.



Wydaje siê , ze Zachariasz zachowal siê podobnie jak Maryja podczas zwiastowania anielskiego, kiedy powiedziala : „jakze siê to stanie, skoro nie znam meza”. U Maryi jednak nie jest to znak niedowierzania, jak u Zachariasza, ale proba ustalenia, czy slowa aniola pochodza rzeczywi¶cie od Boga, czyli jest to przejaw duchowego rozeznawania.
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group