Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Czytania - CZWARTEK - 14STYCZNIA 2016
Autor Wiadomość
Rozaniec


Miejscowosc: Ca³y ¦wiat
WysÅ‚any: 14 StyczeÅ„ 2016, 05:11   Czytania - CZWARTEK - 14STYCZNIA 2016

Czwartek14 STYCZNIA 2016

(1 Sm 4,1-11)
W tym czasie Filistyni zgromadzili siê, by walczyæ przeciw Izraelitom. Izraelici wyruszyli do walki z Filistynami. Rozbili oni obóz ko³o Eben-Haezer, natomiast Filistyni rozbili obóz w Afek. Filistyni przygotowali szyki bojowe przeciw Izraelitom i rozgorza³a walka. Izraelici zostali pokonani przez Filistynów, tak ¿e poleg³o na pobojowisku, na równinie, oko³o czterech tysiêcy ludzi. Po powrocie ludzi do obozu starsi Izraela stawiali sobie pytanie: Dlaczego Pan dotkn±³ nas klêsk± z rêki Filistynów? Sprowad¼my sobie tutaj Arkê Przymierza Pañskiego z Szilo, a¿eby znajduj±c siê w¶ród nas wyzwoli³a nas z rêki naszych wrogów. Lud pos³a³ wiêc do Szilo i przywieziono stamt±d Arkê Przymierza Pana Zastêpów, który zasiada na cherubach. Przy Arce Przymierza Bo¿ego byli tam dwaj synowie Helego: Chofni i Pinchas. Gdy Arka Przymierza Pañskiego dotar³a do obozu, wszyscy Izraelici podnie¶li g³os w radosnym uniesieniu, ¿e a¿ ziemia dr¿a³a. Kiedy Filistyni us³yszeli g³os okrzyków, mówili: Co znaczy ów g³os tak gromkich okrzyków w obozie izraelskim? Gdy dowiedzieli siê, ¿e Arka Pañska przyby³a do obozu, Filistyni przelêkli siê. Mówili: Bóg przyby³ do obozu. Wo³ali: Biada nam! Nigdy dawniej czego¶ podobnego nie by³o. Biada nam! Kto nas wybawi z mocy tych potê¿nych bogów? Przecie¿ to ci sami bogowie, którzy zes³ali na Egipt wszelakie plagi . Trzymajcie siê dzielnie i b±d¼cie mê¿ni, o Filistyni, ¿eby¶cie siê nie stali niewolnikami Hebrajczyków, podobnie jak oni byli niewolnikami waszymi. B±d¼cie wiêc mê¿ni i walczcie! Filistyni stoczyli bitwê i zwyciê¿yli Izraelitów, tak ¿e uciek³ ka¿dy do swego namiotu. Klêska to by³a bardzo wielka. Zginê³o bowiem trzydzie¶ci tysiêcy piechoty izraelskiej. Arka Bo¿a zosta³a zabrana, a dwaj synowie Helego, Chofni i Pinchas, polegli.

(Ps 44,10-11.14-15.24-25)
REFREN: Wyzwól nas, Panie, przez Twe mi³osierdzie

Odrzuci³e¶ nas, Bo¿e, i okry³e¶ wstydem,
nie wyruszasz ju¿ z naszymi wojskami.
Sprawi³e¶, ¿e ustêpujemy przed wrogiem,
a ci, co nas nienawidz±, ³up sobie zdobyli.

Wystawi³e¶ nas na wzgardê s±siadów,
na ¶miech otoczenia, na ur±gowisko.
Uczyni³e¶ nas przys³owiem w¶ród pogan,
g³owami potrz±saj± nad nami ludy.

Ocknij siê Dlaczego ¶pisz, Panie?
Przebud¼ siê Nie odrzucaj nas na zawsze!
Dlaczego ukrywasz Twoje oblicze?
Zapominasz o naszej nêdzy i ucisku?

(Mt 4,23)
Jezus g³osi³ Ewangeliê o królestwie i leczy³ wszelkie choroby w¶ród ludu.

(Mk 1,40-45)
Trêdowaty przyszed³ do Jezusa i upadaj±c na kolana, prosi³ Go: Je¶li chcesz, mo¿esz mnie oczy¶ciæ. Zdjêty lito¶ci±, wyci±gn±³ rêkê, dotkn±³ go i rzek³ do niego: Chcê, b±d¼ oczyszczony! Natychmiast tr±d go opu¶ci³ i zosta³ oczyszczony. Jezus surowo mu przykaza³ i zaraz go odprawi³, mówi±c mu: Uwa¿aj, nikomu nic nie mów, ale id¼ poka¿ siê kap³anowi i z³ó¿ za swe oczyszczenie ofiarê, któr± przepisa³ Moj¿esz, na ¶wiadectwo dla nich. Lecz on po wyj¶ciu zacz±³ wiele opowiadaæ i rozg³aszaæ to, co zasz³o, tak ¿e Jezus nie móg³ ju¿ jawnie wej¶æ do miasta, lecz przebywa³ w miejscach pustynnych. A ludzie zewsz±d schodzili siê do Niego.
...................................
www.mateusz.pl/czytania
 
 
Rozaniec


Miejscowosc: Ca³y ¦wiat
WysÅ‚any: 14 StyczeÅ„ 2016, 05:53   

...Trêdowaty przyszed³ do Jezusa i upadaj±c na kolana, prosi³ Go: Je¶li chcesz, mo¿esz mnie oczy¶ciæ. Zdjêty lito¶ci±, wyci±gn±³ rêkê, dotkn±³ go i rzek³ do niego: Chcê, b±d¼ oczyszczony! Natychmiast tr±d go opu¶ci³ i zosta³ oczyszczony...
Ostatnio zmieniony przez Rozaniec 14 StyczeÅ„ 2016, 06:24, w caÅ‚oÅ›ci zmieniany 1 raz  
 
 
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
WysÅ‚any: 14 StyczeÅ„ 2016, 06:22   

...Trêdowaty przyszed³ do Jezusa i upadaj±c na kolana, prosi³ Go: Je¶li chcesz, mo¿esz mnie oczy¶ciæ. Zdjêty lito¶ci±, wyci±gn±³ rêkê, dotkn±³ go i rzek³ do niego: Chcê, b±d¼ oczyszczony! Natychmiast tr±d go opu¶ci³ i zosta³ oczyszczony...

Zadziwia mnie wiara tredowatego - by³ pewien, ze tylko od checi Jezusa zalezy oczyszczenie go z z tej strasznej, zara¼liwej choroby. Jezus dotkn±l go; nie ba³ sie zara¿enia. Z lito¶ci uzdrowi³...Litosc jest chyba dowodem mi³osci, ¿yczliwosci dla cz³owieka. Jacy¿ bylibysmy biedni, samotni, gdyby Bóg nas nie kocha³, gdyby nie by³ Mi³osci±. Stworzy³ nas podobnymi do Siebie samego; chce bysmy byli doNiego podobni takze w ¶wiêtosci...Niech wola moja zawsze bedzie zgodna z Twoja ¶wiet± Wol±, Panie Bo¿e Wszechmocny, Mi³osierny, Nie¶miertelny!
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 14 StyczeÅ„ 2016, 14:40   

Dwie przeciwstawne postawy tego samego czlowieka. Jedna na kolanach, pokorna, skromna, ufna : „je¶li chcesz, mo¿esz mnie oczyscic”. Druga natomiast zarozumiala, pewna siebie, prozna: „lecz on po wyjsciu zaczal wiele opowiadac i rozg³aszaæ”. Owo „lecz” jest charakterystyczne. Zdradza postawe przeciwna do tej oczekiwanej przez Jezusa : „Jezus surowo mu przykazal”. Radosc uzdrowienia przys³oni³a mu zdrowy rozsadek. By³ tak bardzo szczesliwy z cudu który Jezus uczynil, ze zapomnial o cudotworcy i zamiast poslusznie i z szacunkiem przyj±æ to co mu On powiedzia³, zlekcewa¿y³ Jego slowa. Radosc uleczenia oddalila go, zamiast przybli¿yæ, do Jezusa. Efekt tego by³ zly dla Jezusa i dla ludzi którzy siê do Niego udawali. Stracil na tym duchowo równie¿ obdarowany cudem. Nie pog³êbi³o to komunii z Chrystusem, ale wprost przeciwnie, stalo siê przysluga bezwiednie uczynion± szatanowi.
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 14 StyczeÅ„ 2016, 14:40   

Ogromny zawod spotkal Izraela. Bog ich rozczarowal, czy oni sami siebie rozczarowali? Sluchali Boga? Pelnili Jego wole? Czy raczej traktowali Go instrumentalnie ? Chcieli , ¿eby spe³nia³ ich postanowienia. Wydawalo siê to im oczywiste, ze uczyni to czego siê po Nim spodziewali. Tymczasem nie tyle oczekiwania, co podstawa tych oczekiwan by³a flaszowa. Na pierwszym miejscu stawiali swoja wole. Musiala ich spotkac ten zawod, ¿eby zadac sobie pytanie i zrozumiec skad siê wziela ich kleska. W ten sposób stala siê ona ich zwyciêstwem, je¶li zrozumieli w czym bladza i potrafili przyj±æ wzglêdem Boga wlasciwa postawe.


Prawdziwa religijno¶æ nie jest religijno¶ci± manipulacji, ale pos³uszeñstwa Bogu. Wiara w Boga nie polega na tym, ze mo¿na siê Bogiem wys³ugiwaæ, ale na tym aby s³u¿yæ Jemu samemu. To my mamy s³uchaæ Jego slowa, aby kierowac siê w zyciu Jego wola, a nie roscic sobie pretensje do „poboznego” dyrygowania Bogiem.
 
 
dbb


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 16 StyczeÅ„ 2016, 02:09   

Wiara w Boga nie polega na tym, ze mo¿na siê Bogiem wys³ugiwaæ, ale na tym aby s³u¿yæ Jemu samemu. To my mamy s³uchaæ Jego slowa, aby kierowac siê w zyciu Jego wola, a nie roscic sobie pretensje do „poboznego” dyrygowania Bogiem./AZ/

Warto o tym pamietac, bo czesto tak bywa.
 
 
barmal


Miejscowosc: Nowy S±cz
WysÅ‚any: 16 StyczeÅ„ 2016, 14:52   

Dziêki Danusiu!
_________________
BML
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group