Strona Główna nasz DOM
www.netparafia.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Czytania - WTOREK - 8MARCA 2016
Autor Wiadomość
Rozaniec


Miejscowosc: Ca³y ¦wiat
WysÅ‚any: 7 Marzec 2016, 15:31   Czytania - WTOREK - 8MARCA 2016

Wtorek, 8 MARCA 2016

(Ez 47,1-9,12)
Podczas widzenia otrzymanego od Pana zaprowadzi³ mnie ania³ z powrotem przed wej¶cie do ¶wi±tyni, a oto wyp³ywa³a woda spod progu ¶wi±tyni w kierunku wschodnim, poniewa¿ przednia strona ¶wi±tyni by³a skierowana ku wschodowi; a woda p³ynê³a spod prawej strony ¶wi±tyni na po³udnie od o³tarza. I wyprowadzi³ mnie przez bramê pó³nocn± na zewn±trz i poza murami powiód³ mnie od bramy zewnêtrznej, skierowanej ku wschodowi. A oto woda wyp³ywa³a spod prawej ¶ciany ¶wi±tyni, na po³udnie od o³tarza. Potem poprowadzi³ mnie ów m±¿ w kierunku wschodnim; mia³ on w rêku prêt mierniczy, odmierzy³ tysi±c ³okci i kaza³ mi przej¶æ przez wodê; woda siêga³a a¿ do kostek. Nastêpnie znów odmierzy³ tysi±c [³okci] i kaza³ mi przej¶æ przez wodê: siêga³a a¿ do kolan; i znów odmierzy³ tysi±c [³okci] i kaza³ mi przej¶æ: siêga³a a¿ do bioder; i znów odmierzy³ jeszcze tysi±c [³okci]: by³ tam ju¿ potok, przez który nie mog³em przej¶æ, gdy¿ woda by³a za g³êboka, by³a to woda do p³ywania, rzeka, przez któr± nie mo¿na by³o przej¶æ. Potem rzek³ do mnie: Czy widzia³e¶ to, synu cz³owieczy? I poprowadzi³ mnie z powrotem wzd³u¿ rzeki. Gdy siê odwróci³em, oto po obu stronach na brzegu rzeki znajdowa³o siê wiele drzew. A On rzek³ do mnie: Woda ta p³ynie na obszar wschodni, wzd³u¿ stepów, i rozlewa siê w wodach s³onych, i wtedy wody jego staj± siê zdrowe. Wszystkie te¿ istoty ¿yj±ce, od których tam siê roi, dok±dkolwiek potok wp³ynie, pozostaj± przy ¿yciu: bêd± tam te¿ niezliczone ryby, bo dok±dkolwiek dotr± te wody, wszystko bêdzie uzdrowione. A nad brzegami potoku maj± rosn±æ po obu stronach ró¿nego rodzaju drzewa owocowe, których li¶cie nie wiêdn±, których owoce siê nie wyczerpuj±; ka¿dego miesi±ca bêd± rodziæ nowe, poniewa¿ woda dla nich przychodzi z przybytku. Ich owoce bêd± s³u¿yæ za pokarm, a ich li¶cie za lekarstwo.

(Ps 46,2-3.5-6.8-9)
REFREN: Pan Bóg Zastêpów jest dla nas obron±

Bóg jest dla nas ucieczk± i moc±:
najpewniejsz± pomoc± w trudno¶ciach.
Przeto nie bêdziemy siê bali, choæby zatrzês³a siê ziemia
i góry zapada³y w otch³anie morza.

Nurty rzeki rozweselaj± miasto Bo¿e,
naj¶wiêtszy przybytek Najwy¿szego.
Bóg jest w jego wnêtrzu, wiêc siê nie zachwieje,
Bóg je wspomaga o ¶wicie.

Pan Zastêpów jest z nami,
Bóg Jakuba jest nasz± obron±.
Przyjd¼cie, zobaczcie dzie³a Pana,
zdumiewaj±ce dzie³a, których dokona³ na ziemi.

(J 4,42.15)
Panie, Ty jeste¶ prawdziwie Zbawicielem ¶wiata, daj nam wody ¿ywej, by¶my nie pragnêli.

(J 5,1-3a.5-16)
By³o ¶wiêto ¿ydowskie i Jezus uda³ siê do Jerozolimy. W Jerozolimie za¶ znajduje siê sadzawka Owcza, nazwana po hebrajsku Betesda, zaopatrzona w piêæ kru¿ganków. W¶ród nich le¿a³o mnóstwo chorych: niewidomych, chromych, sparali¿owanych. Znajdowa³ siê tam pewien cz³owiek, który ju¿ od lat trzydziestu o¶miu cierpia³ na swoj± chorobê. Gdy Jezus ujrza³ go le¿±cego i pozna³, ¿e czeka ju¿ d³ugi czas, rzek³ do niego: Czy chcesz staæ siê zdrowym? Odpowiedzia³ Mu chory: Panie, nie mam cz³owieka, aby mnie wprowadzi³ do sadzawki, gdy nast±pi poruszenie wody. Gdy ja sam ju¿ dochodzê, inny wchodzi przede mn±. Rzek³ do niego Jezus: Wstañ, we¼ swoje ³o¿e i chod¼! Natychmiast wyzdrowia³ ów cz³owiek, wzi±³ swoje ³o¿e i chodzi³. Jednak¿e dnia tego by³ szabat. Rzekli wiêc ¯ydzi do uzdrowionego: Dzi¶ jest szabat, nie wolno ci nie¶æ twojego ³o¿a. On im odpowiedzia³: Ten, który mnie uzdrowi³, rzek³ do mnie: We¼ swoje ³o¿e i chod¼. Pytali go wiêc: Có¿ to za cz³owiek ci powiedzia³: We¼ i chod¼? Lecz uzdrowiony nie wiedzia³, kim On jest; albowiem Jezus odsun±³ siê od t³umu, który by³ w tym miejscu. Potem Jezus znalaz³ go w ¶wi±tyni i rzek³ do niego: Oto wyzdrowia³e¶. Nie grzesz ju¿ wiêcej, aby ci siê co¶ gorszego nie przydarzy³o. Cz³owiek ów odszed³ i doniós³ ¯ydom, ¿e to Jezus go uzdrowi³. I dlatego ¯ydzi prze¶ladowali Jezusa, ¿e to uczyni³ w szabat.
......................................
www.mateusz.pl/czytania
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 7 Marzec 2016, 21:27   

Woda rajska jest symbolem Ducha Swietego. To On ozywia i uzdrawia wszystko , daje wzrost i owocnosc.
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 7 Marzec 2016, 21:31   

Czy chcial uleczenia ? Nie odpowiedzial na to pytanie. Skoncentrowal sie na wylewaniu zalu na innych, czujac sie skrzywdzonym i opuszczonym. W konsekwencji .... sam opuscil Jezusa i doniosl na Niego, ze to On go uzdrowil w szabat.
 
 
ZoRo


Miejscowosc: Warszawa
WysÅ‚any: 8 Marzec 2016, 04:55   

...rzek³ do niego: Czy chcesz staæ siê zdrowym? Odpowiedzia³ Mu chory: Panie, nie mam cz³owieka, aby mnie wprowadzi³ do sadzawki, gdy nast±pi poruszenie wody. Gdy ja sam ju¿ dochodzê, inny wchodzi przede mn±...
...Pytali go wiêc: Có¿ to za cz³owiek ci powiedzia³: We¼ i chod¼? Lecz uzdrowiony nie wiedzia³, kim On jest; albowiem Jezus odsun±³ siê od t³umu, który by³ w tym miejscu. Potem Jezus znalaz³ go w ¶wi±tyni i rzek³ do niego: Oto wyzdrowia³e¶. Nie grzesz ju¿ wiêcej, aby ci siê co¶ gorszego nie przydarzy³o. Cz³owiek ów odszed³ i doniós³ ¯ydom, ¿e to Jezus go uzdrowi³. I dlatego ¯ydzi prze¶ladowali Jezusa, ¿e to uczyni³ w szabat.


Wiele razy chory usi³owa³ zd±zyc do sadzawki...Jezus go widzia³...Widzia³ jego niemoc fizyczna ale tez wiedzia³, ze chory by³ grzesznikiem...Czy z powodu grzechów by³ chory? Jezus ostrzeg³ go:"Oto wyzdrowia³e¶. Nie grzesz ju¿ wiêcej, aby ci siê co¶ gorszego nie przydarzy³o. "Co gorszego moglo mu sie jeszcze przydrzyæ?...Wiele, wiele pytañ rodzi ta Ewangelia...Otworz, Panie, moje uszy...
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 8 Marzec 2016, 06:43   

Swieto, swiete miasto, swiatynia i cale piec kruzgankow kalek zyciowych, slepych – chodzacych po omacku, chromych potrzebujacych podporek, sparalizowanych, ktorzy w ogole nie mogli sie ruszac. Wszyscy w oczekiwaniu poruszenia wody w zbiorniku swiatynnym przez aniola, aby zostac dotknietym i oczyszczonym przez to swiete poruszenie wody i stac sie na nowo wladnymi do samodzielnego poruszania sie po zyciu. Do tego miejsca, zbiorowisko najwiekszych nieszczesnikow , ale i symbolu potegi grzechu ktory jest przyczyna wszystkich ludzkich nieszczesc przychodzi Aniol Przymierza, zapowiadany przez prorokow Ksiaze Pokoju, Jezus Chrystus. Kieruje sie do tego ktorego sytuacja najbardziej tragiczna. 38 lat proznego oczekiwania. Mozna powiedziec, ze prawie 40 lat blaka sie po zyciowej pustyni, jak kiedys stalo sie to z Zydami zmierzajacymi pod wodza Mojzesza do Ziemi Obiecanej. Jezus mocen jest go uzdrowic woda zywa Ducha Swietego ktora nieustannie tryska Jego zbawczym slowem i czynem. Moze go przeprowadzic przez Morze Czerwone z krainy niewoli do ziemi wyzwolonych. Moze oczyscic go z grzechow i dac radosc zycia. Potrzebuje tylko jego szczerej woli, a wiec tego aby Mu uwierzyl i poszedl za Nim, sluchajac i przestrzegajac tego co On mu mowil. Juz pierwsze pytanie i odpowiedz sparalizowanego manifestuja glebokie niezrozumienie. „Czy chcesz byc uzdrowiony?” Nie przynosi w odpowiedzi prostego i szczerego potwierdzenia tego pragnienia, co wydawalo sie tak bardzo oczywiste w jego sytuacji, ale zamiast tego pojawia sie skaraga na innych, ze go wyprzedzaja, ze sa wspierani przez swoich pomocnikow, a on jest ich pozbawiony. Jego glownym problemem stali sie inni, przezywani jako rywale albo nielojalni towarzysze, bo go opuscili. Zamiast troszczyc sie o wyzdrowienie i szukac u Boga pomocy, skupil sie na tym jak wyprzedzic innych, a poniewaz przegrywal z nimi w wyscigu do poruszonej przez aniola wody, serce mial przepelnione zalem i niechecia do ludzi, zalac sie na to, ze nie ma ani jednego przyjaznego czlowieka kolo siebie.
Jak sie zachowa, gdy znajdzie sie Przyjaciel? Jezus mu niczego nie wyjasnia, nie wdaje sie zadne dlugie wywody. Dokonuje poruszenia , na ktore czlowiek sparalizowany czekal cale zycie. Uwalnia go od paralizu, czego tryumfalnym znakiem mialo byc wziecie pryczy na rece i poniesienie jej w gescie swiadectwa skladanego wszystkim mieszkancom i pielgrzymom do swietego miasta , ze Bog jest wszechmocny i milosierny, i ze nawiedzil swoj lud w ten swiety dzien, Jemu poswiecony, na podniesienie ducha wsrod narodu i wzmozenie jego wiary w Boga ktory nawiedzil swoj lud, aby mu dac zbawienie .
Uzdrowiony cudownie paralityk mogl byc apostolem Chrystusa . Chrystus staral sie go do Tego przysposobic. Spotkal go w swiatynii i tam dotknal najglebszej przeszkody, ktora czynila go paralitykiem duchowym. Wskazal mu na grzech ktorego powinien sie wystrzegac, aby jego kondycja zyciowa nie stala sie gorsza anizeli byla poprzednio, przez te wszystkie lata oczekiwania na dotarcie do wody poruszanej przez aniola. Chodzilo o to aby okazal lojalnosc poruszeniu Boga ktore dotknelo go bez wdawania sie w konkurencyjne szranki wyscigu i wyprzedzenia innych. Bog stanal przy nim i oczekiwal lojalnosci z jego strony. Zawsze sie zalil, ze zostal opuszczony przez przyjaciol i bliskich, teraz mial szanse okazac przyjazn i bliskosc Temu ktory go wyzwolil od choroby ciala i poruszyl wode swietej sadzawki w jego duszy, aby wszedl do niej i sie oczyscil. „Czy chcesz byc uzdrowiony”? To pytanie okazalo sie byc decydujacym i znow , nie potrafil na nie odpowiedziec pozytywnie. To paradoksalne i zupelnie nienaturalne, sprzeczne z tym czego potrzebowal, czego oczekiwal, co bylo dla niego dobre, ale takim wlasnie absurdem jest grzech. Sprawia on, ze czlowiek mysli na swoja niekorzysc i wzbrania sie przed dobrem jakie mu Bog ofairuje. Odrzuca Boza przyjazn. Idzie do przeciwnikow Boga i denuncjuje Chrystusa, na wlasna zgube. Zabiega o ich uznanie, zamiast cieszyc sie z przyjazni Chrystusa.
 
 
Abuna Zygmunt
Abuna Zygmunt


Miejscowosc: Aleppo
WysÅ‚any: 8 Marzec 2016, 06:44   

Symbol wody to symbol Ducha Swietego. Woda ta wyplywa ze swiatynii, od oltarza, z prawego jego boku, symbol oltarza ktorym jest krzyz Chrystusa i Jego bok przebity, a wiec serce z ktorego wyplynela krew Eucharystii i woda symbolizujaca Ducha Swietego. Woda ta staje sie coraz bardziej gleboka. Posiada nadzwyczajne wlasciwosci intensyfikowania zycia. Nie tylko urzyznia jalowe ziemie do ktorych dociera, ale uzdrawia wody martwe, w ktorych nie ma zycia. Powoduje rowniez bujny wzrost roslinnosci i wielkie bogactwo zycia zwierzecego. Jest to w rzeczywistosci wizja Nowego Stworzenia. Zycie ktore sie rodzi i rozwija dzieki swietej wodzie wyplywajacej ze swiatynii jest nowym, rajskim zyciem, gdzie drzewa rosnace po obu brzegach swietej rzeki owocuja nieustannie, co miesiac, a liscie tych drzew stanowia skuteczne lekarstwo na kazda chorobe lub slobaosc ktora temu zyciu moglaby zagrazac.Jest to symboliczny obraz Kosciola, oblubienicy paschalnego Baranka, pelnego swietej i uswiecajacej witalnosci, ze swietymi slugami i przyjaciolmi Baranka, jako drzewa rodzace nieustannie owoce rajskiego zycia i chroniace przed chorobami slabosci i grzechu.
 
 
dbs


Miejscowosc: W-wa
WysÅ‚any: 8 Marzec 2016, 09:58   

"Bóg jest dla nas ucieczk± i moc±:
najpewniejsz± pomoc± w trudno¶ciach. " (Ps 46)

Pamiêtajmy o tym.
_________________
Z Bogiem!
 
 
ElzbietaS
Elzbieta


Miejscowosc: Tokio
WysÅ‚any: 8 Marzec 2016, 23:53   

Ten cz³owiek na ¿adnym etapie rozmowy z Chrystusem niczego nie zrozumia³. Przera¿aj±ce, ze nawet po dotkniêciu Bo¿ej £aski mozemy byc ¶lepi.
 
 
dbs


Miejscowosc: W-wa
WysÅ‚any: 9 Marzec 2016, 09:25   

Spotkanie z Chrystusem. Rozmowa.
Czy my zawsze i wszystko rozumiemy?
Czy równie¿ zdarza nam siê pomin±æ g³êbsze znaczenie tego, co do¶wiadczamy?
_________________
Z Bogiem!
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group